Teslim Töre, Kenan Evren’e türküde nasıl gönderme yapardı?

Teslim Töre, Kenan Evren'e türküde nasıl gönderme yapardı? Sanatçı kızı, babası Teslim Töre'yi uğurladığı türkünün hikayesini anlattı

Sidenur Töre, babası devrimci Teslim Töre’yi anmak için söylediği türküyü babasının 12 Eylül’den sonra Türkiye’den ayrıldığı dönemlerde “Sevdiğimi eller aldı” yerine Kenan Evren’i kastederek “Sevdiğimi Evren aldı” diye değiştirerek söylediğini anlattı.

1968’li yıllardaki devrimci hareketlerin tanınmış isimlerinden olan ve devrimci Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil’in yakın arkadaşı Teslim Töre 24 Kasım’da İsviçre’nin Bern şehrinde geçirdiği rahatsızlık sonucu 80 yaşında yaşamını yitirdi.

Töre’nin İstanbul’a getirilen cenazesi 28 Kasım’da Karacaahmet Mezarlığı’nda yakın arkadaşı olan ve 1970 yılında Nurhak Dağları’nda güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada yaşamını yitiren Sinan Cemgil’in yanına defnedildi.

Töre’nin cenazesi İstanbul’a gönderilmeden bir gün önce İsviçre’deki sevenleri kendisi için bir anma töreni yaptı.

Bu anmada Töre’nin sanatçı kızı Sidenur Töre de babasının çok sevdiği bir türkü olan ve memleketleri Malatya yöresine ait “Pencereden kar geliyor” adlı türküyü seslendirdi.

Töre’nin sekiz çocuğundan biri olan konservatuar mezunu sanatçı Sidenur Töre 2014 yılında “O Ses Türkiye” yarışmasına da katılmıştı.

“Babam bu türküyü onu ziyarette gittiğimizde söylerdi”

Sidenur Töre, sosyal medyada çokça paylaşılan türkünün hikayesini ve o günü Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’e anlattı.

Babam için yapılacak anma için 300 kişilik bir salon tutulmuştu. Anmayı organize eden Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Başkanı ve babamın arkadaşı Tuncay Yılmaz bana öncesinde ‘Anmada siyasi konuşmalar olacak. Ama babanı bilirdik türkü okurdu. Sen de türkü söylüyorsun, babanı bir türküyle uğurlasak mı’ dedi. İlk başta ‘Olmaz’ dedim. Çünkü çok duygu doluydum, kendime güvenemedim. Ertesi gün bir daha sorunca ‘Pencereden Kar Geliyor’ türküsünü okumaya karar verdim. Babamı İsviçre’ye ziyarete gittiğimiz günlerde akşam yemeklerinde bize bu türküyü okurdu. Anneme sordum bu türküyü söylemek istediğimi o da ‘İyi yaparsın’ dedi.

Türküde Kenan Evren’e atıf

Sidenur Töre, Pencereden Kar Geliyor türküsünün babasındaki etkisini şöyle anlattı..

12 Eylül’den sonra babam Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. O günlerde bu türküyü okurken sözlerinde ufak bir değişiklik yapar, ‘Sevdiğimi el aldı’ sözü yerine Kenan Evren’i kastederek ‘Sevdiğimi Evren aldı’ diye söylermiş.

“Haykırır gibi söyledim”

Türküyü söylerken sanki babasıyla birlikte bütün salona söylermiş gibi hissettiğini de söyleyen Töre, sözlerini şöyle devam ettirdi:

Haykırır gibi söyledim. Gözümü kapattım, bacaklarım titriyordu. Okumaya başladıkça yüreğimin yangını geçti. Bittiğinde nefes alabiliyordum. Gözümü açtığımda insanlar salona sığmıyordu. Babamı o an yanımda hissettim.

Not: Haber Independent Türkçe’den Halkweb okurları için orjinalinin dışına çıkılmadan alıntılanmıştır. 

Son Haberler