Sosyal Medya

“Sözüm söz 2019’da o zatı oradan aşağı indireceğim”

Gündem

“Sözüm söz 2019’da o zatı oradan aşağı indireceğim”

CHP lideri Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün gece ansızın geçirilen seçim ittifakı yasasına sert tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sabaha karşı Meclis’ten geçen Saray-Bahçeli seçim teklifine grup toplantısında sert tepki gösterdi.

“İİttifak ve seçim hileleleri kanunu” adını verdiği kanunu eleştiren Kılıçdaroğlu, “2019’da o zatı oradan aşağı indireceğim” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından ilgili bölüm şöyle;

Kanunda nasıl dolanabiliriz. Yani masa başında milletvekili sayısını, oyumuzu artırmadan nasıl artırırız. Recep Bey, “nasıl bir daha Cumhurbaşkanı seçilebilirim” diyor. Devlet Bey “barajı aşmam lazım.” Birisi seçim birisi baraj derdinde yan yana geldiler. Milletten kaçırıyorlar. Biz ittifaka karşı değiliz, ittifak ne zaman yapılır? Parlamento vardır, ittifak yaparlar ama parlamentodan bakan seçimiyorsanız, işlevi sıfırlamışsanız siz neden ittifak yapıyorsunuz? İttifaka aslında hiç gerek yok bu modelde ama yasayı çıkardılar.

SOPALI SEÇİM HAZIRLIĞI

Bu yasa teklifinin 7 özelliği var:

1- Haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor.

2- Baraj fiilen artarak devam ediyor.

3- Anayasanın eşitlik ilkesine ve temsilde adalete aykırı.

4- Seçim güvenliğini ortadan kaldıracak niteliktedir.

5- Sopalı bir seçim hazırlığıdır.

6- Partilerin denetimini azaltma amaçlanmaktadır.

7- Sandığı seçmenden kaçırma planları. Vali istediği sandığı istediği yere koydurabilecek.

Buradan bütün milletime sesleniyorum. Masa başında, biz milletvekili sayısını artıracağız diye yola çıkanları, biz sandığa gömeceğiz. Sözüm sözdür, bütün sandıklara sahip çıkacağız. Bütün sandıklarda bizim elemanlarımız, bizim arkadaşlarımız olacak. Ne yaparlarsa yapsınlar, 2019’da o zatı oradan aşağı indireceğim. Sözüm sözdür. Kim olursa olsun, sel gibi akacağız ve sandıklarda kazanacağız.

Gündem Kategorisinden...

Yukarı