İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendisini Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerini arayarak baskı altına almakla suçlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ancak, Soylu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı suç duyurusu açıklamasında, “Hukuka ve hak aramaya sahip çıkmak için CHP Genel Merkezi’nden icazet almayı zorunlu kılan bir akıl tutulması ve iftiralar bütünüyle karşı karşıyayız” satırları dikkat çekti. Soylu’nun “Hukuka ve hak aramaya sahip çıkmak için CHP Genel Merkezi’nden icazet almayı zorunlu kılan bir akıl tutulması” ifadesi YSK üyelerini aradığını itiraf mı etti kuşkusu yarattı.

Soylu’nun yanısıra Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün de YSK’yi arayarak baskı yaptıklarını ifade eden Erkek, YSK üyeleri üzerinde iktidarın baskı kurmaya çalıştığını söyleyerek, “İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanı’nın YSK üyelerini aradığını duyuyoruz” demişti.

Erkek, “Şimdi ise bir siyasi parti, AK Parti hukuksuz itirazlar yapıyor, delilleri devletin bakanı, savcısı, polisi topluyor. Bakanlar kararda etkili olmak için YSK üyelerini arıyor. Devlet bu seçimde iktidarın yanında taraf…” diye konuşmuştu.

Erkek, bu süreçte yaşananların darbe döneminde bile yaşanmadığını belirterek “Bunu darbeciler bile yapmadı” demişti.

Soylu, Erkek’in iddiasıyla ilgili, “Bu yöntemle bir başbakan ve iki bakan astıran Milli Şef dönemi anlayışıyla hareket eden, alacağı karar öncesi YSK’yi baskı altına almaya çalışan CHP’nin bu yöneticisi için suç duyurusunda bulunuyorum” suçlamasında bulundu.