Ucu yine Yeni Şafak’a mı dokundu? İBB’den İSMEK açıklaması

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimleri öncesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı koltuğuna, AKP'li bir aday dışında başka bir partiden ismin geçmesini, 'beka sorunu' olarak nitelendiren AKP yanlısı Yeni Şafak Gazetesi, Ekrem İmamoğlu'nun icraatlarını hedef almayı sürdürüyor.

Yeni Şafak gazetesi binasının otopark olarak kullandığı arazinin İBB’ye ait olduğunun ortaya çıkmasının ardından, İBB araziye İSPARK işletmesi kurarken, şimdi de gazete İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nın (İSMEK) ile ilgili aleyhte yayınlara başladı.

Gazete haberinde, “327 branş 800’e yakın programla 39 ilçede hizmet veren İSMEK öğretmen alım ihalesinin iptal edilmesi üzerine mağdur olduklarını söyleyen öğretmenler İBB’nin Saraçhane binası önünde toplandı” ifadelerini kullanırken, İBB’den konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Büyükşehir Çalışıyor sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bütün açıklamalara rağmen kamuoyunda tartışması bitmeyen İSMEK ile ilgili bazı bilgileri paylaşmak gerektiği anlaşılmaktadır.

1- İSMEK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü tarafından organize edilen bir hizmettir.

2- Müdürlük, İSMEK kurslarını ihale açarak özel şirketlere işlettirmektedir. Bu bağlamda açılan ihaleler şunlardır; 2015-Etkin Eğitim&Lapis Eğitim-162 milyon TL (1 yıllık) 2016-Lapis Eğitim&Kare Eğitim-591 milyon TL (3 yıllık) 2016-Lapis Eğitim-56 milyon TL (4 aylık)

3- Görüldüğü üzere son 4 senede 3 defa İSMEK ihalesi açılmış olup, bunları Etkin Eğitim, Lapis Eğitim ve Kare Eğitim isimli firmalar kazanmıştır. Bu firmaların bir özelliği vardır: Bu üç firmanın üçünün de %100’ü de aynı holdinge aittir.

4- İBB’nin son 4 senedeki bütün büyük İSMEK ihalelerini alan şirketlerin sahibi olan holdingin sahipleri ise medya alanında faaliyet gösteren bir grubun da sahibidir.

5- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İSMEK’in İBB bünyesinde çalışacağı yeni bir model kurmaya çalışmaktadır. Onlarca şirketi olan İBB’nin böyle bir işi dışarıdan şirketlere vermesinin hiçbir anlamı yoktur.

6- İBB ihalelerine baktığımızda araç ihalelerinin bir medya grubunun damadının şirketine, kurs ihalelerinin bir başka medya grubunun sahibine ait şirketlere verildiği görülmektedir. Bu durum İBB üzerinden medya gruplarının fonlanmaya çalışıldığı iddialarını gündeme getirmiştir.

7- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde böyle iddialara mahal verebilecek uygulamaların kabulünün mümkün olmadığı açıktır. İBB’nin yeni politikaları bu medya gruplarını da itham edilmekten kurtaracaktır. Bu gruplar Başkana teşekkür etmelidir.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan’ın “Nerede kaldı bu süt?” sorusuna İmamoğlu’ndan cevap

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a”Sayın Cumhurbaşkanının bahsettiği süt dağıtımı 100 bine yakın çocuğumuza yapılıyor. Bizim dönemimizde veren el, alan eli görmeyecek. Yoksulluğu asla afişe etmeyeceğiz” diyerek cevap verdi.

AKP’li vekilden AKİT muhabirine: “Sen benim hakkımda nasıl haber yaparsın lan”

Gerici Yeni Akit’in web sitesi muhabirleri Mehmet Özmen ve Taha Emre Özdemir’in, kumar oynarken görüntüledikleri AKP’li isimlerin saldırısına uğradıkları iddia edildi.

Rahşan Ecevit son yolculuğuna uğurlanıyor

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi ve Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Rahşan Ecevit, Devlet Mezarlığı’nda eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilecek.

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.
209,982BeğenenlerBeğen
4,674TakipçilerTakip Et