Spahn yeni Kovid-19 tedbirlerinin ciddiye alınmasını istedi

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını konusunda dün alınan yeni önlemlerin ciddiye alınmasını istedi.

Almanya Sağlık Bakanı Spahn, salgın konusunda Berlin’de yaptığı haftalık bilgilendirme toplantısında, ülkede alınan Kovid-19 ek tedbirlerinin “birçokları için çok geç” geldiğini belirterek “Aşılanmayanların insidansı, tüm yaş gruplarında aşılılardan önemli ölçüde daha yüksek. Bütün yetişkin Almanlar aşılanmış olsaydı bu durumda olmazdık. Gerçek bu.” dedi.

Spahn herkesten salgını ve önlemleri ciddiye almasını isteyerek “Temasları mümkün olduğunca azaltın. Daha fazla acıyı önlemeye yardımcı olun. Aşılanın, kendinizi ve sevdiklerinizi şu şekilde korursunuz.” diye konuştu.

Alman Bakan, vaka sayılarının yüksek seyretmesi durumunda Noel öncesi yoğun bakım ünitelerinde aşırı yoğunluk olabileceği ve sağlık sisteminin sıkıntıya girebileceği uyarısında da bulundu.

Yoğun bakım ünitelerindeki Kovid-19’lu hasta sayısının gelecek haftalarda 5 bini önemli ölçüde aşacağı öngörüsünde bulunan Spahn, “Önlemler yürürlüğe girdi ama bunun sonuçları ancak iki üç haftada belli olacak. Şu an hasta olanlar yoğun bakımlara önümüzdeki haftalarda kaldırılmaya başlayacak. Yoğun bakım ünitelerindeki durum Noel’de üzücü bir şekilde doruk noktasına ulaşacak.” değerlendirmesinde bulundu.

RKI BAŞKANI WİELER’DEN ÇAĞRI

Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, kara

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar