Perşembe / 22 Ekim 2020

Türk bayrağı yerine 15 Temmuz bayrağı!

205,134BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

CHP’li Bülent Yener Bektaşoğlu, 15 Temmuz Darbe Girişiminin yıl dönümü hazırlıkları kapsamında Türk Bayrağı’nda bulunan ay-yıldız içerisine ’15’ rakamı konularak elde edilen logoya ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’a tepki gösterdi.

Bektaşoğlu, TRT ve bazı özel televizyon kanallarında 11 Temmuz tarihinden itibaren Türk Bayrağı’nın şekil, biçim ve özünün değiştirilerek elde edilen logonun kullanıldığını bu logonun afişlerde de yer aldığını bildirdi. Bektaşoğlu, Türk bayrağının ortasında yer alan ay yıldızın artasına 15 rakamının eklenerek değiştirildiğini savunarak soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:”Bu logo, bayrağını ve o bayrağı oluşturan ay ve yıldızı canından kutsal bilen Türk milletini rencide etmiştir. Pek çok yurttaşımız bu nedenle suç duyurusunda bulunmuşlar, sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından da tepkilerini dile getirmektedirler. Bu şekilde ‘bayrakla oynama’ olarak nitelendirilecek yaklaşım, o bayrak uğruna; Çanakkale’ de, Kurtuluş Savaşında, Doğu ve Güneydoğu’da, sınırlarımız ötesinde terörle mücadele sırasında, son olarak da FETÖ’cü hainlerin demokrasi ve cumhuriyetimizi hedef alan hain işgal girişimi sırasında şehit olan 249 yurttaşımızın aziz hatıralarına saygısızlıktır.

“BAYRAĞIMIZA KARŞI ORGANİZE EYLEM”

Bayrak değişikliği talimatının kim tarafından verildiğini soran Bektaşoğlu, “15 Temmuz kalkışmasının yıl dönümü anma programında bu şekilde bir önermeniz mevcut mudur? Ekranlar dışında başka hangi materyallerde değiştirilmiş Türk Bayrağı kullanılmaktadır? Türk bayrağı yerine yeni bir bayrak mı önermektesiniz? ” diye sordu.

“Bayrağımıza karşı organize bir eylemle karşı karşıya olduğumuz görülmektedir” diyen Bektaşoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı bellidir. Türk bayrağı da her hangi bir bayrak değildir. Rengini şehitlerimizin kanlarından, şeklinin öyküsünü ise, cephede o kanların üzerine vuran ay yıldızdan almaktadır. Amacı ne olursa olsun bir onu değiştirmek, kimsenin haddine değildir. Türk Bayrağının, logo haline getirip değiştirilerek kullanımını engelleyen, bu konudaki kanunu hatırlatan bir genelge yayımlayacak mısınız?

TRT ve diğer özel kanalların ve diğer kuruluşların 2893 sayılı Türk Bayrağını Koruma kanununda belirtilen bayrağımızın, “amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz ve, “Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamazö şeklindeki madde hükümlerine aykırı davrandıklarını düşünmekte misiniz? Bu Kanunun “ tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır “ hükmüne uygun davranacak muhatap kurum ve kişi kimdir? İlgililer hakkında gerekli idari ve adli bir işlem yapacak mısınız? Türk Bayrağı’ndan 15 Temmuz logosu elde edilmesi ve bunun ekranda kullanılması kim ya da kimlerin talimatıyla gerçekleşmiştir?

15 Temmuz kalkışmasının yıl dönümü anma programında bu şekilde bir önermeniz mevcut mudur? Ekranlar dışında başka hangi materyallerde değiştirilmiş Türk Bayrağı kullanılmaktadır? Türk bayrağı yerine yeni bir bayrak mı önermektesiniz? “

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Cem Yılmaz’ın çağrısına Fahrettin Koca’dan yanıt geldi

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi'nce 02.10.2020 tarihinde "2.10.2020'den 1.12.2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluş ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin ertelenmesine" karar verildi.

Miley Cyrus: Uzaylılar tarafından kovalandım, artık gökyüzüne eskisi gibi bakamam

Ünlü şarkıcı Miley Cyrus, 'bir tür UFO' tarafından kovalandığını ve ardından bir uzaylıyla göz göze geldiğini öne sürdü.

Emin Çölaşan’dan Bekir Coşkun isyanı: Ne olurdu Erdoğan’ın bir mesajını okusaydık…

Sözcü yazarı Emin Çölaşan'ın usta gazeteci Bekir Coşkun'un ölümünün yandaş medyada yer bulamadığını söyledi.

İstanbul’da eğitim uçağı düştü

İstanbul Büyükçekmeçe'de Hezarfen havaalanından kalkan uçak Büyükçekmeçe'de düştü.

İran ve Rusya ABD seçimlerine müdahale mi edecek ?

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, İran ve Rusya’nın 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını duyurdu.