‘Türkiye de bu 7 soykırımı tanısın’

TAVAK Genel Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Türkiye'nin Hollanda'nın yaptığı 7 soykırımı tanıması önerisinde bulundu...

Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkiler kopma noktasında. İki ülke de karşılıklı olarak büyükelçilerini çekti.

Son olarak Hollanda parlamentosu, “1915’te Anadolu’da Ermenilere yönelik katliamların soykırım olarak tanınması” önerisini kabul etti. Hollanda Dışişleri Bakanı Vekili Sigrid Kaag, bunun hükümetin tanıması anlamına gelmediğini, ama 24 Nisan’da Ermenistan’daki “soykırımı anma törenine” hükümeti temsilen bir heyet göndereceklerini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamayla, Hollanda’nın aldığı kararı şiddetle kınadı.

“AŞIRI SAĞIN TAVAN YAPTIĞI…”

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Genel Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. “Aşırı Sağın tavan yaptığı Hollanda Türkiye’ye saldırılarına devam ediyor” diyen Şen “Son seçimlerde Aşırı Sağın yükselişinin tavan yaptığı Hollanda’da gündem Türkiye oluyor. Ülkesinde 485 bin Türk kökenli göçmenin yaşadığı bu ülkede insanlarımızın 300 bini de aynı zamanda Hollanda vatandaşı olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Hollanda Türk ekonomisinden en fazla yararlanan ve 22 milyar doların üzerinde Türkiye’ye yatırım yapmış bir ülke” dedi.

“HOLLANDA HALA TÜRKİYE KARŞITLIĞINA DEVAM EDİYOR”

Geçen sene referandum sürecinde yaşananlara değinen Prof. Dr. Şen şöyle devam etti:

“Özellikle geçtiğimiz yıl referandum öncesi Dışişleri Bakanımıza ve Aile Bakanına karşı yaptırımlar uygulayan Hollanda hala Türkiye karşıtlığına devam ediyor. Son olarak Türkiye’deki büyükelçiliğini resmen geri çeken, kendi büyükelçisini artık göndermeyeceğini söyledikten sonra Türk Büyükelçisini de ülkesinde istemeyen Hollanda, şimdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çıkan soykırımının tanınmaması kararına rağmen, Hollanda Parlamentosu’nda Ermeni Soykırımını tanıma kararı aldı.”

“HOLLANDA’NIN SOYKIRIMLARI TANINSIN” ÖNERİSİ

Hollanda’yı aldığı kararla eleştiren Prof. Dr. Faruk Şen hükümete de bir tavsiyede bulundu. Şen şunları söyledi:

“Hollanda’nın tarihine baktığınız zaman Çin’den Hindistan’a kadar birçok ülkeye ciddi soykırım uygulayan bir ülke konumunda. Bu açıdan tarihsel kabahatleri büyük olan ülkeye karşı Türkiye’nin yapacağı tek bir atılım TBMM’de önümüzdeki hafta Hollanda’nın yaptığı 7 soykırımını sayarak, bu soykırımlarını tanımak olmalı. Kısasa kısasın en iyi cevabı bu olur. Hollanda Parlamentosu aldığı bu karar ile ülkede yaşayan 485 bin Türk kökenli göçmeni de karşısına almış bulunuyor.”

Ahmet Davutoğlu’nun partisinin ismi sızdı! Başkanlık yerine parlamenter sistem…

Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisi için geri sayım başladı. Partinin adının Bizim Parti olacağı öne sürüldü. İnternet Haber’in iddiasına göre Çarşamba günü yeni parti resmen ilan edilecek.

Vatandaşın parası böyle gasp edilmiş: Melih Gökçek döneminde belediyeden Osmanlıspor’a 2 milyon

Osmanlıspor’a 25 yıllığına bedelsiz devredilen Yenikent Stadı için belediye bütçesinden bir yılda 2 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. Kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz giderleri yurttaşın sırtına yüklenen stadın tahliye kararına uymadı.

Ceren Özdemir’in katilinin ifadesi: ‘Yeni avlar aradım’

Ordu’da Ceren Özdemir’i evinin kapısının önünde kalbinden bıçaklayarak öldüren açık cezaevinden iki kez firar eden cinayet hükümlüsü Özgür Arduç’un ifadesi ortaya çıktı. Katil zanlısının ifadesinde kullandıkları sözler ise kan dondurdu. Katil zanlısı Arduç ifadesinde Ceren’i öldürdükten sonra “Sabah inşaatta kaldım. Meyve aldım yeni avlar aradım ancak fırsatını bulamadım” ifadelerini kullandı.

Meclis’te Alevi önergesi kavgası… MHP’lilerden ‘git’ diyen Tanrıkulu’na ‘it’ saldırısı

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubunun Alevilere yönelik gerçekleşen sistematik saldırıların detaylı olarak araştırılması için Meclis başkanlığına verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.

Ali Babacan cephesinden AKP çıkışı: ‘Hasmı olmayacağız’

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan cephesinden AKP'ye karşı izlenecek tutum hakkında açıklama geldi.
210,618BeğenenlerBeğen
4,582TakipçilerTakip Et