Suriye harekâtı, VW fabrikasına mal oldu

Kamu ortaklığı da bulunan dünya otomotiv devi Volkswagen'ın, Türkiye'de kurmayı düşündüğü fabrikanın, Suriye Seferi'nin altında kalacağı anlaşıldı.

Şirketten yapılan açıklamalara ek olarak Alman medyasında üst düzey yöneticilerin değerlendirmelerine de yer verildi ve şirket yönetiminin askeri harekât nedeniyle bu yatırıma kuşkuyla yaklaşmaya başladığı ortaya çıktı.

Şirkete ortak olan Aşağı Saksonya eyaletinin yönetiminden gelen yeni bir açıklama, fabrika yatırımının tehlikede olduğunu gösterdi. Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil, Der Spiegel’in internet sitesinde yer alan bir habere göre, “Suriye işgali nedeniyle İzmir yakınlarında bir fabrika kurmanın mümkün olmayacağını” bildirdi.

VW Denetleme Kurulu Üyesi SPD’li politikacı, “Kuzey Suriye’den kendisine iletilen resimlerin korkunç olduğunu” ileri sürerek, “Askeri saldırı açıkça uluslararası hukukun ihlalidir, bu büyük bir mülteci dalgası ve güvenlik durumunun da genelde sertleşmesi sonucunu verecektir” dedi. Stephan Weil, “Bu koşullarda VW’nin Türkiye’de milyarlık bir yatırım yapacağını pek düşünemiyorum” derken, bu değerlendirmesini VW yönetim kuruluna ileteceğini belirtti.

Ancak Stephan Weil, şu anda kararla ilgili sadece bir erteleme olabileceğini, bunun kesin bir reddiye anlamına gelmediğini, görüşmelerin henüz bitmediğini kaydetti. “Umarım Türkiye’deki koşullar normalleşir” diyen Weil denetleme kurulunun kasım ayı ortasında yeniden toplanacağına dikkat çekti.

VW, bir açıklama yayımlayarak, Türkiye’deki milyarlık yatırım için yönetim kurulu kararının ertelendiğini doğrulamıştı. Kararın ekim ayı ortasında ilan edilmesi bekleniyordu.

HALKWEB-BERLİN

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ev hanımı iki teyze İmamoğlu’nu hedef alan Erdoğan’ı böyle eleştirdi: Diploma şart!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekrem İmamoğlu'na yönelik "Sen otur işine bak" sözleri vatandaşa soruldu. 

Türkiye Yazarlar Sendikası İzzetbegoviç ve Erdoğan âşığı mı? 

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Peter Handke'ye en çok tepki gösteren yazar örgütlerinden biri de TYS oldu. Gazeteci-yazar Osman Çutsay, bu tepkinin “çok kirli bir telaşın belirtisi” olduğunu ileri sürdü ve TYS yönetimine ağır suçlamalarda bulundu.  

Ve Ekrem İmamoğlu mafyaya savaş açtı!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, güne zabıta ve itfaiye ziyaretleriyle başladı. İmamoğlu, Zabıta Daire Başkanı Engin Ulusoy’un, sunumunda belirttiği, İBB’ye ait bazı gayrimenkullerde çok sayıda işgalci bulunduğu saptamasına ayrı bir paragraf açtı.

Vatandaşın parasını masaja yatıran Melih Gökçek’e Ankaralı tepkisi: Hamuduyla götürmüş… Allah-bismillah deyip çaldılar

Melih Gökçek hakkındaki soruları yanıtlayan Ankaralı vatandaşlardan birinin söyledikleri durumu özetledi. 

Madde madde Katar’ın Türkiye yatırımları

Önceki gün Katar Emiri'nin annesinin Kanal İstanbul projesi güzergahında satın aldığı arazi gözleri yeniden Katar'a çevirdi. CHP’li Gürsel Tekin “Katarlılar özel ve ayrıcalıklı uygulamalara...
210,469BeğenenlerBeğen
4,593TakipçilerTakip Et