Süleymancılar’ın yurdunu Aladağlı velilere milli eğitim müdürü ‘tavsiye etmiş’

Adana Aladağ’da yurt yangınından kızı yaralı kurtulan Ali Köylü, kendilerini yurda Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş’ın yönlendirdiğini iddia etti. Aktaş, iddiayı kabul etmedi.

Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 10’lu yaşlarında 10 çocuk, yurt müdürünün altı yaşındaki kızı ve 18 yaşındaki bir eğitmen hayatını kaybetmişti.

Yurt, sekiz yıl önce Konya’nın Taşkent ilçesinde LPG patlamasında 17 çocuğun hayatını kaybettiği yurt gibi Süleymancılar Cemaati tarafından işletiliyordu.

‘Devlet yönlendirdi’

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, savcılığa ‘şikayetçi’sıfatıyla ifade veren veliler, devlet tarafından yurda yönlendirildiklerini anlattı.

Veli Hasan Maden, ilçede başka yurt bulunmadığı için ilçe milli eğitim müdürlüğünce bu yurdun işaret edildiğini savundu.

Kızı yaralanan Ali Köylü, “İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş bize yurt imkânı olmadığını, Kozan’a gönderebileceğimizi söyledi. Kozan uzak olduğundan kaydettiremeyeceğimizi söyledim. Bunun üzerine burada özel yurt olduğunu ve kayıt yaptırabileceğimizi söyleyip bizi yönlendirdi” ifadelerini kullandı.

‘Velilerin kendiler bilir’

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş’sa “Hukuki süreç devam ediyor. Beyan vermeye yetkim yok. (Velilerin) Kendileri bilir, bir şey demiyorum” savunmasını yaptı.

Yetkililer, ‘yurt devlet destekli’ demiş

Velilerden Mehmet Karataş da devletin kendilerine bilgi vermediğini, rehberlik etmediğini söyledi.

Aladağ’da başka yurt olmadığı için kızını bu yurda verdiğini anlatan Karataş, şunları anlattı: “Yurdun yetkilileri evimize gelerek,‘Dini eğitim de vereceğiz, namazını, niyazını öğreteceğiz’ demişler. Kızımı yazdırmaya gittiğimde yurtta görevli Mahmut Deniz’e‘Yurt devlet destekli mi?’ diye sordum. ‘Devlet destekli’ dedi. Ben de ‘Devlet bu yurdu boş bırakmaz’ diye düşündüm.”

Zorunda kaldılar

Veli İsmail Bagir ise muhtar Yaşar Altunbaş’ın kendisini arayarak Milli Eğitim’deki arkadaşlarının bu yurda yönlendirdiklerini söylediğini savundu.

“Yurda verecek param olmadığını söyledim” diyen Bagir’e göre Altunbaş “Problem değil, Aladağ Milli Eğitim işi halledecek”demiş.

Veli Durdu Aydoğdu da kızının yurdunun yıkıldıktan sonra, okul müdürünce bu yurda yönlendirdiklerini anlattı.

Son Haberler