Tek adam rejiminden sonra neler değişti? CHP’den dikkat çeken rapor

CHP Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonra devletin ve vatandaşların yaşadığı ekonomik değişimleri gözler önüne seren bir rapor hazırladı.

CHP Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonra devletin ve vatandaşların yaşadığı ekonomik değişimleri gözler önüne seren bir rapor hazırladı.

Birgün’ün haberine göre, “Tek adam rejiminden sonra ne oldu?” başlıklı rapor için önsöz kaleme alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Başkanlık sisteminden önce yarım kilo et alabilen yurttaşlar şimdi 100 gram alabiliyor. Boşuna mutfakta yangın var demiyoruz” ifadelerini kullandı.

TEK ADAMIN FATURASI HALKA
CHP’li 81 il ve bağlı ilçe başkanlığına gönderilen rapora değinen Kemal Kılıçdaroğlu, “Tek adam rejimine geçtikten sonra büyüme hızı binde üç düştü. Dünyada böyle başka bir ülke var mı? Neden düştük? Hani önümüzde hiçbir engel kalmamıştı? Bir yıl önce 884,6 milyar dolar olan milli gelirimiz 722,2 milyar dolara düştü. Şu gerçeği bütün vatandaşlarımızın bilmesini isterim. Bir yılın tek adam maliyeti, milli gelir açısından 162 milyar dolardır” dedi.

HER ALANDA GERİLEME
CHP’li İlgezdi tarafından hazırlanan raporda, hayat pahalılığı, enflasyon, faizler, işsizlik, devletin iç ve dış borçları, batık krediler, açlık sınırı gibi veriler yer aldı.

“Tek adam rejiminden sonra ne oldu?” başlıklı raporda, son bir yılda yaşanan ekonomik gelişmelere yönelik şunlar kaydedildi: “Tek adam rejiminden önce Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 8 idi. Daha sonra bu politika faizi yüzde 24’e kadar çıktı. 6 milyon 604 bin olan işsiz sayısı ise 7 milyon 824 bine yükseldi. Tek adam rejiminden önce vergisini zamanında yatıramayan esnaf ve tüccardan alınan faiz oranı aylık yüzde 1,4 iken bu oran daha sonra yüzde 78,5 artarak yüzde 2,5’e çıkarıldı.

DIŞ BORÇ ZİRVE YAPTI
Geçen yılın Haziran ayında 970 milyar dolar olan dış borç, 246 milyar dolar artışla 1 trilyon 216 milyar dolara çıktı. Tek adam rejiminden önce imalat sanayi kullanım oranı ortalama yüzde 78,6 oranındaydı. Bu oran, daha sonra yüzde 3, azalarak 75,3’e geriledi. 22 Haziran 2018’de 1 dolar 4,7 TL iken şimdi 5,65 seviyelerinde ilerliyor.”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Meclis’te Alevi önergesi kavgası… MHP’lilerden ‘git’ diyen Tanrıkulu’na ‘it’ saldırısı

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubunun Alevilere yönelik gerçekleşen sistematik saldırıların detaylı olarak araştırılması için Meclis başkanlığına verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.

Ali Babacan cephesinden AKP çıkışı: ‘Hasmı olmayacağız’

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan cephesinden AKP'ye karşı izlenecek tutum hakkında açıklama geldi.

‘Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın’ önergesi reddedildi

Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın önergesi TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada reddedildi.

Erdoğan – Trump görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya geldi.

Ceren Özdemir cinayetinin katil zanlısı böyle yakalandı! Linç girişimi…

Ordu'nun Altınordu ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin bir şüpheli yakalandı.
210,629BeğenenlerBeğen
4,581TakipçilerTakip Et