Teslim Töre hayatını kaybetti

Bir yılı aşkın süredir kanser tedavisi gören Teslim Töre sabah saatlerinde vefat etti. Töre, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte THKO'nun kuruluşuna katkı sağlamıştı.

1968 Kuşağı devrimci hareketin önderlerinden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte THKO’nun kuruluşuna katkı sağlayan ve TKEP (Türkiye Komünist Emek Partisi) kurucularından Teslim Töre, siyasi sürgün olarak yaşadığı Bern’de vefat etti. Töre, dün sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine hastaneye kaldırılmıştı.

Teslim Töre bir yılı aşkın süredir kanserle mücadele ediyordu. Pir Haber Ajansı (PİRHA) da Töre’nin vefat ettiğini duyurdu.

Töre’nin Almanya’da yaşayan oğullarından Şükrü Töre, babasının ömrünün insanlığın kurtuluşu mücadelesiyle geçtiğini belirtmiş ve son bir yıldır buna kanserden kurtuluş mücadelesinin de eklendiğini söylemişti. Babasını ziyarete pek çok yoldaşının ve dostunun geldiğini belirten Şükrü Töre, dün itibarıyla babasının bilincinin kapandığını ancak kimi mimiklerle dışarıdan gelen uyarılara mimiklerle karşılık verebildiğini belirtmişti.

Töre, Bern Beau-Site Hastanesi’nde yoğun bakımda tutuluyordu.

(Kaynak: Avrupa Forum)

Son Haberler