Uğur Dündar yazdı: Adalet ve pantalon kemeri

"Malum gevşek bırakırsan düşer, çok sıkarsan boğulur!..”

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar bugünkü köşesinde Adalet Yürüyüşü’ne hükümet cephesinden yapılan yorumları yazdı ve ekledi: “Bizim hükümet ne icracı, ne de yorumcu!”

İşte Dündar’ın “Adalet ve pantalon kemeri” başlıklı yazısı:

Geçen gün kadim dostum, sevgili Müjdat Gezen’le sohbet ederken “Uğur zihnimi sürekli kurcalayan bir konuda senin fikrini almak istiyorum” dedi.
Merakla konunun ne olduğunu sordum. Şöyle anlattı: “Hatırlarsın. Eskiden radyoda “Türk Sanat Müziği İcra Heyeti’nden şarkılar dinlediniz” diye bir anons yapılırdı. Heyetteki sanatçılar, Türk Sanat Müziği örneklerini hakkını vererek söylerlerdi. Dinleyenlerde tiryakilik yaratan bu değerli kişilerin yanı sıra, Müzeyyen Senar ve Zeki Müren gibi ölümsüz seslere de “icracı” değil “yorumcu” denilirdi.
Tıpkı bir senfoni orkestrasındaki piyanistin icracı, İdil Biret veya Fazıl Say’ın yorumcu olmaları gibi.

Uzatmak istemiyorum ama bu değerlendirme tüm meslek dalları için geçerlidir.
* * *
Siyasete gelirsek… Bana göre bizim hükümet ne icracı, ne de yorumcu!..
Örneğin İstanbul Boğazı’na harika bir üçüncü köprü yaptılar ama 78 liraya geçiliyor!..
Kumkapı’dan Kadıköy’e boru döşediler. Avrasya Tüneli sayesinde 4 dakikada Kumkapı’ya geçiliyor. Fakat yolu yapmayı unuttuklarından, Atatürk Havalimanı’na 2 saatte gidilemiyor!..
İstanbul‐İzmir arasını 4 saate indirebilmek için Körfez’e bir köprü yaptılar. Gayet güzel… Ama o geniş yol, Gemlik’te bitiyor! Yani iktidarın “icraat” anlayışı böyle!..
* * *
Şimdi de yorumculuğa geçelim ve sadece adalete bakışlarını ele alalım: CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Herkese Adalet” yürüyüşüne hükümet cephesinden şöyle yorumlar geliyor:

“Yargı sizi de çağırabilir!..”
Kemal Kılıçdaroğlu keşke hızlı trene binseydi!..”
“Gandhi yalınayak yürümüştü!..”
“Bu yürüyüş, FETÖ’ye yardım etmektir!..”
* * *
Müjdat telefonu kapatırken benim ne düşündüğümü sordu. “Ne düşüneceğim? Seni dinlerken aklıma sahnelediğin ‘Adalet Pantolonun Kemeridir’ adlı oyunun geldi. Malum gevşek bırakırsan düşer, çok sıkarsan boğulur!..”

Babil dizisine FETÖ soruşturması

Star TV’de yayınlanan  ve gerici AKİT gazetesinin hedef gösterdiği “Babil” dizisine FETÖ propagandası yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açıldığı iddia edildi.

Bakan Albayrak’tan dolar mesajı

Son Dakika... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "2020 tek haneli enflasyonu gördüğümüz yıl olacak. Kurun dış risklerden etkilenmeyeceğine finansal mimari kurduk" açıklamasında bulundu.

İslamoğlu ile Cübbeli Ahmet birbirine girdi… Nalları dikti, satıcı!

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile ilahiyatçı yazar İslamoğlu arasındaki tartışma kapanan Hilal TV üzerinden sürdü. “İslamoğlu’nun kanalı nalları dikti” diyen Cübbeli Ahmet’e, İslamoğlu “Her şeyin satıcısı” dedi

Berat Albayrak’tan “Kanal İstanbul” için ‘Aldım ama neden aldım bir sorun’ açıklaması…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul projesinin geçtiği alanda arazi aldığını belirten haber sonrası Albayrak'ın avukatından açıklama geldi.

Rabia Naz’ın babasından Süleyman Soylu’ya ‘Şeyh’ tepkisi

Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan Nakşibendi tarikatı şeyhinin ölümüyle ilgili sosyal medyadan başsağlığı mesajı paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepki gösterdi. Şaban Vatan, "Şeyhe üzüldüğünüz kadar kızıma üzülmediniz" dedi.
209,975BeğenenlerBeğen
4,673TakipçilerTakip Et