Ucu yine Yeni Şafak’a mı dokundu? İBB’den İSMEK açıklaması

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimleri öncesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı koltuğuna, AKP'li bir aday dışında başka bir partiden ismin geçmesini, 'beka sorunu' olarak nitelendiren AKP yanlısı Yeni Şafak Gazetesi, Ekrem İmamoğlu'nun icraatlarını hedef almayı sürdürüyor.

208,767BeğenenlerBeğen
7,614TakipçilerTakip Et

Yeni Şafak gazetesi binasının otopark olarak kullandığı arazinin İBB’ye ait olduğunun ortaya çıkmasının ardından, İBB araziye İSPARK işletmesi kurarken, şimdi de gazete İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nın (İSMEK) ile ilgili aleyhte yayınlara başladı.

Gazete haberinde, “327 branş 800’e yakın programla 39 ilçede hizmet veren İSMEK öğretmen alım ihalesinin iptal edilmesi üzerine mağdur olduklarını söyleyen öğretmenler İBB’nin Saraçhane binası önünde toplandı” ifadelerini kullanırken, İBB’den konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Büyükşehir Çalışıyor sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bütün açıklamalara rağmen kamuoyunda tartışması bitmeyen İSMEK ile ilgili bazı bilgileri paylaşmak gerektiği anlaşılmaktadır.

1- İSMEK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü tarafından organize edilen bir hizmettir.

2- Müdürlük, İSMEK kurslarını ihale açarak özel şirketlere işlettirmektedir. Bu bağlamda açılan ihaleler şunlardır; 2015-Etkin Eğitim&Lapis Eğitim-162 milyon TL (1 yıllık) 2016-Lapis Eğitim&Kare Eğitim-591 milyon TL (3 yıllık) 2016-Lapis Eğitim-56 milyon TL (4 aylık)

3- Görüldüğü üzere son 4 senede 3 defa İSMEK ihalesi açılmış olup, bunları Etkin Eğitim, Lapis Eğitim ve Kare Eğitim isimli firmalar kazanmıştır. Bu firmaların bir özelliği vardır: Bu üç firmanın üçünün de %100’ü de aynı holdinge aittir.

4- İBB’nin son 4 senedeki bütün büyük İSMEK ihalelerini alan şirketlerin sahibi olan holdingin sahipleri ise medya alanında faaliyet gösteren bir grubun da sahibidir.

5- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İSMEK’in İBB bünyesinde çalışacağı yeni bir model kurmaya çalışmaktadır. Onlarca şirketi olan İBB’nin böyle bir işi dışarıdan şirketlere vermesinin hiçbir anlamı yoktur.

6- İBB ihalelerine baktığımızda araç ihalelerinin bir medya grubunun damadının şirketine, kurs ihalelerinin bir başka medya grubunun sahibine ait şirketlere verildiği görülmektedir. Bu durum İBB üzerinden medya gruplarının fonlanmaya çalışıldığı iddialarını gündeme getirmiştir.

7- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde böyle iddialara mahal verebilecek uygulamaların kabulünün mümkün olmadığı açıktır. İBB’nin yeni politikaları bu medya gruplarını da itham edilmekten kurtaracaktır. Bu gruplar Başkana teşekkür etmelidir.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek hayatını kaybetti

Helin Bölek'in ölüm haberini Grup Yorum sosyal medya hesabından duyurdu.

Mahkeme reddetti! İBB’ye kötü haber

Bölge İdare Mahkemesi, İBB'nin Haydarpaşa ve Sirkeci Gar alanları ihalelerine yaptığı itirazı reddetti. Kararı Danıştay'a götüreceklerini ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Aylardır bekletilen kararın salgın zamanı açıklanması ise çok manidardır" dedi.

Mehmet Ceyhan: Ölüm oranımız Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil, yüzde 7!

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vatandaşlara dışarı çıkmama çağrısını yenileyerek, “Ölüm oranımız, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil. Ölüm oranımız yüzde 7 civarında. Bir süre artan test sayısına rağmen vaka sayısı durduğu zaman o zaman bu iş durdu diyebileceğiz. Şu anda biz işin daha başındayız. Biz 30 bin test yaptığımızda daha çok vaka ile karşılaşacağız” dedi.

CHP’nin doktor vekili Adıgüzel: Eylül’e kadar sürerse 50 milyon insanımız enfekte olacak bir milyon insanımızı kaybedebiliriz.

CHP’li doktor milletvekillerinden Mustafa Adıgüzel, koronavirüs salgınına ilişkin soruları yanıtladı. Adıgüzel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hakkında başarılı yorumlarına katılmadığını belirtti. Sürecin başarısız yürütüldüğünü belirten Adıgüzel, "Bence işini yapmaya çalışan bir adam ama başarılı değil." dedi. 

Erdoğan’ın kampanyasında toplanan paranın tutarı belli oldu

İletişim Başkanlığı, Erdoğan'ın duyurduğu kampanya kapsamında şimdiye kadar 846 milyon 606 bin 155 lira bağış toplandığını açıkladı.
208,767BeğenenlerBeğen
7,614TakipçilerTakip Et