TÜBİTAK’tan seccade şartı

Bilimsel araştırmalar yerine skandallarla gündeme gelen TÜBİTAK’ın proje çağrısında belirtilen kriterler pes dedirtti.

Bilimsel araştırmalar yerine skandallarla gündeme gelen TÜBİTAK’ın proje çağrısında belirtilen kriterler pes dedirtti. Proje için konaklanacak mekânların kıble yönünün belirtilmesi ve seccade bulunması şartı getirildi.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) proje çağrısında, odalardaki kıble yönünün belirlenmesi, yemek yenilen mekânların alkolsüz olması ve odalarda seccade bulundurulması zorunluluğu getirildi.

DEĞERLER EĞİTİMİ DE VAR

TÜBİTAK’ın yayımladığı Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı Proje çağrısında, etkinliklerin, 1 Mayıs 2017 ile 1 Haziran 2018 tarihleri arasında planlanması gerektiği kaydedildi. Hedef kitlenin, kadrolu öğretmenler ve akademik personel olarak belirlendiği projenin çağrı bölümünde, “Öğretmenlere/akademisyenlere kendi branşlarına ve genel olarak öğretmenlik mesleğine özgü, yenilikçi yaklaşım, strateji, yöntem, tekniklerin etkileşim olarak kazandırılmasını ve geliştirilmesini amaçlar” denildi. Etkinlik yoluyla ulaşılmak istenen amaç kısmında ise, “Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi ve öğrencilerde/toplumda karşılaşılan, ‘Bu benim işime nerede, nasıl yarayacak?’ vb. sorulara anlamlı cevapların verilebilmesini sağlamak” ifadesi kullanıldı. Ayrıca proje önerilerinin kapsadığı alan kısmında, Beşeri Bilimler başlığıyla, Değerler Eğitimi’ne de yer verildiği görüldü.

TÜBİTAK’ın belirlediği şartların ise bilimsellikle ilgisinin bulunmadığı görülüyor: “Konaklama yapılacak mekânların eğitim yapmaya müsait, odalarında kıble yönü ve seccade olan mekânlar olması; konaklanan mekân dışında yemek yenilecekse yemek yenilen yerin alkol alınmayan yerler olması; mekânların kanunlara uygun olması, her türlü ruhsatlarının olması gerekmektedir. Yürütücü istenildiğinde bu belgeleri sunabilmelidir.”

ÇADIR YASAK

Ayrıca, konaklamasız projelerde etkinlik gün sayısında sınırlanmanın olmadığı kaydedilerek, “Proje kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerde açık alanlarda konaklama (çadır, uyku tulumu vb.) güvenlik nedeniyle izin verilmemektir. Belirtilen kurallara uymayan proje önerileri panel değerlendirilmesine alınmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

FİNALE BU PROJELER KALMIŞTI!

– TÜBİTAK tarafından düzenlenen 47’nci Ortaöğretim Proje Yarışması’nda finalde yarışan projelerden bazıları şöyleydi:

– Cuma namazının sosyalleşmeye ve toplumsallaşmaya etkisi-Şarkikaraağaç ilçesi örneği

– Tebessüm ve selamın temiz dünyalara etkisinin araştırılması

– EKG önlüğü ile mahremiyeti korumak

– Milli karakterlerin çocuk ve gençlerin oyun ve kırtasiye objelerine yerleştirilmesi ile rol model alınmasını sağlamak

Son Haberler