Pazartesi / 21 Eylül 2020

TEOG sınavının ardından ‘çete var’ diyen Ali Taştan, MEB’in açtığı davadan beraat etti

2014-2015 yılları arasında yapılan TEOG sınavını da kopya iddiaları gündeme gelmişti. "TEOG sınavı ile ilgili MEB içinde yeni bir paralel çete yapılanması olduğu" sözleri nedeniyle, MEB'in açtığı davada 1 yıl 2 ay 17 gün hapse mahkum edilen Birleşik Kamu İş Konfederasyonu yöneticisi Ali Taştan, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) aldığı "ifade özgürlüğü" kararıyla beraat etti.

205,727BeğenenlerBeğen
8,580TakipçilerTakip Et

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu yöneticisi Ali Taştan, 2014-2015 yılı TEOG sınavında kopya iddialarının gündeme gelmesinin ardından bir gazeteye verdiği beyanda “TEOG sınavı ile ilgili MEB içinde yeni bir paralel çete yapılanması olduğu” ifadelerini kullanmıştı. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Taştan hakkında dava açtı. Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesi Taştan’a “hakaret” suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası vermişti. Taştan hakkındaki cezayı AYM’ye kadar taşıdı. AYM, 29 Ocak 2020 tarihinde verdiği kararında “Çete” ifadesinin haberin bütününden koparıldığı ve ‘cımbızlanarak’ cezalandırılma gerekçesi yapıldığını belirterek, Taştan’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Taştan yeniden yargılandı. Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesi bugünkü duruşmada AYM’nın kararına atıfta bulunarak, Taştan’ın tahliyesine karar verdi.

Beraat kararını değerlendiren Taştan, “Bu karar emek örgütleri ve yöneticileri açısından çok önemli. Adalet yerini buldu. Beraat. Sınavlarda usulsüzlük var dedik, MEB dava açtı, 4 yıldır duruşmaların hiçbirine avukatları gelmedi. Şimdi MEB’in görevi iddialarımızı araştırmaktır. Bu karar ülkemizde tüm yurttaşlarımız için emsal niteliğindedir. Emek örgütü yöneticileri kendilerini daha rahat ifade etme şansı bulacak ” dedi.

En çok okunanlar

Gündem