Salı / 23 Mart 2021

The Guardian’daki Çakıcı yazısını Ülkücüler böyle yorumladı: Batılılar nasıl takdir ediyor görün!

The Guardian gazetesinde çıkan analizle ilgili organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı adına yazılı açıklama yapan yakın arkadaşı Demir Şahin, “Ey ülkücüler, sizler Alaattin Çakıcı reisi takdir edemediniz, ama batılılar nasıl takdir ediyor ve rahatsız oluyor görün” dedi.

İngiliz gazetesi The Guardian da organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın son dönemde Türkiye’de kamusal alanda sık sık boy göstermesi ve bu durumun ne anlama geldiği hakkında bir makale yayımladı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre makale, “Türkiye’nin mafya babaları karanlıklardan çıkıp kamusal alana geliyor” başlığını taşıyor.

Makalede, “On yıllar boyu saklandıktan, cezaevinde kaldıktan veya dikkat çekmemeye çalıştıktan sonra, ülke tarihinin kanlı bir döneminin oyuncuları şimdi Türk sağı tarafından ‘halk idolleri’ olarak görülüyor” denildi.

The Guardian’ın makalesi, MHP lideri Devlet Bahçeli ile Alaattin Çakıcı’nın birlikte çekilen bir fotoğrafına atıf yapılarak şu ifadelerle başlıyor:

“İlk bakışta, giyimi kuşamı yerinde olan iki Türk erkeğin, bayraklarla dolu bir ofiste kameralara poz verdiği bu fotoğraf, ülkenin önde gelen herhangi iki ismine ait gibi gelebilir – fakat bir fotoğrafın hem geçmiş hem geleceğe dair bu kadar çok şey söylediği nadiren görülmüştür.

Solda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetinde son birkaç yıldır etkili bir koalisyon ortağı haline gelen aşırı milliyetçi siyasi dinozor, Devlet Bahçeli var.

Sağdaki adam, Alaattin Çakıcı, Türkiye’nin en kötü şöhretli mafya babası. 41 siyasi cinayetle suçlandı ve küçük çocuklarının önünde vurulan eski eşinin öldürülmesi emri verdiği için hapse atıldı; buna rağmen geçtiğimiz sene dikkat çekici bir şekilde siyasi tutukluları kapsamayan bir korona virüsü affında, mafyanın onlarca başka ağır topuyla beraber serbest bırakıldı.

Türkiye mafyasının kamusal alandaki ani rehabilitasyonu halkın tasavvurunda yer etmiş durumda. Bu durum aynı zamanda, devletin geçmişin karanlık isimlerini en iyi ihtimalle tolere ettiği, en kötü ihtimalle kucakladığı yeni bir siyasi iklimin habercisi.”

Bahçeli ve Çakıcı arasındaki dostluğun geçmişe dayandığının belirtildiği ve bozkurt hareketinin ‘neo-faşist bir paramiliter grup’ olarak tanımlandığı makalede, “Türkiye tarihinin bu dönemi, Bozkurtlar gibi aşırı sağ örgütlenmeler ile PKK gibi solcu gruplar arasındaki şiddetle karakterize edilecek şekilde karanlık ve kanlıydı.

Bu yıllarda Türk istihbarat kurumu siyasi suikastlar gerçekleştirmek için mafyayla ortaklık kurdu” denildi. Susurluk olayını hatırlatan The Guardian, “On yıllar boyu saklandıktan, cezaevinde kaldıktan veya dikkat çekmemeye çalıştıktan sonra, bu dönemin oyuncuları kamusal alana cüretkar bir biçimde yeniden giriyorlar” ifadelerini kullandı.

BATILILAR NASIL TAKDİR EDİYOR GÖRÜN

The Guardian gazetesinde çıkan analizle ilgili organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı adına yazılı açıklama yapan yakın arkadaşı Demir Şahin, “Ey ülkücüler, sizler Alaattin Çakıcı reisi takdir edemediniz, ama batılılar nasıl takdir ediyor ve rahatsız oluyor görün” dedi.

The Guardian gazetesi organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın son dönemde Türkiye’de kamusal alanda sık sık boy göstermesi ve bu durumun ne anlama geldiği hakkında bir makale yayımladı. Çakıcı’dan makaleye, yakın arkadaşı aracılığıyla değerlendirme geldi. ‘Bafralı Delidemir’ lakaplı Demir Şahin, Çakıcı adına yaptığı yazılı açıklamada, Cumhur İttifakı’nın ‘doğru yolda olmasının Guardian gazetesini bile rahatsız ettiğini’ öne sürerek şunları belirtti:

“Ben Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Sayın Bahçeli abimizi tebrik ederim. Yolları hak ve adalet yoludur. Ey ülkücüler, kendini ülkücü tarif edenler İYİ Parti’ye giden sizler Alaattin Çakıcı reisi takdir edemediniz ama, batılılar nasıl takdir ediyor ve rahatsız oluyor görün, çünkü Çakıcı’nın milli duruşuna vatanına, milletine ve devletine bağlı oluşuna hayran kalıyorlar.”

Son Haberler