Türkiye’nin Venezuela’dan peynir ithal eden anlaşması tartışılıyor!

Sedat Peker, yayınladığı son videoda Kolombiya'da yakalanan uyuşturucunun ardından rotanın Venezuela'ya döndüğünü iddia etti. Peker'in şoke eden açıklamalarının ardından Türkiye ile Venezuela arasında gerçekleşen ticari ilişkiler bir kez daha gündeme geldi.

Organize suç örgütü yöneticisi olmak suçlamasıyla aranan Sedat Peker, yayınladığı son videoda skandal bir iddiada bulundu. Peker, Kolombiya’da 4 ton 900 kilo uyuşturucunun yakalanmasının ardından uyuşturucu ticareti için rotanın Venezuela’ya döndüğünü iddia etti. Peker’in açıklamasının ardından Türkiye ile Venezuela arasındaki ticari ilişkiler ve resmi kararlar bir kez daha gündeme geldi.

Peker, açıklamasında Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’ın Venezuela’ya gittiğini öne sürdü. Peker, “Ocak ayında gitti 4 gün kaldı, şubatta gitti 4 gün kaldı” dedi.

İddianın ardından akıllara, Türkiye’nin Venezuela ile son yıllarda yaptığı ticari anlaşmalar geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan “Ticareti Geliştirme Anlaşmasına” göre gümrük vergisinden ve KDV’den tamamen muaf tutulan 4611 adet ürün, yaşanan son gelişmenin ardından bir kez daha düşündürdü.

VENEZUELA İLE “TİCARETİ GELİŞTİRME ANLAŞMASI”
Son yıllarda yaşadığı ekonomik ve politik krizlerle gündeme gelen Venezuela’dan, tarım cenneti olan Türkiye’nin peynir, pirinç, yulaf, ayçiçeği gibi gıdaları ithal etmesi dikkat çekmişti.

21 Ağustos 2020’de, iki ülkenin Resmi Gazete’sinde de yayımlanarak yürürlüğe giren “Ticareti Geliştirme Anlaşması” ile çok sayıda ürün için gümrük vergisi uygulanmayacağı açıklanmıştı.

Anlaşmada, ikili ticaretin hemen hemen tamamında liberasyona gidildiği belirtilirken Türkiye, tarife satırlarının yüzde 91,9’unda gümrük vergilerini 7 yıllık bir takvim ile sıfırlayacak ve yüzde 2’sinde ise kısmi vergi indiriminin yapılacağına dair ifadeler yer aldı.

9 KAT İNDİRİM YAPILMIŞTI
5 Kasım 2020’de Venezuela için uygulanan kırmızı mercimek, peynir, pirinç gibi birçok ürünün ithalatındaki gümrük vergisi oranı yüzde 27’den yüde 3’e düşürülmüştü.

Kendisine yetecek tarım ürünü bulamayan Venezuela’ya Türkiye’nin 9 katlık bir indirim yapması dikkat çekmişti.

Son Haberler