Mart ayı sonlarında MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) operasyonunda öldürüldüğü duyurulan PKK’nın dağ kadrosundan Rıza Altun televizyona çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, 31 Mart yerel seçimlerinden sadece dört gün önce, Altun ve beraberindekilerin öldürüldüğünü duyurmuş ve bunu ‘seçim hediyesi’ olarak nitelendirmişti.

AKP yanlısı Takvim Gazetesi, Altun’un 21 Mart’ta öldürüldüğünü iddia etmişti.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Rıza Altun, Medya Haber TV’de son günlerde hakkında yapılan haberlere ilişkin bunun tamamen bir özel savaş politikası olduğunu söyledi.

Altun şunları söyledi:

“Türkiye’deki mevcut basın ve yönetimin eskiden beri Hareketimize karşı uygulamış olduğu bir özel savaş politikası var. Bu özel savaş politikası da son dönemlerde çok daha fazla yoğunlaşmış bir vaziyettedir. Sürekli yalan yanlış haberlerle hem toplumda belirli bir algı oluşturmak (kendi lehinde), hem de yurtsever kesimin moralini bozucu sonuçlar çıkarmak için bu tür propagandalar sık sık yapıyorlar. Eğer dikkat ederseniz son dönemlerde özellikle de devletten bazı kişilerin bitirdik, tükendi, bitti diye açıklama yapmaları, 600-700 kişi kaldı şeklindeki açıklamaları böyle bir politikanın ürünüdür. Yine gerillanın kayıplarıyla ilgili vermiş olduğu rakamlar, hava saldırısı ve benzeri saldırıların sonuçlarını verme biçimlerine baktığımız zaman bunu çok daha rahat anlayabiliriz.

Doğru 21 Mart’ta Kandil’de bir hava saldırısı oldu. Fakat bu hava saldırısının olduğu yerde ben yoktum. Yani hiç benimle alakası olmayan bir şeydir. Benim içinde olmadığım bir durumdur. Fakat olmadığım halde de böyle bir propaganda yapma ihtiyacı duyuldu. Bu sadece benim şahsımla ilgili değildi, birçok arkadaşla ilgili de aynı şeyi yapıyorlar. Her gün işte kırmızı listede şunu öldürdük, gri listede şunu öldürdük şeklinde propagandalar yapıyorlar. Bence buna çok fazla itimat edilmemesi gerekiyor. Bu yalan yanlış haberlere çok fazla inanmamak gerekir. Bunlar tamamen bir özel savaş propagandasıdır. Bence çok da önemsememek gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mart’ta katıldığı bir televizyon programında “Şu anda bizim polisimiz, askerimiz, Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te ve Kandil’de bunlara çok ciddi hesaplar sordu. Şu anda tabii lider kadrodan bunlar kayıplar vermeye başladı. Bunları söylemeyeceğim. Mesela şu anda Kuzey Irak’ta önemli sorumlular bitti. Bir tane çok çok önemli liderleri şu anda ağır yaralı. Bunun yanında tabii ölenler var” ifadelerini kullanmıştı.

AKP’nin Elmadağ mitinginde konuşan Soylu, “Kandil’de Apo’nun bir adamını daha, dördüyle beraber götürdük. Onlara güzel bir seçim hediyesi verdik” demişti.