Fransa’da akaryakıt fiyatlarının yüksekliğine karşı geçen hafta ülke genelinde başlayan eylemler, bugün başkent Paris’te düzenlenen büyük gösterilerle doruğa ulaştı. Paris’te eylemlerin merkezi haline gelen Champs-Élysées’ten olayları aktaran TRT’nin haberindeki anlatım dili ise izleyenleri Haziran Direnişi dönemine götürdü. AKP’nin borazanı haline gelen TRT gerek o dönemde gerekse iktidarı hedef alan her eyleme ilişkin haberinde ya olanları tamamen görmezden geliyor ya da çarpıtarak yansıttığı biliniyor.

TRT World Paris muhabiri Melda Doğan eylemleri anlatırken “Aslında herşey benzine yapılan benzine yapılan vergi zammıyla başlamıştı. Ancak olaylar sonrasında büyüdü ve insanlar genel bir memnuniyetsizliğin ifadesi olarak sokaklara döküldü.”ifadelerini kullandı.

Eylemler için “devletin gösterdiği” Eyfel Kulesi bölgesini de “Orada toplanmak istemediler. Champs-Élysées Meydanı’nda toplandılar.” diye anlatan Muhabir Doğan, Macron yönetiminin eyleme katılımları engellemek için aldığı tedbirleri anlatırken de “Buraya gelmeleri hiç de kolay olmadı. Pek çok metro kapatıldı. Paris dışından gelmek isteyen vatandaşları engellemek için tren seferleri de iptal edildi.” dedi.

Olayların şiddetlenerek artmasını beklediğini belirten TRT muhabiri, eylemlere 1 milyon Parislinin katıldığını ve Macron’ın istifasının istendiğini söyledi.

İşte TRT’nin o haberi:

“AKP PLANLADI”

Sosyal medya kullanıcıları ise TRT’nin sosyal medya hesaplarından paylaştığı bu habere Haziran Direnişi döneminde AKP’nin ve iktidara bağlı medya organlarının sarıldığı “dış güç” edebiyatını hatırlatarak cevap verdi, “Fransa’da AKP tarafından planlanan Gezi olayları” diyerek dalga geçti.

İşte TRT’ye gelen yanıtlardan bazıları: