Suriye savaşının yeni cephesi: Türkiye

Türkiye, bir hafta içinde ikinci büyük canlı bomba eylemi ile sarsıldı. DW Türkçe'ye konuşan uzmanlara göre Suriye iç savaşı, ardı ardına PKK ve IŞİD saldırılarına hedef olan Türkiye'ye sıçramış durumda.

Türkiye son bir haftada önce İstanbul Beşiktaş’ta sonra da Kayseri’de gerçekleştirlen canlı bomba eylemleri ile sarsıldı. Her iki eylemde de hedef olarak şehir merkezlerindeki polis ve askeri birimler seçildi. İstanbul eylemini üstlenen ve PKK’ya yakınlığı ile bilinen TAK’ın Kayseri bombalamasının da faili olduğu ihtimali güç kazanmış durumda.

Peki neden Türkiye, ardı ardına gerçekleştirilen bombalı saldırıların hedefi oluyor? Saldırılarla ne amaçlanıyor?

DW Türkçe’ye konuşan uzmanlara göre, son dönemde TSK operasyonları ile büyük darbe yiyen PKK, kent merkezlerindeki terör eylemleriyle gövde gösterisi yapmaya çalışıyor. Öte yandan uzmanlar, Kayseri’deki saldırıda El Bab’da IŞİD’e karşı ve Güneydoğu’da PKK’ya karşı savaşan Komando ve Hava İndirme Tugayı’nın hedef alınması ile iki örgütün bu saldırıda işbirliği yapmış olabileceği ihtimaline dikkat çekiyor.

“Suriye savaşının uzamasını isteyen güçler var”

Uluslararası güvenlik stratejileri uzmanı Prof Dr. Mesut Caşın, son dönemde Türkiye’de meydana gelen terör saldırılarını değerlendirirken, sözlerine “Halep’te yaşananlardan sonra, Suriye’deki savaş tamamen Türkiye’ye sıçramış durumda” diyerek başlıyor. Türkiye ile Rusya’nın yakınlaşmasının Suriye’deki savaşın uzamasını isteyen güçleri memnun etmediğini dile getiren Caşın, “Rusya Ortadoğu’da çok büyük bir güç kazandı. ABD ise 8 yıllık Obama döneminden sonra bölgedeki gücünü neredeyse sıfırladı. Bu durum bölgedeki dengesizliklerin ana kaynağını oluşturuyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

Son Haberler