Çarşamba / 21 Ekim 2020

Sümer Ezgü’den Burdur Gölü’ne farkındalık klibi

Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, su kapasitesinin önemli bir bölümünü kaybeden Burdur Gölü'ne dikkati çekmek için 'Su Gelir Güldür Güldür' türküsüne çektiği klip, 'youtube' kanalında yayınlanmaya başlandıktan sonra binlerce beğeni aldı.

205,340BeğenenlerBeğen
8,577TakipçilerTakip Et

Burdurlu sanatçı Sümer Ezgü’nün, su kapasitesinin önemli bölümünü son 35 yılda kaybeden Burdur Gölü’ne dikkati çekmek amacıyla ekim ayında göl kıyısında ‘Su Gelir Güldür Güldür’ türküsüne çektiği klip, dün ‘youtube’da yayınlanmaya başlandı. Geçen yıl piyasaya çıkan ‘Hakiki Ankara Havaları’ adlı albümünde yer alan ‘Su Gelir Güldür Güldür’ türküsünün klibi, büyük beğeni topladı.

Burdur Gölü’nün kurumasına dikkati çekmek için çekilen ve bölge halkının yanı sıra Burdur Belediye Başkanı CHP’li Ali Orkun Ercengiz, Antalya Harley Davidson Motor Kulübü ve BMK15 Motor Kulübü üyelerinin de destek amacıyla kısa süreli yer aldığı klip, ‘youtube’ ve diğer sosyal medya hesaplarında 150 bin kez izlendi. Yönetmenliğini Şafak Türkel’in yaptığı ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü kıyısında çekilen klibin sonunda, ‘Önlem alınmazsa 10 yıl sonra Burdur Gölü çöl olacak’ mesajına da yer verildi.

EZGÜ’DEN GÖL İÇİN ÇAĞRI

Klibin youtube’ta 20 gün önce şifreli yayınlandığı anda 7500 kez izlendiğini, geçen cuma günü ise şifresiz yayınlanmaya başlandığını kaydeden Sümer Ezgü, kısa sürede binlerce kez izlenmesinin göl adına umut verici olduğunu söyledi. Ezgü, klibin diğer klip kanallarında da yayınlanmaya başladığını belirtti.
Doğasever, çevreye duyarlı bir insan ve sanatçı olarak Burdur Gölü’ne dikkat çekmeye çalıştığını aktaran Ezgü, “Başta Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü olmak üzere, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile diğer tüm kurumlara önlem almaları için çağrıda bulunuyorum. Bu doğa felaketine engel olsunlar. Herkes sulak alanların kurtarılması için elini taşın altına soksun” diye konuştu.

‘GÖL YOK OLURSA İKLİM DEĞİŞECEK’

Gölün içinde bulunduğu durumun içini acıttığını kaydeden sanatçı Ezgü, Burdur Gölü’nün durumuna dikkati çekmek amacıyla bu türkünün seçildiğini aktardı. Gölün çekilmesinin hazin bir durum olduğunu, çocukluğunda yüzdüğü alanlardaki suyun çekilmesinin kendisine acı verdiğini aktaran Ezgü, Şafak Türkel’in daha önce de ‘Göle Yas’ adlı belgesel çektiğini hatırlattı.
Geçen yıla göre gölde 30 santimetre çekilme olduğunu kaydeden Ezgü, “1970’li yıllardan bu yana Burdur Gölü’nde düşey eksende 18 metre çekilme olmuş. Suyunun yüzde 40’ını kaybetmiş. Göl yok olursa iklim değişecek, tarım bitecek, şehirdeki yaşam etkilenecek. Bu konuya dikkati çekmek için bu klibi göl kenarında çektik” dedi.

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Gündem

‘Muhittin Böcek’in sağlık durumuyla iligili yeni gelişme

Koronavirüs tedavisi gören Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'ten sevindiren bir haber geldi.

Turkcell, resmen Varlık Fonu’na devredildi

Telekomünikasyon şirketi Turkcell'in Varlık Fonu’na devri resmen onaylandı.

Erdoğan’ın CHP’li olan eski yol arkadaşından uyarı: Aman, dokunma sakın!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye eğitim-öğretim reformuna ihtiyaç duyuyor’ açıklamasına, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’den tepki geldi. Şener, “Eğitimi her değiştirdiğinde, Ülkemin gençliğini bitiriyorsun” dedi.

Cem Yılmaz’dan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çok konuşulacak çağrı

Korona virüs ile en önde mücadele eden sağlık çalışanlarına yönelik bir açıklamada bulunan ünlü komedyen Cem Yılmaz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya anlamlı bir mesaj gönderdi.

Adnan Oktar’ın evlerinden milyon dolarlık fosiller çıktı

Adnan Oktar'ın grubuna ait Ankara'daki iki evden yaklaşık 150 milyon yıllık, 10 milyon dolar değer biçilen 879 adet fosil ele geçirildi.