Tamince davasında Saray ile atadığı Bakan karşı karşıya!

Hakkındaki dört soruşturma dosyası da kapatılan iş adamı Fettah Tamince hakkında dün Adalet Bakanlığı önemli bir adım atıp dosyayı yeniden açmıştı. Tamince'yi kapatılan dosyalarda Cumhurbaşkanlığı avukatları savunmuştu. Yeni dosyada da savunup savunmayacakları merak konusu oldu. Hakim Osman Kaçmaz 'Tamince'yi kimler koruyor?' diye sordu.

Zaman Gazetesi’nin ortağı, KHK ile kapatılan vakıfların kurucusu, Pensilvanya’da FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüşen Fettah Tamince hakkında verilen beraat kararını dün Adalet Bakanlığı ‘kanun yararına’ bozdu. Tamince hakkında daha önce FETÖ üyeliği süphesiyle dört defa soruşturma başlatılmış bu soruşturmaların biri beraat, üçü de takipsizlikle sonuçlanmıştı.

Bu kararların peşini bırakmayan eski hakim Osman Kaçmaz defalarca itirazda bulunmuştu.

Adalet Bakanlığı’nın ‘kanun yararına bozma’ kararını da eski Hakim Osman Kaçmaz’ın itirazı üzerine verdiği ortaya çıktı.

Fettah Tamince hakkında verilen beraat ve takipsizlik kararlarına ilk günden beri itiraz eden Kaçmaz dosya ile ilgili süreci VeryansınTv’den Ersin Eroğlu’na  anlattı:

‘ÜÇ AYDA SONUÇLANMASI GEREKİRKEN 2 YIL SÜRDÜ’
“Adalet Bakanlığı’na gönderdiğim ‘yazılı emirle bozma’ istemim üç ayda sonuçlanması gerekirken yaklaşık iki yılda neticeye ulaştı. Bakanlık olayın üstüne gitmedi. Fakat bugün olumlu bir gelişme yaşandı. Adalet Bakanlığı Fettah Tamince hakkında verilen ‘takipsizlik’ kararını ‘kanun yararına’ kaldırdı.

KİMLER KORUDU?
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iki grup toplantısında ‘Fettah Tamince’yi kim koruyor?’ diye sordu. Bu soruya bir yanıt gelmedi. Kimin koruduğu yargılama sırasında ortaya çıkacak. Ancak ilk adımda takipsizlik kararını verenler koruyor. Onları da HSK’ya şikayet ettim.

Fettah Tamince FETÖ’nün ‘kur’ dediği üniversite için 400 milyon lira himmet topluyor. Üniversite için ise harcanan para 40 milyon lira. Geriye kalan 360 milyon lirayı Tamince nereye verdi? Savcılar şikayetçi olarak bununla ilgili benim ifademi aldı. Sanıkların ifadesini almadı…

ERDOĞAN ‘ŞİKAYETÇİ OLUN’ DEMEDİ Mİ?
Bundan sonraki yargısal süreçte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görüşünü bildirerek Yargıtay’ın ilgili dairesine gönderecek. Daha sonra da soruşturma başlayacak ve dava açılacak. Yani Tamince yargılanmaya başlayacak. Hukuki olarak bu süreç yüzde yüz gerçekleşecek. Çünkü yasanın amir hükmü bu.

Cumhurbaşkanı FETÖ ile ilgili bir suç görürseniz şikayetçi olun demedi mi? Ben de üzerime düşeni yaptım. Ancak Cumhurbaşkanlığı avukatları Fettah Tamince’yi savundular.”

SARAYIN AVUKATI TAMİNCE’Yİ SAVUNMUŞTU
Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın avukat eşi Gülçin Kıratlı Konya’daki beraat ile sonuçlanan davada Fettah Tamince’yi savunmuştu.Tamince’nin Antalya’da takipsizlikle sonuçlanan soruşturmasında da avukatı, Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle olmuştu. Bakalım Tamince hakkında başlayacak olan yargılama sürecinde bu isimler Tamince’nin avukatlığına devam edecekler mi?

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Büyük boykot başladı: Diyanet kapatılsın!

Diyanet’in kızlarda 9, erkeklerde 12 yaşında evlilik yapabilecekleri yönünde fetvayı yayınlamasının ardından “Diyanet kapatılsın” kampanyası başladı.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Hüsnü Mahalli: Bu işte bir gariplik var, hem de çok büyük bir gariplik…

Korkusuz yazarı Hüsnü Mahalli, Barış Pınar Harekatı'nı değerlendirdi. Mahalli, "Ankara nasıl bir oyunun içine çekildiğini görmüyorsa bu işte bir gariplik var." dedi.

AKP’den Cem Yılmaz’a: Salon soytarısı, ‘PKK terör örgütüdür’ de ve kına…

AKP Afyonkarahisar Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, "salon soytarısı" dediği Cem Yılmaz'a "Adam gibi çık PKK/PYD terör örgütüdür de ve onları kına" diye seslendi.

Haseke valisi: Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF ile müzakere etmeyeceğiz

Haseke valisi Cayez Al-Hammoud, bugün verdiği demeçte ‘Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF’ ile müzakere etmeyeceklerini söyledi.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi

Eski Milli Eğitim Bakanı Avcı: Akıllı tahta, öğretmenleri duman etti

Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Etkileşimli tahtalar öğretmen otoritesini duman etti. Çünkü öğretmenler o tahtaları çocuklar kadar başarılı kullanamıyorlardı. Sınıfta öğretmenlerine tahta üzerindeki bir işlemi nasıl gerçekleştireceğini çocuklar tarif etmeye başladılar" dedi.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Trump’tan Türkiye’ye bir küstah tehdit daha: Beklemede kalın!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlar konusunda Kongre ile görüştüğünü belirtti, "Maliye Bakanlığı hazır, ekstra yasa tasarıları gerekebilir. Bu konuda müthiş bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. Beklemede kalın" dedi.

Nadira Kadirova’nın ölümünde gözlerden kaçan detay! ‘O odada ne işi vardı?

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği öne sürülen Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin yeni bir tanık ortaya çıktı.