Perşembe / 26 Kasım 2020

Sözcü yazarı tek tek anlattı: Pelikan ekibi böyle tasfiye edilecek

Sözcü gazetesi yazarı Serpil Yılmaz ise bugünkü köşesinde, "Albayrak sonrası 'ekonomi, hukuk ve medya' şekilleniyor" başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

204,568BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Sözcü gazetesi yazarı Serpil Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa eden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın devletten en çok ihale alan ‘5’li müteahhitler grubundan Ömer Faruk Kalyoncu’nun’ Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Turkuvaz Medya Yayın A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili olduğunu belirtti.

Yılmaz, “İlk işaretler gösteriyor ki, Albayrak medyasına ayar vermek üzere, yerel medyada AKP’ye ‘tam bağlılık’ gösterecek hareketlenmeler yaşanacak” görüşünü savundu.

“Ahmet Davutoğlu’nu Başbakanlık koltuğundan edecek kadar güçlenen ‘Pelikan’ın’ sesi, sosyal medyada yeni bir yapılanma ile bastırılacak” diye belirten Yılmaz, “Pelikan da bu yeni süreçte ABD seçimlerinin çıktısı, ‘anti Biden lobisini’ kendine kalkan yapacak… Sofraya gelecek yemeğin ana malzemesinin ‘FETÖ’ olacağı açık” dedi.

Serpil Yılmaz’ın yazısı şu şekilde:

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa edip “baba ocağı” Trabzon’un Parma Yaylası’na çekilmesiyle; AKP’nin ekonomi ve hukuk politikalarında adına “reform” dediği süreç eş zamanlı yaşanıyor.

18 yıllık erozyonun tek sorumlusu Albayrak’mış; anlatılan “yeni Türkiye hikayesi” bu…

Albarak’ın istifasını değerlendiren yazımda (10 Kasım 2020), hukuk alanına da dikkat çekmiştim.

Herkesin bildiği sır: Albayrak yalnızca Hazine ve Maliye Bakanı değildi, kimi devlet hatta özel sektör kuruluşlarında kadrolaşmanın patronuydu da.

Emrindeki bürokratlar yetmemiş, kendine danışman ordusu kurmuştu…

★★★

Albayrak’ın yetki alanı dışında kalan İçişleri ve Adalet Bakanlığı’yla giriştiği “bilek güreşi” “gelecek vizyonunu” görmemize yetip de arttı bile…

★★★

İş çevrelerinden görüştüğüm insanlar, “Albayrak, Erdoğan’dan sonraki döneme hazırlanıyordu. Pandemi öncesinden başlayarak TOBB organizasyonuyla ekonomi sunumları yapmak üzere illeri ziyaret etti. Parti teşkilatlarını dolaştı” diyorlar.

Gittiği illerde powerpoint “Adım Adım Ekonomi” sunumları yapan Albayrak’a, TBB Başkanı Hüseyin Aydın refakat ediyordu.

Bu sunumlar pandemi döneminde de video konferanslar tarzında devam etti.

★★★

Geçtiğimiz haftadan özet aktarayım:

10 Kasım tarihli yazım, Çağlayan Adliyesi’nde “İstanbul Grubu” olarak isimlendirilen ve Erdoğan’ın avukatlarının da içinde olduğu grubu rahatsız etti.

Bana “Pelikan’la yanyana değiliz. Berat Albayrak’ın da yalnızca birkaç davasının avukatlığını üstlendik” mealinden açıklamalar geldi.

★★★

Kamuda “Albayrak Ailesi” diye bir güç oluştu.

Ekonomiden hukuka birçok alanda başvuru kapısı olan aileye muhalefet zilleri çalıyor.

Berat ve Serhat Albayrak kardeşlerin babası ve Milli Görüş kökenli Sadık Albayrak’ın Trabzonspor’un 2017 yılı kongresinde yaptığı konuşmanın videosu bugünlerde yeniden dolaşıma sokuldu.

★★★

Oğlunun istifasından sonra Erdoğan’a “nuru aynım” diye hitap eden baba Albayrak’ın, o videodaki “Turkuvaz medyası olmasaydı, Trabzonspor olmazdı” demeye gelen sözleri aynı anda salondan tepki de çekiyor.

★★★

Erdoğan’ın 19 Ekim günü İbn Haldun Üniversitesi’nin (İHÜ) 2020-2021 Öğretim Yılı açılışında yaptığı konuşmayı hatırlayalım:

“En haklı olduğumuz konularda bile dünyaya kendimizi anlatamıyoruz. İşte bunun için de fikri iktidarımızı hâlâ tesis edemediğimiz kanaatindeyim.”

Bu sözlerin muhatabı kuşkusuz, kamu bankalarından alınan kredilerle inşa edilen Turkuvaz başta olmak üzere, iktidar medyasıydı.

★★★

Bir parantez; Erdoğan’ın oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan’ın Mütevelli Heyeti Başkan Vekili olduğu İHÜ’deki törene, “dost ülkeler” Katar’ın Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani ve Azerbaycan’ın Devlet Başkanı İlham Aliyev’in de canlı video bağlantısı ile katılması bekleniyordu; niye gerçekleşmedi acaba?

★★★

Serhat Albayrak; devletten en çok ihale alan “5’li müteahhitler grubundan Ömer Faruk Kalyoncu’nun” Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Turkuvaz Medya Yayın A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili.

İlk işaretler gösteriyor ki, Albayrak medyasına ayar vermek üzere, yerel medyada AKP’ye “tam bağlılık” gösterecek hareketlenmeler yaşanacak.

★★★

Ahmet Davutoğlu’nu Başbakanlık koltuğundan edecek kadar güçlenen “Pelikan’ın” sesi, sosyal medyada yeni bir yapılanma ile bastırılacak.

Pelikan da bu yeni süreçte ABD seçimlerinin çıktısı, “anti Biden lobisini” kendine kalkan yapacak…

Sofraya gelecek yemeğin ana malzemesinin “FETÖ” olacağı açık.

★★★

İktidarın “ekonomi ve hukuk reformu” söyleminde en kuvvetli mesajlar yerli ve yabancı yatırımcılara veriliyor.

Ülkeye para lazım, istihdam artışı lazım…

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin paketi devreye girdi.

★★★

Yeni pakette; “Kamu yatırımlarıyla eşzamanlı yürütülen yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik politikalarla özel sektör yatırımlarının önü açılacak.

Yatırımcı hakları, kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde şeffaf, âdil ve teşvik edici uygulamalarla güçlendirilecek” sözleri yer alıyor.

★★★

Bu sözü verenin de, alacak olanın da “tek adam” olduğu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”; bir bakanın istifasıyla daha demokratik bir yönetim mi olacak?

Son Haberler

İsmet Berkan Hürriyet’ten kovuldu… Berkan: Detayları Cem Küçük’e sorabilirsiniz

Hürriyet gazetesi köşe yazarı İsmet Berkan'ın işe son verildi. Berkan'ın ayrılık haberini yandaş yazar Cem Küçük Twitter hesabından duyurdu.

Star TV Atatürk’e hakaret eden ‘AKP’li gelin adayı’ hakkında kararını verdi

Star TV Genel müdürü Ömer Özgüner, Atatürk'e hakaret eden gelin adayı Yağmur Avcı'nın programdan pazartesiyi beklemeksizin çıkartılmasını istediği öğrenildi.

Mahkemeden Atatürk’e hakaret eden Akit’e 10 Kasım ayarı

Atatürk’ün ölüm yıldönümünde ‘Zulüm 1938’de son buldu’ başlığıyla video yayınlayan Akit TV’ye verilen duruşma saati dikkat çekti. Mahkeme, duruşmayı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’te yapmaya karar verdi.

Vatanım Sensin dizisinden flaş ‘Atatürk’ kararı

O3 Medya, "Vatanım Sensin" dizisinde sürpriz bir değişikliğe gidiliyor. Atatürk karakterini diziye dahil etme kararı aldı.

Şirin Payzın acılı velinin feryadını görmedi

Aladağ'da kül olan yurt binasının önünde kızının akıbetini öğrenmeye çalışan bir öğrenci velisi, "Burası Süleymancıların yurdu. Devlet yurdunu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler" diye isyan...

Gündem

Kızının yanında eşini yakarak öldüren erkek: Serviste ön koltuğa oturduğu için kıskandım

Diyarbakır’da, tartıştığı kocası tarafından diri diri yakılan Güllü Yılmaz’ın, şiddet gördüğü için Kadın Sığınma Evine yerleştiği, zanlı tarafından ikna edilip çıkarıldıktan sonra öldürüldüğü belirlendi.

Bankaların kredi faizleri değişti: İşte rakamlar

Bankalar faiz oranlarını değiştirdi. Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesiyle bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredi faiz oranlarına da yansıdı.

Fahrettin Koca’dan İmamoğlu’na ölüm sayıları üzerinden yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'da "bulaşıcı hastalık" kaynaklı vefatlarla ilgili açıklamasına yanıt verdi. Koca, ''Enfeksiyon bulgusu olan her hasta buraya işlendi. Yani akciğer kanseri, prostat, meme kanseri veya lenfoma veya lösemi gibi hastalığı olup enfeksiyonla kaybedilmeyen hasta mı var?'' ifadelerini kullandı.

CHP’li vekil: Covid-19 kaynaklı günlük ölüm sayısı 1000

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Covid-19 kaynaklı ölümlere ilişkin yeni iddialarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son vaka sayısı da mı doğru değil ? Nörobilimci Kızıl açıkladı

Nörobilimci Çağhan Kızıl Türkiye’nin dün açıklanan Covid-19 vaka sayılarıyla birlikte dünyada nüfusa oranla en fazla Covid-19 vakası çıkan ülke olduğunu söyledi. Kızıl, açıklanan gerçek sayıların verilenden daha da yüksek olduğunu belirtti.