Süleyman Soylu’nun hedefindeki türbanlı direnişçi açlık grevine başladı

Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan bir eyleme destek verdiği sırada bir polisin cinsel saldırısına maruz kalan Merve Demirel, hakkında ‘savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı var’ denilerek 12 Temmuz gecesi gözaltına alındı.

Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan bir eyleme destek verdiği sırada bir polisin cinsel saldırısına maruz kalan Merve Demirel, hakkında ‘savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı var’ denilerek 12 Temmuz gecesi gözaltına alındı.

Üniversite öğrencisi Demirel 4 günlük gözaltı süreci sonrasında savcılığa çıkarıldı ancak gözaltı süresi uzatıldı.

8 gündür gözaltında olan Demirel’in gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı.

Yüksel Direnişçisi Acun Karadağ gözaltındaki kardeşler hakkında son gelişmeleri sosyal medya hesabından bildirdi.

Karadağ gözaltındaki Merve ve Bengisu Demirel’in açlık grevinde olduğunu açıkladı.

Acun Karadağ Halkweb’e Merve Demirel’in son durumunu ve yaşananları özetledi:

Merve Demirel kardeşi Bengisu Demirel ile birlikte Yüksel Direnişi’nin ilk günlerinden itibaren direnişin içinde yer aldı. Süreç içinde direnişçilerle duygusal ilişkileri daha politik ilişkiye dönüştü. Direnişin haklılığını kavrayan iki kardeş direniş içinde pankartın arkasına geçtiler. Açlık grevi sürecinde Nuriye ve Semih’in de yanında oldular. Merve Demirel eyleme fiilen katıldı.

Yüksel direnişinde defalarca gözaltına alındı. Yüksel Direnişçilerinin başka direnişlere de destek vermesinden etkilenerek Ankara Sakarya Caddesi’nde Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği’nin 16 Şubat 2019 tarihindeki eylemine destek verdiğinde gözaltına alındı.

Gözaltı sırasında kendisini arabaya erkek polisler sürükleyerek götürdü. Gözaltına alan polislerden biri Merve Demirel’e cinsel saldırıda bulundu. Bu saldırı fotoğrafını Nazan Bozkurt kameraya aldı.

Fotoğraf sosyal medyada infial yarattı. HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu olaya müdahil oldu. Merve Demirel vekiller ve avukatları ile birlikte cinsel saldırıyı yapan polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Tüm bu olanlardan sonra İç işleri bakanı Süleyman Soylu polis için evladımıza iftira atılıyor açıklaması yaptı.

Daha sonra Merve Demirel için proje kadın dedi. Ankara emniyetinin açıklaması daha vahimdi. Merve Demirel’in KHK ile ihraç edilen babası için Fetö’den ihraç dedi. Babanın bu konuyla ilgili ne bir davası ne de soruşturması vardı. Kamuoyunun desteği ve duyarlılığı sayesinde ve vekillerin ısrarı ile Merve Demirel’e cinsel saldırıda bulunan polis hakkında dava açıldı.

Merve Demirel haftada bir kez yada iki haftada bir katıldığı Yüksel Direnişi’ne her gün katılmaya başladı. Kendi açıklamalarında da “tacize, şiddete, işkenceye uğrayan direnişçileri yalnız bırakmamak gerekir. Bundan sonra direnişe daha sık katılacağım” dedi. Bu olaydan sonra emniyet direniş alanına kadın polislerini göndermeye, görüntü alınmasını engellemek için aldığı tedbiri daha sıkı tutmaya başladı.

Polis kalkanları kameraları engellemek için görüntü alanları neredeyse şiddete varan yollarla engellemeye çalıştı. Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği Merve Demirel o günden sonra polislerin hedefi oldu. Yüksel Direnişi’ne katıldığı her eylemde kadın polisler tarafından şiddete uğradı.

Her eylemde arabaya binmek istemediği için 4 kadın polis tarafından arabaya çuval gibi fırlatılarak atıldı. Hayati tehlike oluşturacak şekilde fırlatmalar sonucu kaç kez kafasını arabanın iç demirine çarptı, kolları bacakları neredeyse morluklardan görünmez hale gelecek biçimde işkence gördü.

Merve Demirel bu işkenceler sonrası günde 1 kez eyleme katılıyordum, bundan sonra iki kez katılacağım. Madem bana direnişe gelmemem için işkence yapıyorlar, bakalım işkence ile beni vazgeçirebilecekler mi şeklinde açıklama yaptı.

12 Temmuz 2019 saat 11.00 civarı vücuduna ait işkence görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Merve Demirel o saatlerde CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP milletvekili Hüda Kaya ile görüştü. Görüntülerin korkunç olduğunu söyleyen Hüda Kaya gerekeni yapacağını söyledi. Merve Demirel öğlen 13.30’da Yüksel Direnişi basın açıklamasına katıldı, gözaltına alındı, hastaneden serbest bırakıldı.

Ancak Yüksel Direnişi’nin 18.00’de gerçekleştirdiği akşam basın açıklamasında gözaltına alınıp, hastaneden bırakılınca, hastane önünden siyasi şube gözaltına alıyor. Soruşturma yürüttüğünü söyleyen siyasi şubenin sürekli yaptığı üzere yakın takibe alıp Merve Demirel’i sabah saatlerinde gözaltına alması gerekirken, sosyal medyada yayılan işkence görüntülerinden sonra bir talimatla yazışmaları hızla yürüterek alelacele yakaladığı açıktır.

Gözaltının Merve Demirel’e kişisel kinle yapılmadığını, bunun bir örgüt operasyonu olduğu görüntüsü vermek için de farklı kişileri gözaltına dahil ediyor. Emniyetin amacı Merve Demirel’in şikayet ettiği dava açılan polisi korumak, görülecek davada bu zaten örgüt üyesiydi o nedenle taciz edildi gibi bir savunma getirmek. Başörtülü insanların eyleme çıkabileceği düşüncesini terörize etmek.

Başörtülü ve haksızlığa uğramış kadınlara haklarını aramak, hak arayan direnişlere destek verme ihtimaline, isteğine karşı gözdağı vermek. Yüksel direnişinin yaklaşan 1000.gün etkinliklerine katılımı sabote etmektir.

15 Temmuz 2019 günü avukatlarından gelen bilgiye göre Siyasi Şube nezaretinde Merve Demirel’in başörtüsünün zorla alındığı, kendisine verilen boneyi takmasının dayatıldığı öğrenildi. Süleyman Soylu’nun hedefindeki Merve Demirel’in siyasi şubede işkence gördüğü anlaşılıyor.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

‘Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim’ diyen rektör görevden alındı

Görevi döneminde birçok skandalla anılan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alındı. Ağırakça, göreve getirilirken "Ben Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” sözlerinin ardından, görevden alınmasıyla "Mardin'e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakanlık, Muğla yangınında THK yardımını kabul etmemiş

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan orman yangınında gündeme gelen THK uçaklarına dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘tatile gitti’ eleştirilerine yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tatile gitmesiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu, "Son gidişim evlatlarım son günlerindeydi, zaten birini alıp geri dönmem gerekiyordu. Alıp geri döndüm. Bu da babalık vazifesi" dedi.

Türkiye Barolar Birliği’nden son dakika kayyum açıklaması

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı işlemleriyle görevden uzaklaştırılması ile ilgili Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) açıklama geldi. TBB, "Görevden uzaklaştırma işlemi, geçici nitelikte bir tedbirdir. Bu sebeple, bir an önce ilgililer hakkında açıldığı söylenen soruşturmaların sonuçlandırılması ve tüm sürecin en şeffaf şekilde yönetilmesi beklenmektedir" açıklamasını yaptı.

ABD Büyükelçiliği: Söylentiler gerçek dışı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki ABD vatandaşlarına yönelik acil durum mesajı yayınlandığına dair sosyal medyada yer alan söylentilerin gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Haydarpaşa’da parça parça yağma hazırlığı

Koruma Kurulu, Haydarpaşa Garı arazisindeki bazı taşınmazların yıkılmasına karar verdi. Kararla birlikte alanın ticari işletmelere devrinin yolu açıldı.

Metin Feyzioğlu A Haber’de Saray’a gitmeyen avukatları topa tuttu: Sizin evinizde mi açıklanacaktı?

Saray’ın Adli Yıl Açılış Törenine katılma kararı alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, A Haber’de Sarayın davetine katılmayan baroları eleştirdi.

Süleyman Soylu’dan Gül ve Davutoğlu’na: Dün bu mücadeleyi verdiğimiz bazıları…

Süleyman Soylu, HDP'li 3 belediyeye kayyum atanması hakkında açıklamada bulundu.