Türkiye solu polemiğe hasret… EMEP’in hedefinde TKP var: Konu ‘Dersim’

'Dersim Belediyesi' tartışmasında TKP'nin, 'tabelanın değiştirilmesi yersiz olmuştur' açıklamasına EMEP'ten, 'Dersim marjinal bir siyasal alana sığmayacak kadar anlamlıdır' yanıtı geldi.

‘Dersim Belediyesi’ tartışmasında TKP’nin, ‘tabelanın değiştirilmesi yersiz olmuştur’ açıklamasına EMEP’ten, ‘Dersim marjinal bir siyasal alana sığmayacak kadar anlamlıdır’ yanıtı geldi.

Tunceli belediyesi tabelasının yeniden ‘Dersim’ olarak değiştirmesi için Belediye Meclisinin aldığı karara ilişkin tartışmalar sürüyor.

Valiliğin itirazıyla devreye giren idare mahkemesinin engellediği ‘Dersim Belediyesi’ adına itiraz edenlerden Türkiye Komünist Partisi (TKP), yaptığı açıklama ile Belediye Meclisi’nin kararını ‘yersiz’ bulduğunu açıklamıştı. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da 23 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında valiliğin kararına göre hareket edeceklerini belirtmişti.

EMEP: KAYYIMIN İLK İCRAATI, DERSİM TABELASININ KALDIRILMASI OLDU

31 Mart seçimlerinde Tunceli’de HDP ile ittifak yaparak seçime katılan Emek Partisi (EMEP) İl Örgütü, yaptığı yazılı açıklama ile TKP’yi hedef aldı.

Açıklamasına, “Dersim’de yerel seçimlere girerek belediye başkanlığını kazanan TKP, Dersim adının belediyenin borçlarından daha önemli olmadığına karar vermiş ve belediye meclisinin aldığı kararı ‘yersiz’ bulmuştur” hatırlatmasıyla başlayan EMEP İl Örgütü, ‘Dersim Belediyesi’ tabelasının kaldırılmasının kayyımın ilk icraatı olduğunu vurgulandı.

İşte o açıklama:

“Kısa tarihin bir hatırlatması olarak şunu öncelikle belirtelim: 2004 yerel yönetim seçimlerinde belediye kazanıldıktan sonra tabelasında ‘belediye sarayı’ yazılan tabelanın ‘sarayı’ kısmı kaldırılarak belediye yazısı kalmıştır. 2013’te ise halk meclisinin kararı gereği belediye binasına Dersim Belediyesi tabelası asılmıştır. Belediyeye kayyum atanmasıyla birlikte, kayyumun ilk icraatı halkın iradesi olan Dersim Belediyesi tabelasını kaldırmak olmuştur. Bilinmelidir ki Dersim adı tarihsel bütünselliği içerisinde ele alındığında ‘marjinal’ bir siyasal alana sığdırılmayacak kadar anlamlıdır. Bugün bakımından demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelesi veren her siyasal oluşumun bu tarihsel sürece sahip çıkmak gibi bir görevi vardır. Dersim adı, başta Kürt halkı olmak üzere, ezilen halklar ve sosyalizm mücadelesi içerisindeki yeri yadsınamayacak kadar önemlidir. Dolayısıyla; Dersim isminin özgün ağırlığı hiçbir yerel amirin inisiyatifine bırakılamaz. Halk adına hareket ediyorum diyenler, halkın iradesini hiçbir onaya sunamazlar. Sunulacak bu onaylar da Dersim halkı nezdinde yok hükmündedir.”

SOSYALİST MECLİSLER FEDERASYONU: İNKARA KARŞI DERSİM ADI SAVUNULMALI

“Federasyonumuzun devrimci, halkçı yerel yönetimler programı doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Dersim Belediyesi, belediye meclisinde aldığı kararla kayyum tarafından indirilen Dersim Belediyesi tabelasını tekrar asma kararı almıştır. Kararın kamuoyuna yansıması akabinde ırkçı, faşist ve şoven yapılanmaların başını çektiği bir linç kampanyası örgütlenmiş, kurumumuz ve belediyemiz itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır.”

Türkiye Komünist Partisi belediye meclisi toplantısında alınan kararla ilgili süren tartışmalara ilişkin açıklamasında “tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz olmuştur” denilmişti. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise 23 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında valiliğin kararına göre hareket edeceklerini açıklamıştı.

Tahliyesi beklenen Kavala için gözaltı kararını hukukçular nasıl yorumladı?

Gezi davasından beraat eden Osman Kavala'nın tahliyesi beklenirken, başka bir soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilmesine hukukçular tepki gösterdi.

Perinçek’in “Bahçeli zaman zaman ABD yörüngesine girebiliyor” ifadesine MHP’den yanıt

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in "Devlet Bahçeli, İyi Parti ile rekabeti yüzünden zaman zaman akılcı Türk vatanseverliğinden kopuyor ve ABD yörüngesine girebiliyor" sözlerine Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) yanıt geldi.

Osman Kavala hakkındaki gözaltı kararını canlı yayında öğrenen Saymaz: Hükümet-yargı çatışması var

Osman Kavala hakkındaki gözaltı kararı haberini Halk TV yayınında öğrenen İsmail Saymaz öğle saatlerinde Gezi Davası'nda beraat kararı verilen Osman Kavala hakkında akşam saatlerinde 15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltına alınmasını değerlendirdi. 

Mustafa Hoş perde arkasını anlattı… Burhan Kuzu’ya soruşturmayı Erdoğan’ın damadı mı istedi?

Gazeteci yazar Mustafa Hoş, Mesut Mevlevi suikastinin ve Burhan Kuzu'ya soruşturma açılmasının perde arkasını tane tane anlattı. 

Gezi davasında beraat kararının ardından Ekrem İmamoğlu: Şehrin yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun

Gezi Parkı davasında çıkan beraat kararlarını ilişkin açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'da yaşayan herkes adına bu şehrin tarihini, kültürünü, yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun" dedi.
209,653BeğenenlerBeğen
4,900TakipçilerTakip Et