O ülkeden Erdoğan’a sığınma teklifi

Mehmet Acet, BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zaid'in Erdoğan’a BAE’ye sığınabileceğini söylediğini ifade etti.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, Gezi eylemleri sırasında dönemin Başbakan’ı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE)  gelen bir telefonu yazdı. Telefon eden kişinin BAE’den Veliaht Prens Muhammed Bin Zaid olduğunu yazan Mehmet Acet, Erdoğan’a BAE’ya sığınabileceğini söylediğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar krizi ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında BAE’ye çok sert çıkmıştı. BAE, 15 Temmuz darbe girişimine mali destekte bulunmuş ve Katar krizinde Suudi Arabistan’ın yanında saf tutmuştu.

İstanbul, Ankara ve Türkiye’nin birçok ilinde Gezi eylemlerinin yaşandığı Haziran 2013 yılında, Erdoğan Fas ziyaretine gitmişti.

Mehmet Acet’in yazısının konuyla ilgili bölümü şöyle:

“Başbakanın kendisi Fas’ta, ama aklı Türkiye’dedir.

Olayların nereye evrileceği, nasıl sonuçlanacağı belli değil.

O sırada Erdoğan’ın yanında bulunanlardan birine Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir telefon gelir.

Arayan kişi, bugünlerde kirli ilişkileri artık iyice ayyuka çıkmış olan Veliaht Prens Muhammed Bin Zaid’den başkası değildir.

Zaid, şeytanca planlanmış teklifini Erdoğan’a iletmek için aramaktadır.

“Söyleyin Sayın Başbakana” der.

“Eğer ülkesinden ayrılmayı düşünürse, Birleşik Arap Emirlikleri kendisine ev sahipliği yapmaya hazırdır”

Bu, o gün, o güne mahsus bir teklif olsa, ya da Erdoğan’ın sıkıntısını gerçekten dert edinse, Muhammed Bin Zaid’in bu teklifi için söylenecek pek fazla bir şey olmazdı belki.

Misafir ev sahibi ilişkisinin kültürümüzdeki kıymeti ortada.

Ama Birleşik Arap Emirlikleri’nin sonradan ortaya çıkan ‘Gezi ilişkileri’, 15 Temmuz’a giden süreçte FETÖ namına yaptığı fonlamalar, o günkü niyetin halis bir niyet olmadığını düşünmemiz için yeterli bir gerekçe sunuyor.

5 Haziran’da Katar’a yönelik darbe girişiminde yer alan koalisyonun en şahin kanadı yine aynı ülke, Birleşik Arap Emirlikleri olmuştu.

O günlerde, Erdoğan, isim vermeden şöyle bir açıklama yapmıştı:

“Darbe girişimi olduğu zaman Körfez’de kimlerin buna sevindiğini çok iyi biliyoruz. Kimlerin o geceyi nasıl geçirdiğini çok iyi biliyoruz. Türkiye’de ne oldu, ne oluyor, bitti mi, gidiyor mu, darbe neticeye ulaştı mı, ulaşıyor mu bunu takip edenleri çok iyi biliyoruz. Nasıl paralar harcandığını çok iyi biliyoruz.”

Bu açıklamalar üzerine, bu köşede Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’deki darbelere sağladığı parasal desteğe dikkat çeken iki yazı kaleme almıştım.”

Son Haberler