Tarikat liderleri sohbetlerini neden iptal etti?

Tarikat liderlerinin sohbetlerini iptal etmesi akıllara IŞİD'in Rumiyah isimli dergisinde yer alan yazıyı getirdi.

Kamuoyunun Cübbeli Ahmet hoca olarak bildiği Ahmet Mahmut Ünlü, İslamcı Hüküm Dergisi’nin yayın yönetmenliğini yapan İhsan Şenocak ve Soyal Doku Vakfı’nda konuşan Nurettin Yıldız sohbetlerine ara verdiklerini açıklamışlardı. Sohbetlere ara verilmesinin sebebi açıklanmadı ancak kamuoyunda suikat, saldırı istihbaratı alındığı yorumları yapıldı.

Son dönemde eylemlerini artıran ve Suriye’de Türk askerlerini şehit eden IŞİD, birçok dilde yayınladığı Rumiyah dergisinin 3. sayısında bir çok İslamcıyı hedef almıştı. Odatv, bunu geçen ay “IŞİD’in hedefinde hangi İslamcılar var” başlığıyla okurlarına duyurdu. Tarikat liderlerinin sohbetlerini iptal etmesinin nedeninin bu olduğu konuşuluyor.

CÜBBELİ, GÜLEN, BAYINDIR, İMAMOĞLU, GÖRMEZ

Rumiyah dergisinin 3. sayısında “Kötü alimler aleyhinde konuşup onları deşifre etmenin vacipliği” başlıklı bir yazı yer almış, yazının görselinde ise Fethullah Gülen, Cübbeli Ahmet, Abdülaziz Bayındır, Mustafa İmamoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in fotoğrafları kullanılmıştı.

“DİNİN KORUNMASI İÇİN VACİP OLAN BİR HUSUSTUR”

IŞİD’in dergisi yazıda “İslam şeriatı, ‘beş maksadı’ yerine getirmek için inmiştir. İnsanların dini ve dünyevi hayatları ancak bu beş maksatla istikamet bulur. Bu beş maksat; dinin, canın, aklın, ırzın ve malın korunmasıdır” ifadelerine yer verdi ve şunları ekledi:

“Hiç şüphe yoktur ki; dinin korunması maslahatın ve hedeflerin en büyüğüdür. Bu nedenle Allah şirki ve şirke giden yolları yasaklamıştır. Aynı zamanda ilimsiz bir şekilde Allah hakkında konuşmayı, bidatleri ve dinde sonradan çıkan şeyleri de yasaklamıştır. Bundan ötürü, vacip olan şeylerden birisi de; ümmetin, şirk ve bidatlerden uyarılması, şirk ve bidat ehlinin durumlarının açıklanması ve bu tür kimselerin yalanlarının ve batıllarının ortaya çıkarılmasıdır. Bu nasihat, Müslümanların dininin korunması için vacip olan bir husustur.”

“BU TAĞUTLARA…”

Yazar imzası bulunmayan yazıda “Bidat ehli ve zındıklar hakkında konuşmak, onları isimleriyle rezil etmek ve onlar hakkında hak ettikleri hükmü vermek Ehlisünnet Ve’l Cemmat’in asıl menheci ve metodudur. O halde insanlardan hakkı gizleyerek, batılı süsleyerek ve sapkınlığı güzelleştirerek insanları şirke, küfre ve daha sonra ateşe sürükleyen bu tağutlara ve asrın Cehmilerine karşı bu tavrı tutunmak daha evladır. Allah’tan bu zındıkların durumunu açığa çıkarmada ve deşifre etmede bizlere yardım etmesini diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“YAŞAM HAKKI TANINMAYACAKTIR”

Yazıda IŞİD’in hakim olduğu bölgelerde bunlara yaşam hakkının tanınmadığı belirtilerek “Şu ana kadar İslami bir devletin olmayışından istifade ederek sapık görüşlerini yayan ve Müslümanların kalplerini fesada uğratan bu sapıklarla İslam Devleti, Allah’ın izniyle tüm sapıklığa savaş açtığı gibi, bunlara da savaş açmıştır. Allah’ın dinini tahrif eden ve İslam’ı bozan tüm sapık fırkalara asla yaşam hakkı vermeyecektir. Ve savaşımızın birinci önceliğinde bunların olduğunu hatırlatırız. Allah’ın izniyle İslam Devleti, hükmettiği topraklarda bu ve buna benzer batıl fırkaların hiçbirine yaşam hakkı tanımamıştır ve Allah’ın izniyle bundan sonra da tanımayacaktır. Bizi doğru yola ileten Rabbimize hamdolsun” ifadeleri kullanıldı.

BÖYLE DUYURMUŞLARDI

Cübbeli Ahmet sohbetleri durdurduğunu bir video paylaşarak duyurmuş “Türkiye’de bir mezhep çatışması yaratılmaya çalışıldığı” uyarısında bulunarak durumu “Emniyet güçlerimizi zor duruma sokmayalım” diyerek aktarmıştı.
İhsan Şenocak sohbetleri durdurduğunu Twitter hesabından “Her pazar Fatih Camii’nde başlamış olduğumuz sohbetler durdurulmuştur. Bundan sonra yapılmayacaktır. Kardeşlerimize duyurulur” ifadeleriyle paylaşmıştı.

Son Haberler