Süleyman Soylu’dan kayyum açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk'te Hakan Çelik'in programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk’te Hakan Çelik’in programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Süleyman Soylu hafta içi gazetecilerin “Ekrem İmamoğlu’nu görevden alıp yerine kayyum atayacağınız söyleniyor” sorusuna “Pazar sabahı açıklayacağım” demişti.

Süleyman Soylu’nun CNN Türk’te yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

Süleyman Soylu’nun İstanbul’a kayyum açıklaması bakın ne çıktı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk’te Hakan Çelik’in programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu Hakan Çelik’in İstanbul’la ilgili bir durum mu var sorusuna yanıt verdi.

Soylu bu soruya “İstanbul demokratik bir karar verdi. Bunun anlamı şudur; elde ettiğin imkanlarla yereldeki hizmetini gör. Çöpü topla, suyumu akıt, ulaşım imkanlarını ortaya koyup değerlendir. Belediye Türkiye’yi yönetmek için seçilmez. Belediye kendi işini yapar. Türkiye politikasına hevesli olabilirsiniz. Bunu arzu edebilirsiniz, ama önce işinizi yapacaksınız. Az önce anlattım. Biz Diyarbakır, Mardin belediyelerine kayyum atanmasını hukuki çerçevede olduğunu anlattım. Buradan kalkıp İstanbul seçmeninin meşruiyetini tartışmaya açmak olmaz. Diyarbakır’a gittiğinde 16 milyon İstanbullunun selamını getirdim dedi. Ben de İstanbul seçmeniyim kimseye selam falan göndermedim. Bir İçişleri Bakanı olarak yanlış yaptığında uyarmak zorundayım. Bir Belediye başkanı ülkeyi yönetmek için seçilmez kendi işini yapar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını veriyorsunuz. Ben CHP’li vatandaşlarıma sormak zorundayım. Bu fotoğrafı vererek neyi örtmeye neyi gizlemeye çalışıyorsunuz.

İstanbul’a kayyum atanması için terörle bağlantısını ortaya çıkmalıdır. İstanbul ve Ankara için kayyum durumu söz konusu değildir. Böyle bir şey olması mümkün değil. İstanbul ve Ankara için bir değerlendirmemiz söz konusu değildir.

Belediyelere atanan kayyumlar
Bu işin doğrusu geçici görevlendirilen belediye başkanları. Kayyım başkan değil burada geçici olarak vekil atanması söz konusu. Yasalarda bu kanun net bir şekilde belirtilmiştir. Teröre bulaşan belediye başkanlarına yapılan işlemlerin hepsi anayasaya uygun. Önceki davalarda 237 yıl 237 ay hapis cezası verildi. Bir kişinin seçilmiş olması istediğini yapabilme özgürlüğünü getirmez. Bir belediye başkanı teröre bulaştığında, yolsuzluk yaptığında seçildikleri için işlem yapmayalım mı? Görevden alınan başkanlarla ilgili mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir.

-Kadın cinaytlerinde 2019’da bir artış söz konusu oldu.

ABD ile ortak kara devriyesi

-Türkiye son yıllarda özel bir sorumluluk hissetiği bir rolü üstleniyor. Tarihsel ve komşu sorumluluğunu yerine getiriyor. Burada işimizin kolay olmadığını söylemeliyiz. Bu coğrafyanın tam ortasındayız. Türkiye burada pasif bir durumda olmadı şimdiye kadar. Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde. Adımlar attı.

-Dünyada kendini gösterdi ve belli etti. ABD kendi askerleriyle bizim askerlerimizin birlikte devriye yapmasını kabul ettiyse bu Türkiye’nin başarısıdır. Türkiye burada hiç geri adım atmadı. Bunu insanlık adın atıyor.

-Bizi gemiye yaklaştırmıyoruz. O eylemin sert olmasının nedeni ‘biz diğer ülkeler gibi düşünmüyoruz, insanlığı düşünmüyoruz’ demektir.

Avrupa’nın teröre bakışı

Avrupa’dan bizim adli olaylarda iade taleplerimize verilen karşılık yüzde 85 civarında ama terörle ilgili iade taleplerine verilen karşılık yüzde 3 civarında. Maalesef Avrupa’nın bu tutumu ikili ilişkilere zarar vermektedir. Sürecin nedeni Avrupa’daki samimiyet eksikliği. Almanya’da son 2-3 yıldır PKK konusunda olumlu bir tutum var ama FETÖ’cüler konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Avrupa’ya kaçan FETÖ’cüler

Yurt dışından bir teröristin bile getirebilmesi bile Türkiye’nin gücünü gösterir. Türkiye bu konuda çok önemli adımlar atıyor. İğneyle kuyu kazdığımızı bilmenizi isterim.

FETÖ ve terörle mücadele

Çok zor bir coğrafyada mücadele ediyoruz. Son dönemde ciddi bir terör olayı olmadı. Güvenlik birimlerimiz FETÖ’den arınınca terörle mücadelemizde daha sağlam adımlar atabildik.

Yerli silahlarımız terörle mücadeleyi ilerletti. Güvenlik güçlerimizin öz güvenini arttırdı. Teknolojik gelişmeleri takip ediyoruz. Bir saniye yüz bin fotoğraf tarayabiliyor ekiplerimiz. Geçen yıl 361 olay engellemişiz, bu yıl bu sayı 182’ye ulaşmış durumda. Daha dün 5 kilo TNT patlayıcı ele geçirildi.

Teröristlerin stratejileri

Bizi izleyenler bilsinler; DEAŞ’ın da PYD’nin de patronu aynıdır. Hem PKK’ya hem DEAŞ’a gelen talimatlar aynı. Burada hedefin Türkiye olduğu apaçık ortadır. İlk kez terörle mücadele tarihinde, tüm güvenlik kuvvetlerimiz hep birlikte bir bütün gibi çalışan bir yapıyla hareket ediyor. İçişleri Bakanlığı, MİT ve TSK koordinasyon halinde çalışmakta.

Tunceli’de 65 tane terörist kaldı

Ben dün Tunceli’deydim. Bundan bir iki yıl öncesine kadar Aliboğazı’na, Pülümür Deresi’ne girmek mümkün değildi. Yaptığımız mücadelelerle bölgeyi büyük oranda terörden arındırdık. Tunceli’de şuanda dağlarda 65 tane terörist var. Bunun 13 tanesi TİKKO, 52 tanesi de PKK’lı.

ABD’nin seyahat uyarısı

Benim gördüğüm ABD’nin bize son 3 yılda verdiği bilgilerde ciddi bir katkı sağlanmadı.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kafede telefonla konuşan gazeteciyi ‘Hükümeti eleştiremezsin’ deyip ihbar ettiler

Uzun yıllardır gazetecilik yapan Y.K., Muğla’da bir kafede telefonla konuşurken, hükümetin Libya ve Suriye politikası ile Kanal İstanbul projesini eleştirdi. iddiaya göre bu sırada Y.K.'nın telefon konuşmalarına kulak misafiri olan iki kişi önce Y.K. ile tartıştı daha sonra da polise ihbarda bulundu. Yapılan şikayet nedeniyle 'devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla gözaltına alınan Y.K. emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Gazeteci Uğur Mumcu katledilmesinin 27. yılında anılıyor

Türkiye'nin yetiştirdiği gelmiş geçmiş en büyük gazetecilerinden Uğur Mumcu, bombalı bir suikastle öldürülmesinin 27. yılında anılıyor.

Emin Çölaşan: Gördüklerim karşısında şok geçirdim…

Sözcü yazarı Emin Çölaşan bugünkü köşesinde, 24 Ocak 1993’te evinin önündeki bombalı suikaste uğrayarak hayatını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu’yu andı. 

Hülya Koçyiğit’in damadı kamuyu 15 milyon zarara uğrattı!

Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın şirketinin kamuyu 15 milyon lira zarara soktuğu ortaya çıktı. Söz konusu ihale ve sözleşme Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından iptal edildi.

Engelli müezzin İyi Parti’ye dua ettiği için işte atıldı

20 yıllık müezzin Zekeriya Bilada, İYİ Parti’nin teşkilat açılışında Kur’an okuduğu için emekliliğine dört ay kala Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevinden alındı.
209,942BeğenenlerBeğen
4,672TakipçilerTakip Et