Türkiye – İtalya ilk 14 gün karşılaştırmasında ürküten tablo!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  14’üncü gün açıklamasını yaptı. Bakan Koca’nın açıklamasına göre Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 59’a, vaka sayısı 2433’e yükseldi. Türkiye’de katlanarak artan bu rakamlar en çok ölüm hadisesinin yaşandığı İtalya’nın ilk 14 günü ile karşılaştırıldığında karşımıza çıkan tablo hiç iç açıcı gözükmüyor.

208,790BeğenenlerBeğen
7,504TakipçilerTakip Et

Bakan Koca bu rakamları açıklarken, vaka ve ölüm sayısı en yüksek ülke haline gelen İtalya ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan tablo vahim. Bu tablo da önlemlerin ne kadar acil ve çok ciddi uygulanmasının gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu.

Sağlık Bakanı Koca, “Son 24 saatte 5.035 test sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2.433” dedi.

İTALYA’DA SON RAKAM 74 BİN 386 VAKA 7 BİN 503 ÖLÜM

İtalya, virüsün çıktığı Çin’i geçerek dünyada can kaybının en yüksek olduğu ülke haline geldi. Çin’in nüfusu 1 milyar 400 milyon. İtalya’nın nüfusu ise 60 milyon. İtalya’da dün itibariyle vaka sayısı 74 bin 386,  Ölü sayısı ise 7 bin 503  oldu.

Ancak ilk 14 günü karşılaştırdığımızda, İtalya’daki vaka sayısı Türkiye’den çok daha gerideydi.

İLK 14 GÜN KARŞILAŞTIRMASI


İşte tam burada İtalya’nın ilk 14 günlük rakamlarıyla, Türkiye’deki ilk 14 günü karşılaştırdığımızda karşımıza ürkütücü bir tablo çıktı. Bu tabloda, İtalya’da 14’üncü gün vaka sayısı 888 iken, Türkiye’de aynı gün vaka sayısı 2433 olarak açıklandı. Yani Türkiye’deki vaka sayısı, İtalya’nın 14’üncü gününe göre üç kat fazla oldu.

Türkiye – İtalya ilk 14 gün karşılaştırmasında ortaya çıkan çan eğrisi de makasın nasıl açıldığını gösteriyor.

Dünyada koronavirüsten en çok ölümün yaşandığı İtalya’nın  çok üzerindeki bu rakam da durumun vehametini ve önlemlerin çok ciddi bir biçimde uygulanması gerektiğini açık bir biçimde ortaya koyuyor.

10. GÜNDEN SONRA VAHİM TABLO

Peki İtalya’da 10’uncu günden sonra tablo nasıl gelişti ve vahim bir duruma geldi? O sorunun cevabı da işte bu tabloda:

32. Günde  İtalya’da vaka sayısı 74 bin 386,  Ölü sayısı 7 bin 503,
iyileşen insan sayısı da 9 bin 362 oldu

Kaynak: Tele1

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Fahrettin Koca yutkundu, gözleri doldu… Kaç sağlık emekçisi koronavirüse yakalandı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısında geçti. Koca, basın toplantısının ardından sorulara yanıt verdi. 

Sağlık bakanı günler sonra kameralar karşısında: Herhangi bir insan bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz

Bilim Kurulu bugün bir kez daha toplandı. Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Koronavirüs tedavisi gören Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşcıoğlu hayatını kaybetti

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşcıoğlu hayatını kaybetti.

“Bu yasak salgından dolayı değil” diyen Orhan Sarıbal: Maden şirketleri rahat çalışsın diye polisler burada bekletiliyor

Türkiye halkının koronavirüsle mücadele ettiği günlerde dahi doğa talanı ve rant siyaseti işlemeye devam ediyor. Bursa Yenişehir’de Meyra Madencilik’in yapacağı kurşun, çinko, bakır zenginleştirme tesisi ve atık barajı için bölgeye hareket eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın yolu polis tarafından kesildi.

Koronavirüse karşı topladıkları bağışlar bloke edilen belediyelerden ortak bildiri

Koronavirüse karşı topladıkları bağışlar bloke edilen 11 büyükşehir belediyesi ortak bir bildiri yayınladı.
208,790BeğenenlerBeğen
7,504TakipçilerTakip Et