Tamince davasında Saray ile atadığı Bakan karşı karşıya!

Hakkındaki dört soruşturma dosyası da kapatılan iş adamı Fettah Tamince hakkında dün Adalet Bakanlığı önemli bir adım atıp dosyayı yeniden açmıştı. Tamince'yi kapatılan dosyalarda Cumhurbaşkanlığı avukatları savunmuştu. Yeni dosyada da savunup savunmayacakları merak konusu oldu. Hakim Osman Kaçmaz 'Tamince'yi kimler koruyor?' diye sordu.

Zaman Gazetesi’nin ortağı, KHK ile kapatılan vakıfların kurucusu, Pensilvanya’da FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüşen Fettah Tamince hakkında verilen beraat kararını dün Adalet Bakanlığı ‘kanun yararına’ bozdu. Tamince hakkında daha önce FETÖ üyeliği süphesiyle dört defa soruşturma başlatılmış bu soruşturmaların biri beraat, üçü de takipsizlikle sonuçlanmıştı.

Bu kararların peşini bırakmayan eski hakim Osman Kaçmaz defalarca itirazda bulunmuştu.

Adalet Bakanlığı’nın ‘kanun yararına bozma’ kararını da eski Hakim Osman Kaçmaz’ın itirazı üzerine verdiği ortaya çıktı.

Fettah Tamince hakkında verilen beraat ve takipsizlik kararlarına ilk günden beri itiraz eden Kaçmaz dosya ile ilgili süreci VeryansınTv’den Ersin Eroğlu’na  anlattı:

‘ÜÇ AYDA SONUÇLANMASI GEREKİRKEN 2 YIL SÜRDÜ’
“Adalet Bakanlığı’na gönderdiğim ‘yazılı emirle bozma’ istemim üç ayda sonuçlanması gerekirken yaklaşık iki yılda neticeye ulaştı. Bakanlık olayın üstüne gitmedi. Fakat bugün olumlu bir gelişme yaşandı. Adalet Bakanlığı Fettah Tamince hakkında verilen ‘takipsizlik’ kararını ‘kanun yararına’ kaldırdı.

KİMLER KORUDU?
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iki grup toplantısında ‘Fettah Tamince’yi kim koruyor?’ diye sordu. Bu soruya bir yanıt gelmedi. Kimin koruduğu yargılama sırasında ortaya çıkacak. Ancak ilk adımda takipsizlik kararını verenler koruyor. Onları da HSK’ya şikayet ettim.

Fettah Tamince FETÖ’nün ‘kur’ dediği üniversite için 400 milyon lira himmet topluyor. Üniversite için ise harcanan para 40 milyon lira. Geriye kalan 360 milyon lirayı Tamince nereye verdi? Savcılar şikayetçi olarak bununla ilgili benim ifademi aldı. Sanıkların ifadesini almadı…

ERDOĞAN ‘ŞİKAYETÇİ OLUN’ DEMEDİ Mİ?
Bundan sonraki yargısal süreçte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görüşünü bildirerek Yargıtay’ın ilgili dairesine gönderecek. Daha sonra da soruşturma başlayacak ve dava açılacak. Yani Tamince yargılanmaya başlayacak. Hukuki olarak bu süreç yüzde yüz gerçekleşecek. Çünkü yasanın amir hükmü bu.

Cumhurbaşkanı FETÖ ile ilgili bir suç görürseniz şikayetçi olun demedi mi? Ben de üzerime düşeni yaptım. Ancak Cumhurbaşkanlığı avukatları Fettah Tamince’yi savundular.”

SARAYIN AVUKATI TAMİNCE’Yİ SAVUNMUŞTU
Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın avukat eşi Gülçin Kıratlı Konya’daki beraat ile sonuçlanan davada Fettah Tamince’yi savunmuştu.Tamince’nin Antalya’da takipsizlikle sonuçlanan soruşturmasında da avukatı, Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle olmuştu. Bakalım Tamince hakkında başlayacak olan yargılama sürecinde bu isimler Tamince’nin avukatlığına devam edecekler mi?

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi davasında tüm sanıklar beraat etti

Gezi eylemlerine finansal destek ve koordinasyonu sağladıkları iddialarıyla suçlanan aralarında Osman Kavala, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu davada karar çıktı.

Kılıçdaroğlu Gezi Direnişi’ne sahip çıktı: Hayatı sorgulayan gençlerin bir baskı rejimine tepkisidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gezi olayları okumuş, hayatı sorgulayan gençlerin bir baskı rejimine tepkileridir. Dolayısıyla gençleri yaptıkları eylemde saygıyla sevgiyle karşılamak gerekir” dedi.

İBB, “İmamoğlu beni işten çıkardı” diyen İGDAŞ çalışanının emekliliğini istediği belgeyi paylaştı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, Ulaş Karanfil isimli İGDAŞ çalışanının “İşten çıkarıldım” iddiasını yalanladı.

Son dakika… Ankara bu iddiayla çalkalanıyor: AKP’de peş peşe Babacan istifaları

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın siyaset sahnesinde yerini almaya hazırlanan partisi için geri sayım sürerken, Ankara'da politika kulislerini hareketlendiren iddialar da peş peşe geliyor. Babacan'a yakın kaynaklar en geç Mart başında partinin kuruluş dilekçesinin verileceğini ve AKP’den istifa eden bazı isimlerin partiye katılacağını belirtti.

Devlet Bahçeli: Darbe iddiaları maalesef herkesin diline düşmüştür

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında konuşuyor.
209,672BeğenenlerBeğen
4,901TakipçilerTakip Et