Perşembe / 26 Kasım 2020

Suriye savaşının yeni cephesi: Türkiye

Türkiye, bir hafta içinde ikinci büyük canlı bomba eylemi ile sarsıldı. DW Türkçe'ye konuşan uzmanlara göre Suriye iç savaşı, ardı ardına PKK ve IŞİD saldırılarına hedef olan Türkiye'ye sıçramış durumda.

204,568BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Türkiye son bir haftada önce İstanbul Beşiktaş’ta sonra da Kayseri’de gerçekleştirlen canlı bomba eylemleri ile sarsıldı. Her iki eylemde de hedef olarak şehir merkezlerindeki polis ve askeri birimler seçildi. İstanbul eylemini üstlenen ve PKK’ya yakınlığı ile bilinen TAK’ın Kayseri bombalamasının da faili olduğu ihtimali güç kazanmış durumda.

Peki neden Türkiye, ardı ardına gerçekleştirilen bombalı saldırıların hedefi oluyor? Saldırılarla ne amaçlanıyor?

DW Türkçe’ye konuşan uzmanlara göre, son dönemde TSK operasyonları ile büyük darbe yiyen PKK, kent merkezlerindeki terör eylemleriyle gövde gösterisi yapmaya çalışıyor. Öte yandan uzmanlar, Kayseri’deki saldırıda El Bab’da IŞİD’e karşı ve Güneydoğu’da PKK’ya karşı savaşan Komando ve Hava İndirme Tugayı’nın hedef alınması ile iki örgütün bu saldırıda işbirliği yapmış olabileceği ihtimaline dikkat çekiyor.

“Suriye savaşının uzamasını isteyen güçler var”

Uluslararası güvenlik stratejileri uzmanı Prof Dr. Mesut Caşın, son dönemde Türkiye’de meydana gelen terör saldırılarını değerlendirirken, sözlerine “Halep’te yaşananlardan sonra, Suriye’deki savaş tamamen Türkiye’ye sıçramış durumda” diyerek başlıyor. Türkiye ile Rusya’nın yakınlaşmasının Suriye’deki savaşın uzamasını isteyen güçleri memnun etmediğini dile getiren Caşın, “Rusya Ortadoğu’da çok büyük bir güç kazandı. ABD ise 8 yıllık Obama döneminden sonra bölgedeki gücünü neredeyse sıfırladı. Bu durum bölgedeki dengesizliklerin ana kaynağını oluşturuyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Rektörden Fethullah isimli öğrenciye: Babana söyle ismini değiştirsin

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmenler Günü nedeniyle gittiği Yarımca İlkokulu'nda, bir öğrencinin adının Fethullah olduğunu öğrenince, "Babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.

Gündem

Gül’ün yeğenine çok ağır suçlama: Ortaklarıyla beraber…

Tema Teknik adlı şirketin ortaklarına sahte belge kullanarak vergi kanununa muhalefetten dava açıldı. Dava açılan şirketin ortakları arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın akrabası da var.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son vaka sayısı da mı doğru değil ? Nörobilimci Kızıl açıkladı

Nörobilimci Çağhan Kızıl Türkiye’nin dün açıklanan Covid-19 vaka sayılarıyla birlikte dünyada nüfusa oranla en fazla Covid-19 vakası çıkan ülke olduğunu söyledi. Kızıl, açıklanan gerçek sayıların verilenden daha da yüksek olduğunu belirtti.

İsmail Saymaz “Türkiye’de adalet mülkün damadıdır”

''Çaycıya 86 TL çay tost parası takan adamın tanıklığıyla İlhan Cihaner'i tutukladılar''

Sendikalaşmaya karşı ücretsiz izin dayatması

Mehrali Yücedağ yazdı...

Benzin ve motorinde yeni zamlı fiyatlar

Benzinin litre fiyatına 37 kuruşluk zam uygulanırken, motorine ise yarından itibaren geçerli olmak üzere 33 kuruş zam yapılacak.