Türkiye’den ‘güvenli bölge’ açıklaması: Beklentilerimiz karşılanmazsa…

Kuzey Suriye'de kurulması planlanan güvenli bölgenin ne kadarlık bir alanı kapsayacağı ve oluşturulması durumunda hakimiyetin kimde olacağına dair pazarlıklar sürüyor.

207,592BeğenenlerBeğen
7,896TakipçilerTakip Et

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in “Güvenli bölge konusunda henüz bir anlaşma yok” dediği belirtilirken, Türkiye’den ise açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ”Beklentilerimizin karşılanmadığını anladığımız halde güvenli bölge konusunda gerekli adımları atacağız” dedi.

3 Ağustos’ta ABD’den askerî heyet geleceğini söyleyen Aksoy, “Yeni tekliflerin oyalamaya dönüşmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Ankara, Suriye’deki savaşın başından bu yana hem sığınmacıların yerleştirilmesi hem de YPG ile arasında bir tampon bölge olması için “güvenli bölge” talep ediyor. Ancak Ankara’nın bu talepleri bugüne kadar karşılık bulmadı.

Ankara, 25-30 kilometre derinliklerde güvenli bölgeler oluşturarak, burada imar ve yeniden yapılandırma çalışması yapmaya hazır olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Türkiye, YPG’nin, sınır bölgesinden en az 20-30 kilometre derinliğe kadar çekilmesini talep ediyor.

Ancak YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Komutanı Mazlum Kobani güvenli bölgeye ilişkin şunları söylemişti:

“SDG olarak kendi önerimizi ABD’ye sunduk. Önerimiz çok makuldü. 30 km olmaz, beş kilometre olabilir dedik. Buradaki YPG güçlerini çekebiliriz, yerlerine yerel güçleri koyarız. Beş kilometre içindeki ağır silahları da çekebiliriz. Buna karşılık Türkiye de saldırmayacağına dair taahhütte bulunsun. Bu alanda uluslararası güçler de olsun. Uluslararası güç içinde Türkiye’nin olmasını kabul etmedik. Tarafsız bir güç olmalı, Türkiye taraftır.”

loading...

Saray, Soylu’ya tuzak mı kurdu? Sokağa çıkma yasağının iptali ne anlama geliyor?

Bu gelişmeler İçişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı arasında bir problem anlamına geliyor mu?

İkinci Süleyman Soylu vakası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasakları konusunda ikinci kez boşa düştü.

‘İktidar, istediği vekili cezaevine koyar’

Hukukçular, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

Ahmet Hakan’dan aç-kapa rezaletini aklama yazısı: Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye

İktidarın bile tam olarak açıklayamadığı sokağa çıkma skandalını aklamaya çalışan Ahmet Hakan, yaşanan 48 saatin hikayesini, 'Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye' diye kaleme aldı.

Bu iki fotoğraf siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak

Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.
207,592BeğenenlerBeğen
7,896TakipçilerTakip Et