Star yazarından Gül ve Davutoğlu’na ‘PKK’ ve ‘FETÖ’ ile tehdit: ‘Sessiz kalırsanız…’

AKP’de “küskünler” olarak anılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül-Ali Babacan ikilisi ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında hemen her gün parti kuracakları hususunda haberler ve yorumlar geliyor.

AKP’de “küskünler” olarak anılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül-Ali Babacan ikilisi ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında hemen her gün parti kuracakları hususunda haberler ve yorumlar geliyor.

İki ayrı parti olmasına artık kesin gözüyle bakılıyor. Davutoğlu, ramazanda iftar programlarında boy gösterirken Babacan’ın da dosyalar hazırladığına ve sonbaharda partiyi ilan edeceğine dair haberler yazılıp çizildi.

Star yazarı Resul Tosun, iki ismin de sessiz kalmalarının CHP’ye dolaylı destek olacağını savunarak “PKK” ve “FETÖ” kartının devreye gireceği mesajını veriyor.

Tosun, “Ben parti içinde farklı düşünenleri zenginlik olarak görenlerdenim” diyor ve ekliyor:

“Gül gibi değerlerin kaybedilmesine şiddetle karşı çıktım onlara yönelik karalamaları da onaylamadığımı bu sütunda açıkça yazdım. Mutabakat sağlansaydı CHP adayı olacağını açıkladığı güne kadar da Gül’ü savundum. Ama maalesef kendisinin cumhurbaşkanı seçilmesi için fedakârlık yapan kardeşine karşı muhalefetin ortak adayı olmayı kabul ettiğini açıkladığı gün, Gül hayatının hatasını yaptı ve bence siyaseten intihar etti.”

Tosun, “İnşallah öyle bir hata yapmaz ama bir parti kurarsa bence, bir bölen olarak tarihe geçmekten öte bir kazanım elde etmez” yorumunu yapıyor.

“Çünkü kuracağı partiye ne CHP tabanı ne MHP tabanı ne de HDP tabanı iltifat etmez” diyen yazar, “Hedef kitlesi yine AK Parti tabanı olacaktır. AK Parti tabanı da o talihsiz açıklamasından sonra Gül’e olan sevgisini büyük ölçüde kaybetmiştir. Karalamak için söylemiyorum sadece fotoğrafı okuyorum, öyle birilerinin iddia ettiği gibi ne Gül’de ne de Babacan’da kalabalıkları arkalarından sürükleyecek siyasi potansiyel görünmüyor” görüşünü savunuyor.

Davutoğlu’nun kalabalıkları cezp etme açısından Gül’den daha başarılı olduğunu düşünen Tosun, “Liderlik potansiyeli vardı ve bu alanda bir hayli de mesafe kat etti. Ama geldiği noktaya kimsenin lütfuyla değil alnının teriyle gelmiş ve topluma kendisini kabul ettirmiş Erdoğan gibi bir karizmaya rağmen partiye liderlik edemeyeceği öngörüsünü gösteremedi” ifadesini kullanıyor.

“Erdoğan ile uyumlu olsaydı bugün tartışmasız ikinci adamdı” diyen Tosun, “YSK kararı hakkındaki açıklaması ile ‘partimiz’ demesine rağmen parti ile arasına koyduğu mesafeyi iyice açtı” yorumunu yapıyor.

Tosun’a göre “şimdi hem Gül’ün hem de Davudoğlu’nun önünde 23 Haziran gibi önemli bir imtihan var.”

Gül’e yakın kimilerinin, 31 Mart öncesi “Partide Yıldırım’dan başka adam mı yoktu, İstanbul’da İmamoğlu, Ankara’da Yavaş!” diyerek tavır koyduğunu söyleyen Star yazarı, “Dolayısıyla Gül’ün CHP adayına destek vermesine şaşırmam ama beni yalanlamasına da sevinir ve kendisinden özür dilerim” diyor.

Davutoğlu’nun ise hâlâ “partimiz” dediği için partisinin adayını desteklemesinin umulduğundan bahseden Tosun, “Sessiz kalması bile CHP adayına dolaylı destek olacaktır ve kendisini PKK ve FETÖ ile aynı konuma düşürecektir. Onun için de en azından 23 Haziran’da kime oy vereceğini açıklaması gerekir diye düşünüyorum” diye konuşuyor:

“Evet soru şu, ‘Gül ve Davudoğlu İBB adayları hakkında ne düşünüyorlar?!’”

Tahliyesi beklenen Kavala için gözaltı kararını hukukçular nasıl yorumladı?

Gezi davasından beraat eden Osman Kavala'nın tahliyesi beklenirken, başka bir soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilmesine hukukçular tepki gösterdi.

Perinçek’in “Bahçeli zaman zaman ABD yörüngesine girebiliyor” ifadesine MHP’den yanıt

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in "Devlet Bahçeli, İyi Parti ile rekabeti yüzünden zaman zaman akılcı Türk vatanseverliğinden kopuyor ve ABD yörüngesine girebiliyor" sözlerine Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) yanıt geldi.

Osman Kavala hakkındaki gözaltı kararını canlı yayında öğrenen Saymaz: Hükümet-yargı çatışması var

Osman Kavala hakkındaki gözaltı kararı haberini Halk TV yayınında öğrenen İsmail Saymaz öğle saatlerinde Gezi Davası'nda beraat kararı verilen Osman Kavala hakkında akşam saatlerinde 15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltına alınmasını değerlendirdi. 

Mustafa Hoş perde arkasını anlattı… Burhan Kuzu’ya soruşturmayı Erdoğan’ın damadı mı istedi?

Gazeteci yazar Mustafa Hoş, Mesut Mevlevi suikastinin ve Burhan Kuzu'ya soruşturma açılmasının perde arkasını tane tane anlattı. 

Gezi davasında beraat kararının ardından Ekrem İmamoğlu: Şehrin yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun

Gezi Parkı davasında çıkan beraat kararlarını ilişkin açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'da yaşayan herkes adına bu şehrin tarihini, kültürünü, yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun" dedi.
209,654BeğenenlerBeğen
4,900TakipçilerTakip Et