Trump, taraftarlarını söylemleriyle nasıl manipüle ediyor?

Basit cümleler, akılda kalıcı mesajlar: Donald Trump'ın keskin ve kışkırtıcı söylemleri, seçmenleri üzerinde hayli etkili oluyor.

Donald Trump’ın söyleyecek bir şeyi varsa, sözleri dünyanın her yerinde yankılanıyordu. Cumhuriyetçi Başkan, dört yıllık görev süresinde, özellikle Twitter’da kelimeleri adeta siyasi bir silah olarak kullandı: Kendisini eleştirenleri “loser” (kaybedenler) ve “hater” (nefret edenler) olarak nitelendirdi; medya onun için “main stream” (ana akım) bile değil, daha ziyade “lamestream” (topal akım) hükmündeydi; eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson gibi bazı kabine üyeleri ve ekip üyeleri “tembel” ve “fasulye samanı kadar aptal” kişilerdi. Her zaman yüksek IQ’su ile övündü, rakiplerine ise hakaret etti ve bıkıp usanmaksızın son seçimin “çalındığını” iddia ederek destekçilerini sürekli kışkırttı. Tekrar tekrar büyük harflerle Twitter’da hep aynı mesajı yazdı: “BU SEÇİMİ KAZANDIM!”

Donald Trump’ın kullandığı dil bile aslında dünya görüşünün ne kadar basit olduğunu gösteriyor: Sadece o ve taraftarları iyi, geri kalan herkes kötü. Tüm popülistler gibi kimin “halk” olduğuna da o karar verdi: Kendi seçmenleri. Ona karşı olan herkes ise “elit” kategorisinde yer alıyordu ve toplumun sadece kötülüğünü istiyordu.

KIŞKIRTICI SÖYLEMLER
Paris’te çevirmen ve öğretim görevlisi olarak çalışan, aynı zamanda “Donald Trump’ın Dili” adlı bir de kitap yazan Bérengère Viennot’a göre, son dört yıldaki manipülatif söylemleri göz önünde bulundurulduğunda, Donald Trump’ın 6 Ocak 2021’deki bir mitingde taraftarlarından, yakındaki Kongre Binası’na doğru yürüyüşe geçmelerini istemesi aslında pek de şaşırtıcı değil. Trump’a göre, halkın oyları elitler tarafından çalınmıştı ve Senato üyeleri, bu çalıntı oylarla seçimi kazanan Joe Biden’ın başkanlığını onaylamak üzereydiler.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Viennot, “Bu mitingde, sözleri ve şiddet çağrısı ilk kez televizyon veya sosyal medya tarafından filtrelenmedi ve doğrudan taraftarlarına ulaştı” diyor ve ekliyor: “Trump, son dört yıldaki iletişim dili sayesinde destekçilerini tam da böyle bir ana hazırladı. Aslında onun kullandığı dile bakılarak, seçmenlerinin şiddete başvuracağı öngörülebilirdi.”

Son Haberler