Salı / 14 Temmuz 2020

Ülkücü Yazar’dan Bakanlığa “bozkurt” tepkisi

Avusturya parlamentosunun “bozkurt” işaretini yasaklaması, iki ülkeyi karşı karşıya getirdi.

206,889BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Avusturya’da parlamentoda kabul edilen ve yasalaşma süreci tamamlanan `Sembol Yasası`nın `Bozkurt` işaretini içerecek şekilde 1 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor ve bir kez daha şiddetle kınıyoruz” denildi.

Yeniçağ gazetesi yazarı Selcan Taşçı Hamşioğlu, “Bozkurt yediği ayazı unutmaz” başlıklı yazısında, Dışişleri Bakanlığı’nın “bozkurt” işareti açıklamasındaki hataları inceledi.

Selcan Taşçı Hamşioğlu, “Avusturya’ya laf etmeden önce, Avusturya’nın ‘bozkurt’ işaretini, terör örgütü sembolleriyle aynı listeye alarak yasaklamasına tepki gösteren Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nı bir düzeltelim: ‘Bozkurt’, Avusturya’ya hitaben yayınladığınız kınama metninde ifade ettiğiniz gibi ‘Türkiye’de yasal bir siyasi partinin sembolü’ değildir. ‘Bozkurt’, Türk dünyasının her yerinde Türklüğün sembolüdür. Milattan önceye tarihlenen kurganlardan, tamgalardan, bengü taşlardan beri böyledir. Kaldı ki, o siyasi partinin de sembolü bozkurt değil üç hilaldir” ifdelerini kullandı.

SUÇ, TERÖR SEMBOLÜ DEĞİL SİZ NİYE ‘YASAKLI’ MUAMELESİ YAPTINIZ

“Cumhur İttifakı’nın yüzü suyu hürmetine değil de, savunduğunuz ‘sembol’ün neyi sembolize ettiğini bilerek ve ona layık bir tonda savunsaydınız keşke!” diyen Selcan Taşçı Hamşioğlu, şöyle devam etti:

“Hayır, ‘siz daha neyi savunduğunuzu bilmiyorsunuz’ deseler; ne diyecekseniz bu uluslararası iftira heyetine! Yine Avusturya’ya laf etmeden önce, bizim iktidar pek severdi bunu yapmayı bir zamanlar: Tarihimizle yüzleşelim! Ankara’da, Tunalı Hilmi Caddesi’nde, HDP standının önünde ‘bozkurt’ işareti yaparken görüntülenen polis memuru açığa alındı. Uşak’ta, Cumhurbaşkanı’nın konvoyuna ‘bozkurt’ işareti yapan kadın, koruma polisleri tarafından savcılığa götürüldü, ifade verdi, hakkında soruşturma açıldı. Ankara’da, Başbakan’ın konvoyuna ‘bozkurt’ işareti yapan adam hakkında ‘devlet büyüklerine hakaret’ten soruşturma açıldı. Diyarbakır’da, PKK başı Öcalan’ın Türkiye’ye getiriliş yıldönümünde çıkan olaylara müdahale eden polislerden biri ‘bozkurt’ işareti yaptığı için ‘provokasyon’la suçlandı. Sivas’ta, 10 Nisan Polis Günü etkinliklerinde yürüyen özel harekat polisleri ‘Bozkurtlar’ diye slogan atınca Sivas Valiliği haklarında soruşturma başlattı. Tam Avusturya’ya okkalı iki çift laf edeceğim, aynı soru kurcalıyor kafamı… Adama sormazlar mı; Madem bozkurt bir suç, terör sembolü değil siz niye ‘yasaklı’ muamelesi yaptınız kendi ülkenizde! Şimdi hangi yüzle itiraz ediyorsunuz bize!

Bakın ‘bozkurt’la sembolize edilen Türklüğün başına gelenleri; ‘Türk’üm’ demenin nasıl ırkçılık, faşistlik sayıldığını filan saymıyorum bile! Hafızasız olan balıktır. Bozkurt, bir şekilde en zor kışı bile geçirip yediği ayazı unutmayandır. O ayazın Türk’ün yüreğine açtığı derin kesikler kapanmadıkça -ki kapanmaz öyle seçim öncesi yalan yanlış yazılmış iki satırlık güya sahip çıkma metniyle- isterseniz toplu uluma ritüelleri düzenleyin Çankaya yokuşunda nafile!

Avusturya’ya gelince de… Halt etmiş.Onlar insanlığa, Avusturya Nazilerinin estirdiği terörün hesabını versinler önce!”

Akşener: Herkes haddini bilecek!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener TBMM'de düzenlenen Partisi'nin grup toplantısında konuştu.

İdlib’de ortak devriye sırasında bombalı saldırı: Rus ve Türk askerleri yaralandı

Rusya, İdlib'de Türk askeri ile yapılan ortak devriye bombalı saldırı düzenlendiğini, saldırıda 3 Rus askerinin yaralandığını duyurdu. Olayda üç Rus askeri hafif yaralandı, devriyede görevli Türk askerleri arasında da yaralılar var.

CHP’li Öztrak, Erdoğan’a 15 Temmuz’u sordu: Uçaklar, helikopterler neden hazır duruyordu, önceden bir istihbarat mı aldınız?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a konuya ilişkin sorular yöneltti. Öztrak, Erdoğan'a “Darbe öncesi Marmaris’te işin neydi? Uçaklar, helikopterler neden hazır duruyordu? Önceden bir istihbarat mı aldınız? Uçağa saat kaçta bindiniz? Bu hususları içeren muhalefet şerhimizin de içinde yer aldığı TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunu neden yayınlatmadınız?” sorularını sordu.

Ekrem İmamoğlu Ayasofya açıklaması! Erdoğan’a olay gönderme!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“En iyi CHP’li benim”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Genel Sekreter atamasının ardından hakkında yapılan eleştirilere 'En iyi CHP'li benim' diye yanıt verdi.
206,889BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et