Cuma / 10 Temmuz 2020

‘Türkiye de bu 7 soykırımı tanısın’

TAVAK Genel Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Türkiye'nin Hollanda'nın yaptığı 7 soykırımı tanıması önerisinde bulundu...

206,939BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkiler kopma noktasında. İki ülke de karşılıklı olarak büyükelçilerini çekti.

Son olarak Hollanda parlamentosu, “1915’te Anadolu’da Ermenilere yönelik katliamların soykırım olarak tanınması” önerisini kabul etti. Hollanda Dışişleri Bakanı Vekili Sigrid Kaag, bunun hükümetin tanıması anlamına gelmediğini, ama 24 Nisan’da Ermenistan’daki “soykırımı anma törenine” hükümeti temsilen bir heyet göndereceklerini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamayla, Hollanda’nın aldığı kararı şiddetle kınadı.

“AŞIRI SAĞIN TAVAN YAPTIĞI…”

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Genel Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. “Aşırı Sağın tavan yaptığı Hollanda Türkiye’ye saldırılarına devam ediyor” diyen Şen “Son seçimlerde Aşırı Sağın yükselişinin tavan yaptığı Hollanda’da gündem Türkiye oluyor. Ülkesinde 485 bin Türk kökenli göçmenin yaşadığı bu ülkede insanlarımızın 300 bini de aynı zamanda Hollanda vatandaşı olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Hollanda Türk ekonomisinden en fazla yararlanan ve 22 milyar doların üzerinde Türkiye’ye yatırım yapmış bir ülke” dedi.

“HOLLANDA HALA TÜRKİYE KARŞITLIĞINA DEVAM EDİYOR”

Geçen sene referandum sürecinde yaşananlara değinen Prof. Dr. Şen şöyle devam etti:

“Özellikle geçtiğimiz yıl referandum öncesi Dışişleri Bakanımıza ve Aile Bakanına karşı yaptırımlar uygulayan Hollanda hala Türkiye karşıtlığına devam ediyor. Son olarak Türkiye’deki büyükelçiliğini resmen geri çeken, kendi büyükelçisini artık göndermeyeceğini söyledikten sonra Türk Büyükelçisini de ülkesinde istemeyen Hollanda, şimdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çıkan soykırımının tanınmaması kararına rağmen, Hollanda Parlamentosu’nda Ermeni Soykırımını tanıma kararı aldı.”

“HOLLANDA’NIN SOYKIRIMLARI TANINSIN” ÖNERİSİ

Hollanda’yı aldığı kararla eleştiren Prof. Dr. Faruk Şen hükümete de bir tavsiyede bulundu. Şen şunları söyledi:

“Hollanda’nın tarihine baktığınız zaman Çin’den Hindistan’a kadar birçok ülkeye ciddi soykırım uygulayan bir ülke konumunda. Bu açıdan tarihsel kabahatleri büyük olan ülkeye karşı Türkiye’nin yapacağı tek bir atılım TBMM’de önümüzdeki hafta Hollanda’nın yaptığı 7 soykırımını sayarak, bu soykırımlarını tanımak olmalı. Kısasa kısasın en iyi cevabı bu olur. Hollanda Parlamentosu aldığı bu karar ile ülkede yaşayan 485 bin Türk kökenli göçmeni de karşısına almış bulunuyor.”

Engin Özkoç’tan Devlet Bahçeli’ye olay yanıt!

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Meclis'te düzenlediği basın toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt verdi.

CHP’li Ali Öztunç RTÜK’teki skandalları mecliste tek tek anlattı: AKP’li vekiller çılgına döndü!

CHP'li Ali Öztunç ile Rafet Zeybek'in meclis genel kurulu konuşmaları sosyal medyaya damgasını vurdu.

CHP’li Aydoğan’dan AKP’ye sert sözler: Bu kanunu veterinerlere mi hazırlattınız?

CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Avukat Turan Aydoğan, TBMM’de görüşmelerine başlanan Avukatlık Yasında değişiklikler içeren yasa teklifi üzerine yaptığı 10 dakikalık konuşmada teklifin nelere mal olacağına ve aslında bir FETÖ projesi olduğuna vurgu yaptı.

Sabah yazarı açıkladı: Erdoğan’dan sonra AKP’nin başına kim geçecek?

Sabah yazarı Hasan Basri Yalçın, Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra AKP’ye lider olacak aday isimler için, “Burada da var bir sürü. Süleyman Soylu’yu sayarsınız, Berat Albayrak’ı sayarsınız” dedi.

Sakarya’da patlamamış malzemeyi imhaya götüren kamyon patladı: 3 asker şehit, 6 yaralı

Sakarya'da Taşkısığı bölgesinde bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Sakarya Valisi Kaldırım, patlamada 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin ise yaralandığını açıkladı
206,939BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et