Türkiye’den ‘güvenli bölge’ açıklaması: Beklentilerimiz karşılanmazsa…

Kuzey Suriye'de kurulması planlanan güvenli bölgenin ne kadarlık bir alanı kapsayacağı ve oluşturulması durumunda hakimiyetin kimde olacağına dair pazarlıklar sürüyor.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in “Güvenli bölge konusunda henüz bir anlaşma yok” dediği belirtilirken, Türkiye’den ise açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ”Beklentilerimizin karşılanmadığını anladığımız halde güvenli bölge konusunda gerekli adımları atacağız” dedi.

3 Ağustos’ta ABD’den askerî heyet geleceğini söyleyen Aksoy, “Yeni tekliflerin oyalamaya dönüşmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Ankara, Suriye’deki savaşın başından bu yana hem sığınmacıların yerleştirilmesi hem de YPG ile arasında bir tampon bölge olması için “güvenli bölge” talep ediyor. Ancak Ankara’nın bu talepleri bugüne kadar karşılık bulmadı.

Ankara, 25-30 kilometre derinliklerde güvenli bölgeler oluşturarak, burada imar ve yeniden yapılandırma çalışması yapmaya hazır olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Türkiye, YPG’nin, sınır bölgesinden en az 20-30 kilometre derinliğe kadar çekilmesini talep ediyor.

Ancak YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Komutanı Mazlum Kobani güvenli bölgeye ilişkin şunları söylemişti:

“SDG olarak kendi önerimizi ABD’ye sunduk. Önerimiz çok makuldü. 30 km olmaz, beş kilometre olabilir dedik. Buradaki YPG güçlerini çekebiliriz, yerlerine yerel güçleri koyarız. Beş kilometre içindeki ağır silahları da çekebiliriz. Buna karşılık Türkiye de saldırmayacağına dair taahhütte bulunsun. Bu alanda uluslararası güçler de olsun. Uluslararası güç içinde Türkiye’nin olmasını kabul etmedik. Tarafsız bir güç olmalı, Türkiye taraftır.”

Babil dizisine FETÖ soruşturması

Star TV’de yayınlanan  ve gerici AKİT gazetesinin hedef gösterdiği “Babil” dizisine FETÖ propagandası yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açıldığı iddia edildi.

Bakan Albayrak’tan dolar mesajı

Son Dakika... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "2020 tek haneli enflasyonu gördüğümüz yıl olacak. Kurun dış risklerden etkilenmeyeceğine finansal mimari kurduk" açıklamasında bulundu.

İslamoğlu ile Cübbeli Ahmet birbirine girdi… Nalları dikti, satıcı!

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile ilahiyatçı yazar İslamoğlu arasındaki tartışma kapanan Hilal TV üzerinden sürdü. “İslamoğlu’nun kanalı nalları dikti” diyen Cübbeli Ahmet’e, İslamoğlu “Her şeyin satıcısı” dedi

Berat Albayrak’tan “Kanal İstanbul” için ‘Aldım ama neden aldım bir sorun’ açıklaması…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul projesinin geçtiği alanda arazi aldığını belirten haber sonrası Albayrak'ın avukatından açıklama geldi.

Rabia Naz’ın babasından Süleyman Soylu’ya ‘Şeyh’ tepkisi

Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan Nakşibendi tarikatı şeyhinin ölümüyle ilgili sosyal medyadan başsağlığı mesajı paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepki gösterdi. Şaban Vatan, "Şeyhe üzüldüğünüz kadar kızıma üzülmediniz" dedi.
209,974BeğenenlerBeğen
4,672TakipçilerTakip Et