Pazartesi / 17 Mayıs 2021
Ozan Nazım Türk
Ozan Nazım Türk
Siyaset Bilimci

Ülkemizde ve Dünya’da duran futbola can suyu hangi tarihte verilecek?

201,610BeğenenlerBeğen
8,697TakipçilerTakip Et

Dünyadaki seyir zevki en yüksek olan sporlardan biri futbol da Koronavirüs’ten en fazla etkilenen dallardan biri oldu. Koronavirüs nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde futbola ara verildi, bazı ülkelerde ise ligler tamamen iptal edildi.

Koronavirüs nedeniyle beş ülkedeki ligler dışında dünyada bütün futbol ligleri süresiz olarak ertelenmişti. Salgının düşüş trendine girdiği ülkeler liglerin devam edeceği tarihleri duyurmaya başladı.

Dünyada futbolun devam ettiği beş ülke kalmıştı. Tacikistan’ın da erteleme kararı almasının ardından bu sayı dörde indi. Yani şu an devam eden ligler Belarus, Türkmenistan, Tayvan ve Nikaragua.

Hollanda’da bütün liglerde sezon iptal edilirken, İskoçya’da alt ligler, Fransa’da ise amatör ligler ve futbol sezonu iptal edildi.

Yavaş yavaş dünya gündeminde Koronavirüs’ün kontrol altına alındığı haberleri dolaşırken, gözler tabii ki çok özlenen futbola çevrildi.

İngiltere’de Premier Lig’de 3 Mayıs’a kadar olan bir erteleme söz konusu olmakla beraber 3 Mayıs’tan sonra seyircisiz olarak başlama ihtimali en başta öngörülse de gidişat bu yönde değil.

En iyi ihtimalle Mayıs ayı ortasında antrenmanların ve Haziran ayında ise karşılaşmaların oynanmaya başlanması düşünülüyor.

Salgını en ağır şekilde geçiren İtalya’da da durum İngiltere’ye benzer şekilde ilerliyor. Antrenmanlara Mayıs ayının ortalarında başlanabileceği belirtiliyor. Ligin başlaması konusunda üç hafta sonu üzerinde çalışılıyor. Şu an için üç opsiyon üzerinde duruluyor:30-31 Mayıs, 6-7 Haziran, 23-24 Haziran.

İtalya’dan sonra salgını en ağır geçiren İspanya’nın La Liga’sı içinse durum şöyle: Başkan Javier Tebas, UEFA ile de yapılan görüşmeler sonucunda 28 Mayıs, 6 Haziran ve 28 Haziran tarihlerinden birinde ligin başlayacağı belirlendi.

Oyuncuların Mayıs ayı başında antrenmanlara başlaması beklenirken yeni sezonun hazırlık döneminin de 15 gün ile sınırlı tutulabileceği aktarıldı.

Avrupa’da yüksek vaka sayısına karşın salgından en az zarar gören ülkelerden olan Almanya’da da liglerin mayıs ayında devam etmesi yönünde çalışmalar bulunuyor. Nitekim gerçekleştirilen erteleme tarihi 2 Mayıs’ta liglerin başlaması zor gözükse de 9 Mayıs ya da sonraki haftanın başlama tarihi olması mümkün. Zira takımlar bir süre önce küçük gruplar halinde antrenmanlara başlamıştı.

Dünyada olumlu yönde ilk açıklama Güney Kore’den geldi. Güney Kore Futbol Federasyonu birinci ve ikinci lig karşılaşmalarını 8 Mayıs’ta başlatmaya karar verdiği duyurdu. İkinci haber ise Polonya‘dan geldi. Polonya’nın başbakanlık sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ertelenen birinci lig karşılaşmalarının 29 Mayıs’tan itibaren tekrar başlayacağı bildirildi. Çekya ise hükümetin salgın tedbirlerini gevşetmeye başlaması sebebiyle, kulüplerle yapacakları 12 Mayıs’taki toplantıda kabul edilmesi halinde 1.ve 2. ligleri 25 Mayıs’ta başlatabileceğini duyurdu.

Ülkemizde ise Kulüpler Birliği’nden yapılan açıklamaya göre en temel senaryo liglerin 12-13-14 Haziran’da başlaması ve 8 hafta kaldığından 26 Temmuz’da bitmesi yönünde. Bunun yanında alınması planlanan başka önlemlerde mevcut. Maçların Alanya ve Antalya’daki stadyumlarda oynanması öngörülüyor. Bunun dışında Kulüplerin teknik direktörleri, futbolcuları ve bütün kulüp çalışanları Covid-19 testi yaptırması gerekecek. Maçlar başlamadan önce bütün görevlilerin ateşi ölçülecek ve belirlenen dereceden yüksek çıkanlar içeri alınmayacak. Maçlardan önce ve sonra yapılacak röportaj ve basın toplantılarında maske zorunluluğu ve sosyal mesafeye dikkat etme zorunluluğu gelecek. Futbolcuların sakatlanmaları halinde ise belirlenmiş sağlık kuruluşlarında tedavi için özel izolasyonlu alanlar oluşturulması planlanıyor.

Tabiî ki yukarıda saydığımız önlemler planlanan önlemler. Henüz netlik kazanmış herhangi bir şey yok. Dileriz ki en yakın sürede normalleşme başlar ve millet olarak seyir zevki yüksek maçlar izleme fırsatını yakalayabiliriz. Bunun haricinde birçok ülkede sezonlar tamamen iptal edilirken bu seçenekleri de göz önünde bulundurmak gerekebilir. İptal kararı muhakkak beraberinde ligde avantajlı pozisyonda bulunan takımlar için can sıkıcı olacaktır hatta bu konu ile ilgili spekülasyonlar ve komplo teorileri üretenlerde olacaktır. Bunlardan en konuşulacak olanı ise şüphesiz Fenerbahçe Galatasaray derbisi olacaktır. Bildiğiniz gibi 20 yılın sonunda Galatasaray Fenerbahçe’yi evinde mağlup etmeyi başarmıştı. Sezon iptali ile birlikte ligde oynanan maçlar iptal olacak buna bu önemli derbide dahil olacak. Ligler iptal edilirse Fenerbahçe’nin yenilmezlik serisi de devam edecek. Bu senaryoda psikolojik olarak Fenerbahçe Galatasaray karşısında üstünlüğü devam ettirebilecek mi yoksa bu psikolojik üstünlük kırılacak mı? Önemli olan bu durumda futbolseverlerin ve sporcuların sağlıkları olduğu için benim fikrim iptal kararı gelirse de bu karara veryansın etmeden sükûnet ile kabul etmeleridir. Özellikle iptal kararı gelirse futbol kulüplerinin yöneticilerine çok önemli görevler düşecektir.

Yazarın Diğer Yazıları

[adinserter block="6"