Salı / 22 Eylül 2020

Sözcü yazarı Can Ataklı’dan Erdoğan’a hukuk dersi

"Okuma yazma bilen biri bile bu maddenin asıl hedefinin “devleti yönetenler” olduğunu görür. "

205,716BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

Sözcü yazarı Can Ataklı bugün yayınlanan “138’inci madde devleti frenlemek için” başlıklı yazısında Erdoğan’a hukuki hatırlatmalarda bulundu. Ataklı, Erdoğan’ın Anayasanın 138. maddesini dile getirmesini eleştirerek “Eğer günün birinde anayasa maddeleri gerçekten işletilmeye başlanırsa Erdoğan’ın sadece 138’inci maddeden bile başının çok ağrıyacağını söylemek yanlış olmaz” ifadelerini kullandı.

İşte Ataklı’nın yazısının ilgili kısmı:

Ankara’dan İstanbul’a doğru devam eden “Adalet Yürüyüşü” sarayın büyük öfkesini çekiyor. Erdoğan çakmak çakmak olmuş gözlerinden öfke saçarak “Almış eline bir kağıt parçası, üzerinde adalet yazıyor, İstanbul’a yürüyormuş” diye her gece yaptığı iftar konuşmalarında ekranlardan gürlüyor.
AKP Genel Başkanı, yürüyüşün bazı mahkeme kararlarını eleştirmek ve geri aldırmak için olduğunu zannettiğinden olsa gerek “Kendisine anayasanın 138’inci maddesini hatırlatırım. Bir gün kendi kapısı da çalınabilir” diyor her seferinde.

Anayasanın 148’inci maddesi “Genel Hükümler” ana başlığı altında “Mahkemelerin bağımsızlığı” bölümünde şu yazıyor; MADDE 138. Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.

Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisi’nde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir
beyanda bulunulamaz.

Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.

Maddeyi bir hukukçu gözüyle incelemek bile gereksiz. Okuma yazma bilen biri bile bu maddenin asıl hedefinin “devleti yönetenler” olduğunu görür. Anayasanın 138’inci maddesi kimsenin mahkemelere, hakimlere emir ve
talimat veremeyeceğini, tavsiye ve telkinde bile bulunamayacağını açık biçimde belirtiyor.

Mahkemelere muhalefetin ya da iktidar dışında bir kurum ya da kişinin emir ve talimat vermesi herhalde düşünülemez. O halde anayasa yapılırken böyle bir baskının gelebileceği düşünülmüş ve iktidarı ele geçiren siyasi partilerin yargı üzerinde denetim kurma arzularına karşı önlem alınmış.

Bu açıdan bakınca Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na anayasanın 138’inci maddesini hatırlatmasının bir anlamı yok.

Oysa aynı Erdoğan bugüne kadar birçok mahkeme kararını eleştirdiği, süren davalarda taraf olduğu, anayasanın bazı maddelerini uygulamak zorunda olmadığını, yine yargı kararlarına uymayacağını defalarca açıklamış biri.
Eğer günün birinde anayasa maddeleri gerçekten işletilmeye başlanırsa Erdoğan’ın sadece 138’inci maddeden bile başının çok ağrıyacağını söylemek yanlış olmaz.

En çok okunanlar

Gündem

CHP’li Şevkin: “Şehitler ve gaziler için toplanan paralar nerede!”

Şehit ve gaziler arasında son dönemlerde akıl almaz ayrımcı bir politika güdüldüğünü üzülerek belirten CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, şehit ve gaziler için toplanan paraların şehit yakınlarına ve gazilere verilmediğini, öte yandan şeref aylığı olarak bilinen ödemelerin gaziler arasında farklı uygulandığını hem de çok düşük kaldığını ifade etti.

”Müge Anlı’nın peşine düştüğü dosya, bu kez iktidar içindeki fay hatlarına denk gelmiş”

Cumhuriyet yazarı gazeteci Barış Terkoğlu şüpheli ölümüyle Türkiye'nin gündemine oturan Aleyna Çakır olayını programına taşıyan Müge Anlı'yı bugünkü köşesine taşıdı.

Ahmet Hakan’dan, Cübbeli Ahmet çağrısı: Savcıların harekete geçmesi lazım

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü yazısında, "Türkiye’de 2 bin selefi derneği var. Şahıslar pompalı pompalı. İç savaşa hazırlanıyorlar" diyen Cübbeli Ahmet'in savcılık tarafından dinlenmesi gerektiğini söyledi.

Meral Akşener’den teşekkür mesajı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin 2'nci Olağan Kurultayı'nda yeniden genel başkan seçilmesi dolayısıyla partililere teşekkür etti.

Oyuncu Rutkay Aziz aldığı ödülü Türk Tabipleri Birliği’ne adadı

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ödül Töreni’nde onur ödülü verilen Rutkay Aziz, yaptığı konuşmada ödülünü Türk Tabipleri Birliği'ne ve tüm sağlık emekçilerine adadı.