Çarşamba / 26 Mayıs 2021

“Toplum ve hukuk”

201,513BeğenenlerBeğen
8,723TakipçilerTakip Et

Hukuk İçimizde, Hukuk Her Yerde !

Ülkemizde hemen hemen her gün hukukla ilgili değişiklikler konuşuluyor. Yargı reform paketleri, Avukatlık Kanunu değişikliği, Baroların seçim sistemi değişiklikleri derken gündemin büyük bir çoğunluğunu hukuk kapsamaya başladı. Hukukçular ve siyasetçiler ağırlıklı olarak konunun içindeyken, halkın konulardan oldukça uzak kaldığını görüyoruz.

Çoğu zaman hukukun yalnızca hukukçuları, siyasi güçleri, yolu adliyeye düşenleri ilgilendirdiğini düşünürüz. Günlük yaşantımızda hukuku kullandığımızı aklımızın ucundan bile geçirmeyiz aslında. Bugün dışarı çıktığımız andan itibaren baktığımız her vitrin, yaptığımız her alışveriş bir hukuki işlemdir oysaki. Geçerken gözümüzün takıldığı ve üzerinde fiyatı yazan ürünün vitrinde gösterilmesi hukuki anlamda da bir anlamda da satışa sunmadır. Ürünü satın aldığımızdaysa bir alım satım sözleşmesi yaparız ve bize verilen fiş ya da fatura o sözleşmenin belgesi oluverir. İşte aslında hukuk bu kadar biz fark etmeden hayatımızın içine girmiştir.

Tabirsel olarak dahi her zaman hukuku biraz cümlelerimizde barındırırız. Görüştüğümüz insanlardan söz ederken kimi zaman “hukukumuz var” denir. Çünkü bunun bir ikili ilişki gereği olarak da görürüz aslında.

Peki ya edebiyat ve sanata baktığımızda da hukukun izlerini görmüyor muyuz? Kafka’nın Davası, Suç ve Ceza, 12 Kızgın Adam gibi klasikleşen kitap ve filmlerin aslında insanların hukuka nasıl ilgi duyduğunun bir ispatı değil midir? Biraz daha günümüze gelecek olursa ABD’yi kasıp kavuran ve ülkemizde de herhangi bir meslek dalı ayırt edilmeksizin izlenen Suits dizisi de aslında bu durumun güzel bir örneği olmuştur.

İkili ilişkilerin de temelini aslında hukuk sağlar biz farkında olmadan. Bir kişiye hakaret etmemeyi, ona şiddet uygulamamayı sağlayan hukuk kuralları olur. Aynı şekilde biriyle evlenirken yapılan sözleşmeler ya da boşanma süreçlerinde her bir durum doğrudan bizi hukuki bir sürecin içine alır.

Geçmişten günümüze insanlığın istediklerini elde edebilmesi ve bunu yaparken kendini koruyabilmesini sağlayan bir güç olmuştur hukuk. Bundandır herkesin eşitlik değil adalet istemesi ve ona olan inancı. Ülkeler kurulurken, siyasi erkler değişirken daima hukuku ön plana çıkarmışlardır. 

Bu yüzden ne kadar kaçsak da, uzak durmaya çalışsak ve onu bir “öcü” olarak görsek de hukuk hayatımızın her alanına bir fark etmeden sirayet eden bir konu olmuştur. İşte bu yüzden de burada hukukla beraber hayatımıza etki eden siyaset, sanat gibi insana dokunan “toplum ve hukuku” bir ölçüde buluşturan her şeyi konuşmak gerekecektir.

İşte bu yüzden yapılacak olan değişiklikler toplumun her kesimini yakından ilgilendirmektedir. Hukuk her şeyi kesen ekseniyle hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Hukuk adaletten doğar ve klişe bir söz olarak “Adalet herkese lazım” dolayısıyla hukuk da. Hukuk sistemini ilgilendiren her meseleyle ilgili söyleyecek bir sözümüz olmalıdır.

Sevgiyle…!

Yazarın Diğer Yazıları

[adinserter block="6"