Ucu yine Yeni Şafak’a mı dokundu? İBB’den İSMEK açıklaması

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimleri öncesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı koltuğuna, AKP'li bir aday dışında başka bir partiden ismin geçmesini, 'beka sorunu' olarak nitelendiren AKP yanlısı Yeni Şafak Gazetesi, Ekrem İmamoğlu'nun icraatlarını hedef almayı sürdürüyor.

Yeni Şafak gazetesi binasının otopark olarak kullandığı arazinin İBB’ye ait olduğunun ortaya çıkmasının ardından, İBB araziye İSPARK işletmesi kurarken, şimdi de gazete İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nın (İSMEK) ile ilgili aleyhte yayınlara başladı.

Gazete haberinde, “327 branş 800’e yakın programla 39 ilçede hizmet veren İSMEK öğretmen alım ihalesinin iptal edilmesi üzerine mağdur olduklarını söyleyen öğretmenler İBB’nin Saraçhane binası önünde toplandı” ifadelerini kullanırken, İBB’den konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Büyükşehir Çalışıyor sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bütün açıklamalara rağmen kamuoyunda tartışması bitmeyen İSMEK ile ilgili bazı bilgileri paylaşmak gerektiği anlaşılmaktadır.

1- İSMEK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü tarafından organize edilen bir hizmettir.

2- Müdürlük, İSMEK kurslarını ihale açarak özel şirketlere işlettirmektedir. Bu bağlamda açılan ihaleler şunlardır; 2015-Etkin Eğitim&Lapis Eğitim-162 milyon TL (1 yıllık) 2016-Lapis Eğitim&Kare Eğitim-591 milyon TL (3 yıllık) 2016-Lapis Eğitim-56 milyon TL (4 aylık)

3- Görüldüğü üzere son 4 senede 3 defa İSMEK ihalesi açılmış olup, bunları Etkin Eğitim, Lapis Eğitim ve Kare Eğitim isimli firmalar kazanmıştır. Bu firmaların bir özelliği vardır: Bu üç firmanın üçünün de %100’ü de aynı holdinge aittir.

4- İBB’nin son 4 senedeki bütün büyük İSMEK ihalelerini alan şirketlerin sahibi olan holdingin sahipleri ise medya alanında faaliyet gösteren bir grubun da sahibidir.

5- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İSMEK’in İBB bünyesinde çalışacağı yeni bir model kurmaya çalışmaktadır. Onlarca şirketi olan İBB’nin böyle bir işi dışarıdan şirketlere vermesinin hiçbir anlamı yoktur.

6- İBB ihalelerine baktığımızda araç ihalelerinin bir medya grubunun damadının şirketine, kurs ihalelerinin bir başka medya grubunun sahibine ait şirketlere verildiği görülmektedir. Bu durum İBB üzerinden medya gruplarının fonlanmaya çalışıldığı iddialarını gündeme getirmiştir.

7- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde böyle iddialara mahal verebilecek uygulamaların kabulünün mümkün olmadığı açıktır. İBB’nin yeni politikaları bu medya gruplarını da itham edilmekten kurtaracaktır. Bu gruplar Başkana teşekkür etmelidir.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gürbüz Çapan’dan idam gelsin diyenlere ders gibi yanıt!

Peş peşe işlenen kadın cinayetlerinin ardından tekrar idam geri gelsin tartışması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.

Ahmet Davutoğlu’nun partisinin ismi sızdı! Başkanlık yerine parlamenter sistem…

Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisi için geri sayım başladı. Partinin adının Bizim Parti olacağı öne sürüldü. İnternet Haber’in iddiasına göre Çarşamba günü yeni parti resmen ilan edilecek.

Vatandaşın parası böyle gasp edilmiş: Melih Gökçek döneminde belediyeden Osmanlıspor’a 2 milyon

Osmanlıspor’a 25 yıllığına bedelsiz devredilen Yenikent Stadı için belediye bütçesinden bir yılda 2 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. Kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz giderleri yurttaşın sırtına yüklenen stadın tahliye kararına uymadı.

Ceren Özdemir’in katilinin ifadesi: ‘Yeni avlar aradım’

Ordu’da Ceren Özdemir’i evinin kapısının önünde kalbinden bıçaklayarak öldüren açık cezaevinden iki kez firar eden cinayet hükümlüsü Özgür Arduç’un ifadesi ortaya çıktı. Katil zanlısının ifadesinde kullandıkları sözler ise kan dondurdu. Katil zanlısı Arduç ifadesinde Ceren’i öldürdükten sonra “Sabah inşaatta kaldım. Meyve aldım yeni avlar aradım ancak fırsatını bulamadım” ifadelerini kullandı.
210,623BeğenenlerBeğen
4,584TakipçilerTakip Et