Tarihçi Badem’den, İlber Ortaylı’ya Stalin ‘hıyarı’ dersi

"Türkler arasında Azeri diye bir millet yoktur. Bunu Stalin hıyarı çıkardı. Stalin cahil bir Gürcü’dür. Milliyetlerden anlamaz, felaket bir heriftir" diyen İlber Ortaylı'ya tarihçi Candan Badem'den yanıt geldi.

Munzur Üniversitesi Tarih Bölümü eski Başkanı olan ve KHK ile ihraç edilen Candan Badem, Stalin’i hedef alan İlber Ortaylı’ya yanıt verdi.

Badem’in Ortaylı’ya verdiği yanıt şu şekilde:

Stalin’in Azeri diye bir millet uydurduğu başka gerekçeler dışında şu nedenle doğru değil: Rusça’da Azeri anlamında bir sözcük yok.

Rusça’da sadece Azerbaycanets var, Azerbaycanlı demek. Azerinin karşılığı yok. Stalin Rusça konuşuyordu, Azeri nasıl demiş acaba?

Azerbaycan Türklerinin kendilerine Azerbaycanlı demesinin sebebi Stalin değil kendi tercihleri. Boşnaklar Sırptır ama kendilerne Sırp demezler.

Rusça’da Türk anlamında 2 sözcük var: Tyurk= Türk halklarının her biri, Turok =Türkiye Türkü. Azerbaycan Türklerinin Tyurk olduğunu ne Stalin ne de başka bir Sovyet kurumu veya devlet adamı reddetmiştir. Az.= tyurk halkı olduğu Stalin dönemi kaynaklarında da aynen kabul edilir.

Stalin döneminde SSCB’de yaşayan bütün Türk (Tyurk) halklarının dillerinde devlet eliyle eğitim öğretim ve yayın yapılıyordu. Nüfusu birkaç bin olan Tofalar dâhil! Bağımsızlık sonrası 1995’te Azerbaycan anayasasına resmi dil “Azerbaycan dili”dir ibaresini de Stalin mi koydu?

Çarlık döneminde ise Azerbaycan Türklerine Tatar deniyordu. Sovyetler onlara siz Tatarsınız da demedi!

Ortaylı ve başkaları Stalin’e dil uzatacağına bugünkü Azerbaycanlılara anayasada dilinizi neden Türkçe diye yazmıyorsunz diye sorsun bakalım.

Tüm milliyetçilere Sovyet düşmanlarına hodri meydan! Canlı yayında tartışmaya hazırım.

Ayrıca Stalin ve SSCB göçebe Kazak boylarından bir Kazak milleti yarattı. Yine çeşitli kimlikleri & kabileleri birleştirip Özbek m yarattı.

En çok okunan haberler

Trump’tan kendisine soru soran Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Hilal Kaplan'ın Donald Trump'a yönelttiği sorunun ardından ABD Başkanı "Siz gazeteci misiniz? Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz?" dedi. 

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan canlı yayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hedef aldı. 

Feyzioğlu coştu: Suriye’nin tamamını güvenli bölge yapalım, AVM’lerle ihya edelim

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Suriye'deki gelişmelerle ilgili konuştu, "30 kilometrelik derinlikteki güvenli bölge bizim için yetmez. Suriye'nin tamamını birkaç sene içerisinde güvenli bölgeye çevirmek bizim elimizde." dedi.

Temiz hava satışı başladı… 15 dakikalık temiz hava 24 lira!

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, 5 Kasım’da hava kirliliği oranında tüm zamanların rekorunu kırdı.

Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı Fatih Tezcan’a soruşturma!

Ankara’da yaşayan Güven Ertürk isimli bir vatandaş, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı Fatih Tezcan’ın Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaretlerini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet etti. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Tezcan hakkında soruşturma başlattı. 

İmamoğlu toplu ölümlere ilişkin ilk kez konuştu!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, son günlerde siyanürlü toplu ölümlere ilişkin ilk kez konuştu. İmamoğlu'nun dün Londra'da yaptığı konuşmada ölümlere ilişkin "insanlarımız bilinmeyen sebeplerle hayatlarına son veriyorsa bunun sebebi; bugüne kadar İstanbul görevini yapmadı demektir. Çünkü İstanbul, Türkiye’nin motor gücüdür. İstanbul iyiyse, Türkiye de iyi olur. İstanbul’da yönetim ahlakı varsa, inanın o Türkiye’ye de yansır. İstanbul’da kamu hukuku korunuyor, insanlara iyi davranılıyorsa Türkiye’ye yansır" ifadelerini kullandı.

İBB’de üst düzey istifa

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çağırmasıyla Balıkesir'den gelip, Ulaşım Daire Başkanlığı görevine başlayan, öğretim üyesi Dr. Taylan Engin istifa etti.

AKP’li Başkandan Trabzonlulara: Sizi biz Müslüman yaptık

Maraş'ın AKP'li Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Trabzonlu bir kadına "Sizi biz Müslüman yaptık" dedi.