Türk-İş’ten Erdoğan’a: Birleşirsek Cumhurbaşkanı öyle konuşamaz

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan özeleştiri.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın salı günü partisinin Meclis grup toplantısında OHAL döneminde işçinin greve çıkamadığına ilişkin sözlerine Türk-İş’in Başkanı Ergün Atalay’dan yanıt geldi.

SORUN SİYASİLERDE DEĞİL BİZDE

“Sorun siyasilerde değil, bizde” diyen Atalay, “14 milyon işçi var. Çiftçisi, işsizi, işçisiyle Türkiye’nin 4’te 3’ünü oluşturuyoruz. Biz gücümüzü birleştirsek, adım atamazlar, Cumhurbaşkanı da Meclis’te öyle konuşamaz” dedi. Atalay, hükümetin Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) toplantısına işçi yerine ilk defa memur sendikasını gönderme kararını da “akıl tutulması” olarak tanımladı.

Şeker-İş Sendikası’nın, hükümeti şeker fabrikalarının satışına karşı Ankara’da topladığı “Şekerin Geleceğinde Çıkış Yolu 2018” ismini taşıyan toplantının açılışında konuşan Şeker-İş Başkanı İsa Gök, şeker fabrikalarının ihalelerini inşaat, kömür ve tekstil firmalarının kazandığını, bu şekilde Türkiye’nin adım adım AB ve ABD’nin şeker pazarı haline getirileceğini söyledi.

‘BU GİDİŞLE ARSAYI DA KURTARAMAYACAĞIZ’

Açılış konuşmasını yapan Türk-İş Başkanı Atalay da, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine tepki gösterirken değerli arsaların kurtarılamadığını 1975’teki bir yangın anısıyla anlattı. O tarihte Sakarya’da evinde yangın çıkan komşusunun telaşla itfaiye şoförüne gidip, “Evi söndürebilecek misiniz?” diye sorduğunu, şoförün ise, “Amca evi söndürmemiz zor. Ama arsayı kurtarabileceğiz galiba” dediğini anlatan Atalay, “Bu gidişle biz arsayı da kurtaramayacağız” diye konuştu. Atalay, özelleştirmenin arkasında ABD’li nişasta bazlı şeker üreticisi Cargill’in olduğunu herkesin bildiğini ifade ederken, birlik olamadıkları için bu sorunları yaşadıklarını söyledi. Atalay, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın grev yapılamadığı için OHAL’i öven sözlerine ise şu karşılığı verdi:

Bizim Türk-İş olarak 1 milyon üyemiz var. Aileleriyle birlikte 4 milyonluk insan topluluğuyuz. Türkiye’de kayıtlı 14 milyon çalışan var. Sayın Cumbaşkanım iki gün evvel Meclis grup toplantısında işverene seslenerek diyor ki, ‘OHAL’den rahatsız olmayın. Bakın grev yok, sıkıntı yok, problem yok.’ Şimdi düşünüyorum da 14 milyon insan, çoluğumuzla, çocuğumuzla biz bu ülkenin yarısına yakınız. Ya bizde bir noksanlık var, ya gücümüzü kullanamıyoruz. Türkiye’nin yarısı biziz. Çiftçiyi koy, işsizi koy, ülkenin 4’te 3’üyüz. Ben siyasi partilerimizi suçlamıyorum. Biz gücümüzü birleştirirsek vallahi yapamazlar. Adım atamazlar, Cumhurbaşkanı da Meclis’te öyle konuşamaz.”

‘GREV HAKKI OLMAYAN MEMURLARIN ILO’DA NE İŞİ VAR?’

Hükümetin Türkiye’yi temsilen ILO’ya 50 yıl aradan sonra ilk kez bir işçi sendikası yerine memur örgütü olan Memur-Sen’i göndermesini de eleştiren Atalay, “Adı üstünde Dünya Çalışma Örgütü. Hükümet bize diyor ki bu sene İLO’ya memurları yollayacağım diyor. Allah Allah! Yahu dünyanın neresinde var? Memurların İLO’da işi ne? Memur büroda çalışır. Madende, yerin altında memur yok ki. Elektrik direğinin tepesinde, inşaatta memur yok ki. ‘Yoo, memurun üye sayısı sizi geçti, onları yollayacağız’ diyor. Akıl tutulması gibi bir iş. Memurun grev hakkı yok, ILO’da neyi anlatacaklar?” dedi.

En çok okunan haberler

Saç baş yolduran iddia… Tuğçe Kazaz Erdoğan’a danışman mı olacak?

AKP iktidarı lehine çıkışlarıyla gündemde tutunmayı başaran eski manken Tuğçe Kazaz’ın, Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı’na getirileceği öne sürüldü.

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

Yılmaz Özdil’den çok konuşulacak Hilal Kaplan çıkışı: Dünyanın şapşal dediği Trump bile…

Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin konuşan Yılmaz Özdil ABD ziyaretine ilişkin, “AKP iktidarı sıkışmış durumda. AKP dünya tarihinin en derin ekonomik krizi ile karşı karşıya. Askeri vesayete karşı geldiğini söyleyen AKP, en ağır cunta yönetimlerinden bile daha ağır bir tablo ile karşı karşıya. Ben gücümü bir tek Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinden alıyorum. Başımıza bunların geleceği orada yazılı. Harekete geçmek için talimat beklemeyin diyor” yorumunda bulundu.

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Ekrem İmamoğlu Abdullah Gül’ün sinsi planını nasıl bozdu?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tekrar aynı göreve gelmek için çalıştığını ancak “bu planı” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bozduğunu öne sürdü.

İstanbul’un göbeğinde harem-selamlık eğitim!

Karma eğitim yasada zorunlu olsa da İstanbul Kadıköy İmam Hatip Ortaokulu’nda fiilen sonlandırıldı. Öğrenciler derse takke ile giriyor, 'sevap puan' kazanıyor!

Okulda ders işlemesi gereken çocuklara Said Nursi propagandası izlettiler

Sosyal medyada paylaşılmasıyla gündeme gelen görüntülerde, ders işlemek yerine Uğur Akkafa isimli kişinin Said Nursi propagandasının çocuklara izletildiği görülüyor. 

Erdoğan’dan tepki çekecek EYT açıklaması: Seçim kaybetsek de yokum

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Dört SGK binasının toplu açılış töreninde konuşuyor.

“Çok şükür vergilerimizin bugün de nereye gittiğini gördük”

Sosyal medyada dolaşan mevlid gösterisi tartışma konusu oldu.

Şaban Vatan: Gözaltına alınmadan önce görüntüleri Soylu’ya attım

Kızı Rabia Naz için adalet ararken suçlu duruma düştüğünü söyleyen Şaban Vatan, gözaltında yaşadıklarını anlattı.

Rabia Naz olayı neden kapatılmak isteniyor? Soruşturmada Ensar Vakfı detayı

Rabia Naz davasının hakimlerinin, Ensar davasına takipsizlik veren heyet olduğu ortaya çıktı.