Sümer Ezgü’den Burdur Gölü’ne farkındalık klibi

Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, su kapasitesinin önemli bir bölümünü kaybeden Burdur Gölü'ne dikkati çekmek için 'Su Gelir Güldür Güldür' türküsüne çektiği klip, 'youtube' kanalında yayınlanmaya başlandıktan sonra binlerce beğeni aldı.

Burdurlu sanatçı Sümer Ezgü’nün, su kapasitesinin önemli bölümünü son 35 yılda kaybeden Burdur Gölü’ne dikkati çekmek amacıyla ekim ayında göl kıyısında ‘Su Gelir Güldür Güldür’ türküsüne çektiği klip, dün ‘youtube’da yayınlanmaya başlandı. Geçen yıl piyasaya çıkan ‘Hakiki Ankara Havaları’ adlı albümünde yer alan ‘Su Gelir Güldür Güldür’ türküsünün klibi, büyük beğeni topladı.

Burdur Gölü’nün kurumasına dikkati çekmek için çekilen ve bölge halkının yanı sıra Burdur Belediye Başkanı CHP’li Ali Orkun Ercengiz, Antalya Harley Davidson Motor Kulübü ve BMK15 Motor Kulübü üyelerinin de destek amacıyla kısa süreli yer aldığı klip, ‘youtube’ ve diğer sosyal medya hesaplarında 150 bin kez izlendi. Yönetmenliğini Şafak Türkel’in yaptığı ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü kıyısında çekilen klibin sonunda, ‘Önlem alınmazsa 10 yıl sonra Burdur Gölü çöl olacak’ mesajına da yer verildi.

EZGÜ’DEN GÖL İÇİN ÇAĞRI

Klibin youtube’ta 20 gün önce şifreli yayınlandığı anda 7500 kez izlendiğini, geçen cuma günü ise şifresiz yayınlanmaya başlandığını kaydeden Sümer Ezgü, kısa sürede binlerce kez izlenmesinin göl adına umut verici olduğunu söyledi. Ezgü, klibin diğer klip kanallarında da yayınlanmaya başladığını belirtti.
Doğasever, çevreye duyarlı bir insan ve sanatçı olarak Burdur Gölü’ne dikkat çekmeye çalıştığını aktaran Ezgü, “Başta Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü olmak üzere, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile diğer tüm kurumlara önlem almaları için çağrıda bulunuyorum. Bu doğa felaketine engel olsunlar. Herkes sulak alanların kurtarılması için elini taşın altına soksun” diye konuştu.

‘GÖL YOK OLURSA İKLİM DEĞİŞECEK’

Gölün içinde bulunduğu durumun içini acıttığını kaydeden sanatçı Ezgü, Burdur Gölü’nün durumuna dikkati çekmek amacıyla bu türkünün seçildiğini aktardı. Gölün çekilmesinin hazin bir durum olduğunu, çocukluğunda yüzdüğü alanlardaki suyun çekilmesinin kendisine acı verdiğini aktaran Ezgü, Şafak Türkel’in daha önce de ‘Göle Yas’ adlı belgesel çektiğini hatırlattı.
Geçen yıla göre gölde 30 santimetre çekilme olduğunu kaydeden Ezgü, “1970’li yıllardan bu yana Burdur Gölü’nde düşey eksende 18 metre çekilme olmuş. Suyunun yüzde 40’ını kaybetmiş. Göl yok olursa iklim değişecek, tarım bitecek, şehirdeki yaşam etkilenecek. Bu konuya dikkati çekmek için bu klibi göl kenarında çektik” dedi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Hüsnü Mahalli: Bu işte bir gariplik var, hem de çok büyük bir gariplik…

Korkusuz yazarı Hüsnü Mahalli, Barış Pınar Harekatı'nı değerlendirdi. Mahalli, "Ankara nasıl bir oyunun içine çekildiğini görmüyorsa bu işte bir gariplik var." dedi.

Büyük boykot başladı: Diyanet kapatılsın!

Diyanet’in kızlarda 9, erkeklerde 12 yaşında evlilik yapabilecekleri yönünde fetvayı yayınlamasının ardından “Diyanet kapatılsın” kampanyası başladı.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi

Esad:Erdoğan kendi siyasi geleceğini teminat altına almak için bu işlere girişiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli eski Milletvekili Hüseyin Aygün, kendi sosyal medya hesabından Esad’ın “Türkiye ve Suriye arasında bir savaşa inanmıyorum” sözlerini içeren röportajının bir bölümünü paylaştı.

Ukrayna, Türkiye’ye nota verdi!

Rusya'ya dahil edildikten sonra seçilen bazı Kırım politikacılarının İstanbul’daki Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılığın Güçlendirilmesi toplantısına davet edilmesi Ukrayna tarafından tepkiyle karşılandı. Ukrayna hükümeti Kiev’deki Türkiye Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi.

Suriye Ordusu’nun sürpriz hamlesinin ardından Erdoğan’ın danışmanından gerilimi arttıran açıklamalar… Arap medyası: İki ordu çatışabilir

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, ”Suriye ordusu, ülkenin kuzeyinde devam eden Türk saldırganlığına karşı koymaya gidiyor. Suriye ordusu birlikleri, Suriye topraklarında tam kontrolü sağlamak üzere Menbic, Ayn İsa ve Kamışlı’ya doğru yola çıktık” diyerek Suriye ordusunun hareket ettiğini açıkladı.

Esad:Erdoğan kendi siyasi geleceğini teminat altına almak için bu işlere girişiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli eski Milletvekili Hüseyin Aygün, kendi sosyal medya hesabından Esad’ın “Türkiye ve Suriye arasında bir savaşa inanmıyorum” sözlerini içeren röportajının bir bölümünü paylaştı.

Türk Ordusu’yla Suriye Ordusu karşı karşıya!

Suriye haber ajansı, Suriye ordusunun, ülkenin kuzeyinde Türkiye'nin düzenlediği harekata karşı koymaya gittiğini açıkladı.

Haseke valisi: Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF ile müzakere etmeyeceğiz

Haseke valisi Cayez Al-Hammoud, bugün verdiği demeçte ‘Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF’ ile müzakere etmeyeceklerini söyledi.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi