Perşembe / 21 Ocak 2021

Suriyeliler seçmen kütüğünde!

Seçmen kaydını kontrol eden Mehmet Karabaş adlı yurttaş, ev adresine kayıtlı iki Suriye yurttaşı olduğunu öğrendi.

Anayasa değişikliği referandumu öncesi sıkça tartışılan Suriyelilerin seçmen olup olmayacağı konusu Batman’da oya dönüştü bile. Fatih Mahallesi’nde oturan Mehmet Karabaş adlı yurttaş, internet ortamında seçmen kaydını sorgularken şaşkına döndü. Karabaş, oturduğu adreste Suriye yurttaşı Muhammed Nafi Ramadan ve Muazzes Ramadan isimli kişilerin ev adresine kayıtlı olduğunu ve seçmen kütüğünün bulunduğunu fark etti.

Evrensel gazetesinin haberine göre bunun üzerine Batman Nüfus Müdürlüğü’ne giden Karabaş, şunları aktardı: “Yetkililere benim bulunduğum adreste benden habersiz iki kişinin kayıt edildiğini ilettim ve seçmen kayıtlarının benim bulunduğum adreste olduğunu söyledim. Onlar da durumun tam olarak ne olduğunu anlamadıklarını ama bu kişilerin vatandaşlık aldıklarını söylediler. Eğer durum çözülmezse yetkililer hakkında hukuki süreç başlatacağım.”

Karabaş, adresine seçmen olarak kaydedilenler için ise, “DAİŞ’li mi ya da başka bir şey mi olduklarını bilmiyoruz. Bunun için derhal bu yanlışın düzeltilmesini talep ettim” dedi.

GÖÇ İDARESİ DUYURMUŞTU

Kısa bir süre önce Batman Valiliği Göç İdaresi tarafından kente yerleşen ve aranan kriterlere uyan Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceğini duyurmuştu. Suriyelilere verilecek vatandaşlık için Batman Valiliği İl Göç İdaresi, Emniyet, Nüfus ve birçok kurumun birlikte çalışmalarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, dosyalarında olumsuzluk bulunmayan Suriyelilere, İçişleri Bakanlığı onayı ile 2017 yılı içerisinde vatandaşlık verileceği duyurulmuştu.

Son Haberler