Suriye’den Türkiye ve ABD’ye: Güvenli bölgeyi reddediyoruz

Suriye yönetimi, Türkiye ile ABD arasında güvenli bölge konusunda varılacak herhangi bir uzlaşmayı reddettiğini açıkladı. Suriye Dışişleri'nden bir yetkili, güvenli bölgenin uluslararası hukuku ve BM Şartı'nı ihlal edeceğini söyledi.

Suriye yönetimi, ülkenin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturulması için Türkiye ile ABD arasında yürütülen görüşmeleri kınadı. Suriye Dışişleri’nden bir yetkili, ‘ABD’nin Suriye’nin iç işlerine yönelik devam eden yıkıcı müdahalesini’ kınadıklarını açıkladı.

‘AÇIK SALDIRGANLIK SAYARIZ’

Yetkili, Ankara ile Washington arasında herhangi bir uzlaşıyı ‘kategorik olarak reddettiklerini’ söyledi; böyle bir durumu Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı açık bir saldırganlık olarak gördüklerini ekledi.

‘TÜRKİYE BAHANE UYDURUYOR’ SUÇLAMASI

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan yetkili, “Suriye iç işlerine yönelik ABD tarafından ortaya konulan krizi sürdürme ve karmaşık hale getirme amaçlı müdahaleyi güçlü bir biçimde kınamaktadır” dedi. Yetkili, Türkiye ile ABD arasında gerçekleşecek her tür uzlaşıyı reddettiklerini vurgulayarak, bu durumun uluslararası hukukun ve BM Şartı’nın ihlali anlamına geleceğine dikkat çekti. Yetkili, Türkiye’yi, ‘ulusal güvenlik adı altında Suriye’ye karşı saldırganlık bahaneleri uydurmakla’ suçladı.

Ankara ile Washington’ın Rus yapımı S-400’ler nedeniyle kriz yaşadığı bir dönemde, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın da aralarında bulunduğu yetkililerle görüşmüştü. Toplantılardan uzlaşı çıkmasa da, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması adımlarının ele alındığı belirtilmişti. Tarafların Menbic konusunda uzlaşamadığı da açıklanmıştı.

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.

Bakan Turhan: Evet Kanal İstanbul bir rant projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesini yapacaklarını ve faturayı İBB’ye göndereceklerini belirtti.
210,016BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et