Süheyl Batum öğrencilerine son kez seslendi: ‘Bunların gideceğini hep birlikte göreceğiz’

'Hayır' diyeceğinin kamuoyunda bilindiği ve çalıştığı üniversitenin itibarının zedeleneceği gerekçesiyle derslerine son verilen Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Süheyl Batum öğrencilerine son kez Abbasağa Parkı'nda düzenlenen açık derste seslendi.

Anayasa Profesörü Süheyl Batum, önceden rektörlük görevini de üstlendiği Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki derslerine son verildi. Batum’un üniversiteyle, ‘16 Nisan’da yapılacak olan referandumda ‘hayır’ oyu vereceğinin kamuoyunda bilinmesinden dolayı üniversitenin süreçten olumsuz etkileneceği’ öne sürülerek ilişiği kesilmişti.

Üniversite yönetiminin bu kararına yurttaşlar tepki gösterdiler. Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri ise Prof. Dr. Süheyl Batum’a olan desteğini göstermek ve bu kararı protesto etmek için bugün Abbasağa Parkı’nda Batum’un katıldığı ‘OHAL’de Akademik İfade Özgürlüğü’ adlı açık ders düzenlediler.

“OHAL, MEVCUT ANAYASA’YI İHLAL EDİYOR”

Akademisyenlerin, hukukçuların, öğrencilerin ve yurttaşların büyük ilgisiyle başlayan derste Batum, ‘Tüm özgürlüklerin temelinde, korkudan muaf olmak vardır. Görüyorsunuz, herkesi taşeron yaptılar, bir gecede 4B’li 4C’li yaptılar. Bu nedir? Bütün çalışanların geleceği, bir kişinin iki dudağın arasındadır demektir. İşsiz kalma korkusu, çocuğuna yemek götürememe korkusu. Korku budur. Birleşmiş Milletler kurulduğu zaman, sözüm ona, bu korkuları ortadan kaldırmak için kurulmuştu’ diyerek sözlerine başladı.

Batum, ‘Mevcut Anayasa’nın 15.maddesi yaşama hakkına dokunulamayacağını, açık düşünce ve ifade özgürlüğüne dokunulamayacağını söylüyor. Çok açık olarak, yurttaşlara, korkmak durumunda kalmayacaksın diyor. Mevcut Olağanüstü Hal ise evvela bunu ortadan kaldırıyor. Bana gelirsek… Ben alışkınım, Ekmeleddin İhsanoğlu’na itiraz ettiğim için CHP’den ihraç edilmiştim. Dolayısıyla artık biraz şerbetli olmaya başladım. Parti’den ihraç edildiğimde beni görüp yolunu değiştirenler, selam vermemeye başlayanlar olmuştu. Ancak sizlerin bu desteğinizi, bu candanlığınızı hiç unutmayacağım’ dedi.

“HUKUKUN GÜCÜNE İNANIN”

Son kez ders verdiği öğrencilerine, ‘İnanıyorum ki sizler çok iyi hukukçular olacaksınız’ diye seslenen Batum, ‘Hukuku ayak altına alanların dediklerine bakmayın, hukukun gücüne inanın. Yarın akademisyen olduğunuzda, avukat olduğunuzda, öğrencilerinize bunu öğreteceğinize eminim. Hukuk devletinin olmadığı yerde, korku olur. Korkunun egemen olduğu yerde ‘neden korktun’ sorusu yanlıştır, bir tek şeye bakacaksınız: İnsanlar neden korkutuluyor ve tabii ki bunu nasıl değiştiririz. Korkuyu ancak ve ancak, laiklik ve adaletİ tesis ederek yenebiliriz. Bu yüzden, hep beraber, korkunun, baskı ortamının kalkması için elimizden geleni yapacağımıza inanıyorum’ diyerek sözlerini bitirdi.

“BİR GÜN GELECEK BUNLARIN GİDECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Açık dersin ardından İleri Haber‘e konuşan Batum, ‘KHK’yla atılan akademisyenlerin durumu, Türkiye’nin korku ortamı içerisinde yaşadığını ve baskı altında referanduma gittiğini gösteriyor. Akademisyeni atıp ‘biz buna bakarız, gereğini yerine getiririz’ demek, o ülkenin korku ortamında referanduma götürüldüğünü gösteren çok temel bir örnektir. Şunu yaparsın, geçmişte olan da budur; dava açarsın, mahkemeye kanıtlarını sunarsın, hukuk işler, durum kesinleşir ve ona göre karar verirsin. İçerisinde Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Öget Öktem Tanör gibi nitelikli ve ciddi akademisyenleri KHK’nın bir satırı ile atıyorsunuz ve ‘bişey olursa sonra bakarız’ diyorsunuz. ‘İstim arkadan gelir’ mantığının ‘hukuk devleti’nde yeri yoktur. Bunu kabul etmek mümkün değil. Ama bütün bunlara rağmen umudumu koruyorum. Bir gün gelecek, bunların gideceğini, Türkiye’nin değişeceğini hep birlikte göreceğiz’ dedi.

“HEP BİRLİKTE SAĞLAM DURALIM”

İhraç edilen akademisyenlerle dayanışma içinde olduğunu belirten Batum, ‘Türkiye’nin ne durumda olduğunu gösterdiler, daha doğrusu göstermek durumunda kaldılar. Kendileri ve toplum açısından, üniversitenin içine sokulduğu durum endişe verici, korkutucu. Akademisyenler bir kelime ile atılıyor. Hep dediğim gibi, ısrarla tekrar ediyorum, değerli arkadaşlarımızın üniversitelere geri döneceklerinden, haklarını alacaklarından eminim. Zamanında, aynı yollarla, 12 Eylül’de 1402’likleri attılar. Fakat olağanüstü hal bittiğinde geri döndüler. Arkadaşlarımız da biliyor, bu kararın devam edebilmesi için, Almanya’daki gibi olağanüstü halin uzun süre sürmesi gerekir. Türkiye’nin, Almanya gibi olmadığını, olmaması gerektiğini, Hitler gibi sonuçlanmaması gerektiğini düşünen birisi olarak, onların kısa süre içerisinde üniversiteye geri döneceklerini biliyorum. Sağlam dursunlar, hep birlikte sağlam duralım. Sizin aracılığınızla hepsine saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum’ dedi.

Süheyl Batum bu son seslenişini öğrencilerini selamlayarak sonlandırırken öğrencilerinden büyük alkış aldı.

 

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

Nurgül Yeşilçay’dan Diyanet’e sert tepki: Biz pisliğiz şiddetliyiz saykoyuz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocukların üzerinde olumsuz etki yapabileceğine vurgu yapılması üzerine oyuncu Nurgül Yeşilçay, Diyanet’e tepki gösterdi.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı

Tunç, yakalama kararının soruşturma aşaması tamamlanmadan, savcılık ifadesi alınmadan verildiğini aktardı

Bülent Arınç: Karşımıza çıkıp parti kurarlarsa…

YİK üyesi Bülent Arınç, yeni parti kuracağı konuşulan Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadıköylülerin gönlü Pülümür’deki çocuklar için birleşti

Kadıköy'de Acıbadem Gönüllü Evi, Rasimpaşa Gönüllü Evi ve Koşuyolu Gönüllü Evi üyesi yurttaşlar güçlerini birleştirdi, Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki ilk öğretim çağındaki çocuklar için elini taşın altına koydu. Pülümür Belediyesi ile birlikte ilçedeki çocukların okul ihtiyaçları Kadıköylülerin destekleriyle sağlanacak.

Belediye meclis üyesine kayyum atandı

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nde HDP’li Meclis üyesi Adnan Akgül’ün yerine Kayapınar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Zülküf Güler kayyum olarak atandı.

Erdoğan’dan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na davet yok

AKP'nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan davet edilmedi.

Oğuz Kaan Salıcı’dan genel başkanlığa aday mı sorusuna yanıt: Onu Kaftancıoğlu’na sormak lazım

CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun genel başkanlığı aday olabileceğinin sinyalini verdi.

Yargıtay üyeleri de Saray’a gitmeyecek: Yargı bağımsızlığını zedeler

Cumhuriyet’in haberine göre Yaklaşık 20 Yargıtay üyesi, adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilmesi nedeniyle rahatsızlık duyarak Saray’a gitmeme kararı aldı.

Taştekin: ‘İdlib’in ‘kale kapısı’ düştü, Türkiye’yi bunaltacak başka hamleler gelebilir’

Suriye ordusu, Astana sürecinde "gerilimi düşürme bölgesi" olarak öngörülmüş İdlib'in güneyinde mayıs ayından beri yürüttüğü operasyonda sonunda Han Şeyhun kasabasına girdi. Türkiye'nin kurduğu 12 askeri gözlem noktasından dokuzuncusu Morek, kuşatma altında kaldı.