Suikasttan önce Fethullah Gülen’in son mesajı neydi

Fethulalh Gülen’in konuşmasının başında “koltuk değiştirmesi” dikkat çekti.

Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın FETÖ’yü işaret etmesinin ardından gözler Fethullah Gülen’e çevrildi.

Fethullah Gülen’in son konuşması “herkul.org” sitesinde 18 Aralık 2016 tarihinde yayımlanmıştı. Gülen’in videosunda ise 19 Aralık 2016 yani Rus Büyükelçi’nin öldürüldüğü tarih yer alıyordu.

Konuşmanın adı: Şerbet!

“YERİNİZİ DEĞİŞTİRİN, HAREKETE GEÇİN MESAJI”

Fethullah Gülen’in konuşmasının başında “koltuk değiştirmesi” dikkat çekti. Gülen, “Kendini küçük gör ki, kendinde eksiklik gör ki, nezd-i Ulûhiyette bir kıymet-i harbiyeye ulaşasın!.. Kendini büyük gördükçe, nezd-i Ulûhiyette -hiç farkına varmadan- mâruz-u sukût olursun, düşmeye maruz kalırsın” sözlerinin ardından koltuk değiştirdi.

İşte o görüntüler:

 

https://youtu.be/R9axd8HqeO0

 

Gülen daha önceki konuşmasında da koltuk değiştirmiş ve bu olay hükümete yakın Sabah, Star ve Yeni Şafak’ta “Teröristbaşı Gülen’den koltuk değiştirme numarası” başlığıyla yer bulmuştu.

23 Eylül 2016 tarihli haberlerde, Gülen’in koltuk değiştirmesinin “ilk” olduğuna dikkat çekilip “Örgüt üyelerine ‘yerinizi değiştirin, harekete geçin’ mesajı olarak yorumlandı” denilmişti.

İşte Sabah gazetesinin o haberi:

“MARİFETULLAH İĞNESİ”

Gülen’in bu konuşmasında, “Şayet, bu yangının şöyle-böyle sızıntısı, sizin nöronlarınızda da kendini hissettirmiyorsa, tembih adına birer iğne vurdurmanızda yarar var. ‘İman-ı billah’ iğnesi, ‘marifetullah’ iğnesi, ‘muhabbetullah’ iğnesi, ‘zevk-i rûhânî’ iğnesi, ‘aşk u iştiyak’ iğnesi vurdurmanız lazım. Yangını görmüyorsa, baktığı halde teessür duymuyorsa, nöronları uyarmak için öyle bir mualece (Bir hususa çalışıp devam etmek, bir işe teşebbüs, bir işe girişmek) gerekli” sözlerine dikkat çekilmişti. Haberlerde, Gülen’in bu sözlerle “uyuyan hücrelerine” mesaj verdiği öne sürülmüştü.

“MECZUP DEĞİL ‘MÜNCEZİB’ DEMEK DAHA MUVAFIK OLABİLİR”

Fethullah Gülen, “İman-ı billah”, “marifetullah” ve “muhabbetullah” kelimelerini suikast günü yaptığı konuşmasında da kullandı. Gülen şöyle dedi: “İman-ı billah menbaından fışkıran marifetullah şerbetini içmek.. sonra, marifetullah kaynağından fışkıran veya rampasından yükselen ya da limanından açılan ‘muhabbetullah’ şerbetini içmek.”

“Sadâkat”e dikkat çeken Gülen şunları söyledi:

“Allah’a doğru çekilme, kendini o çekime salma. Elinde değil artık o; bir yönüyle öylelerine ‘meczûb’ diyebilirsiniz. Fakat ‘meczûb’ deme, biraz olumsuz anlama da geldiği için, ‘müncezib’ demek daha muvafık olabilir. ‘İnfial’ babından, mutavaata ircâ ederek, müncezib; yani Allah çekti, o da çekilmemezlik etmedi, Allah’ın çekmesine uydu; ‘Sen çektin, ben de geldim!’ dedi.”

İşte o konuşma:

https://youtu.be/MZJMiXv4HbY

 

 

Son Haberler