Cumartesi / 4 Temmuz 2020

Tarihçi Badem’den, İlber Ortaylı’ya Stalin ‘hıyarı’ dersi

"Türkler arasında Azeri diye bir millet yoktur. Bunu Stalin hıyarı çıkardı. Stalin cahil bir Gürcü’dür. Milliyetlerden anlamaz, felaket bir heriftir" diyen İlber Ortaylı'ya tarihçi Candan Badem'den yanıt geldi.

207,036BeğenenlerBeğen
7,860TakipçilerTakip Et

Munzur Üniversitesi Tarih Bölümü eski Başkanı olan ve KHK ile ihraç edilen Candan Badem, Stalin’i hedef alan İlber Ortaylı’ya yanıt verdi.

Badem’in Ortaylı’ya verdiği yanıt şu şekilde:

Stalin’in Azeri diye bir millet uydurduğu başka gerekçeler dışında şu nedenle doğru değil: Rusça’da Azeri anlamında bir sözcük yok.

Rusça’da sadece Azerbaycanets var, Azerbaycanlı demek. Azerinin karşılığı yok. Stalin Rusça konuşuyordu, Azeri nasıl demiş acaba?

Azerbaycan Türklerinin kendilerine Azerbaycanlı demesinin sebebi Stalin değil kendi tercihleri. Boşnaklar Sırptır ama kendilerne Sırp demezler.

Rusça’da Türk anlamında 2 sözcük var: Tyurk= Türk halklarının her biri, Turok =Türkiye Türkü. Azerbaycan Türklerinin Tyurk olduğunu ne Stalin ne de başka bir Sovyet kurumu veya devlet adamı reddetmiştir. Az.= tyurk halkı olduğu Stalin dönemi kaynaklarında da aynen kabul edilir.

Stalin döneminde SSCB’de yaşayan bütün Türk (Tyurk) halklarının dillerinde devlet eliyle eğitim öğretim ve yayın yapılıyordu. Nüfusu birkaç bin olan Tofalar dâhil! Bağımsızlık sonrası 1995’te Azerbaycan anayasasına resmi dil “Azerbaycan dili”dir ibaresini de Stalin mi koydu?

Çarlık döneminde ise Azerbaycan Türklerine Tatar deniyordu. Sovyetler onlara siz Tatarsınız da demedi!

Ortaylı ve başkaları Stalin’e dil uzatacağına bugünkü Azerbaycanlılara anayasada dilinizi neden Türkçe diye yazmıyorsunz diye sorsun bakalım.

Tüm milliyetçilere Sovyet düşmanlarına hodri meydan! Canlı yayında tartışmaya hazırım.

Ayrıca Stalin ve SSCB göçebe Kazak boylarından bir Kazak milleti yarattı. Yine çeşitli kimlikleri & kabileleri birleştirip Özbek m yarattı.

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.
207,036BeğenenlerBeğen
7,860TakipçilerTakip Et