Pazar / 5 Temmuz 2020

Tek adam rejiminden sonra neler değişti? CHP’den dikkat çeken rapor

CHP Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonra devletin ve vatandaşların yaşadığı ekonomik değişimleri gözler önüne seren bir rapor hazırladı.

207,025BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

CHP Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonra devletin ve vatandaşların yaşadığı ekonomik değişimleri gözler önüne seren bir rapor hazırladı.

Birgün’ün haberine göre, “Tek adam rejiminden sonra ne oldu?” başlıklı rapor için önsöz kaleme alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Başkanlık sisteminden önce yarım kilo et alabilen yurttaşlar şimdi 100 gram alabiliyor. Boşuna mutfakta yangın var demiyoruz” ifadelerini kullandı.

TEK ADAMIN FATURASI HALKA
CHP’li 81 il ve bağlı ilçe başkanlığına gönderilen rapora değinen Kemal Kılıçdaroğlu, “Tek adam rejimine geçtikten sonra büyüme hızı binde üç düştü. Dünyada böyle başka bir ülke var mı? Neden düştük? Hani önümüzde hiçbir engel kalmamıştı? Bir yıl önce 884,6 milyar dolar olan milli gelirimiz 722,2 milyar dolara düştü. Şu gerçeği bütün vatandaşlarımızın bilmesini isterim. Bir yılın tek adam maliyeti, milli gelir açısından 162 milyar dolardır” dedi.

HER ALANDA GERİLEME
CHP’li İlgezdi tarafından hazırlanan raporda, hayat pahalılığı, enflasyon, faizler, işsizlik, devletin iç ve dış borçları, batık krediler, açlık sınırı gibi veriler yer aldı.

“Tek adam rejiminden sonra ne oldu?” başlıklı raporda, son bir yılda yaşanan ekonomik gelişmelere yönelik şunlar kaydedildi: “Tek adam rejiminden önce Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 8 idi. Daha sonra bu politika faizi yüzde 24’e kadar çıktı. 6 milyon 604 bin olan işsiz sayısı ise 7 milyon 824 bine yükseldi. Tek adam rejiminden önce vergisini zamanında yatıramayan esnaf ve tüccardan alınan faiz oranı aylık yüzde 1,4 iken bu oran daha sonra yüzde 78,5 artarak yüzde 2,5’e çıkarıldı.

DIŞ BORÇ ZİRVE YAPTI
Geçen yılın Haziran ayında 970 milyar dolar olan dış borç, 246 milyar dolar artışla 1 trilyon 216 milyar dolara çıktı. Tek adam rejiminden önce imalat sanayi kullanım oranı ortalama yüzde 78,6 oranındaydı. Bu oran, daha sonra yüzde 3, azalarak 75,3’e geriledi. 22 Haziran 2018’de 1 dolar 4,7 TL iken şimdi 5,65 seviyelerinde ilerliyor.”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İmamoğlu, Halk Ekmek’in hizmetlerinin önüne geçen Salih Bekaroğlu’nun görevine son verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem  İmamoğlu'nun Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu'nu görevden aldığı öğrenildi. 

Kılıçdaroğlu, erken seçim için Bahçeli’yi adres gösterdi: ‘Artık destek vermiyorum’ diyebilir

Kemal Kılıçdaroğlu, " 2023 yani Cumhuriyet’in 100'üncü yılında biz bu ülkede halkımıza söz verdik Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız." dedi.

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.
207,025BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et