Soylu “Nerede olduğunu biliyoruz. Ama bizde kalsın!” demişti… Gerçeği Sevilay Yılman açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı bir televizyon programında 15 Temmuz’un kilit ismi Adil Öksüz ile ilgili; “Nerede olduğunu biliyoruz. Ama bizde kalsın!” açıklaması bir hayli dikkat çekti.

İşte Sevilay Yılman’ın yazısından ilgili bölüm;

Bazıları; “Madem biliyorsunuz niye saklıyorsunuz!” diyerek kıyamet koparttı…

Bazıları da; “Acaba Öksüz Türkiye’de ve devlet korumasında mı?” gibi türlü senaryolarla ortalığı iyice germeye çalıştı.

Bir kere Öksüz’ün Türkiye’de olduğu senaryosu tamamen çöp, onu baştan yazayım.

Neden?

Çünkü birileri Soylu’nun açıklaması üzerine Öksüz’ün Almanya’da olduğuna dair bilgileri “bilinmeyen, çok gizli bir bilgi” gibi paylaşıyor olsa da… 15 Temmuz’un bu kilit isminin Almanya’da olduğu Alman yetkili makamlarınca zaten açıklanmış.

“Nasıl yani? Ne demek bu?” dediğinizi duyar gibiyim.

Şöyle…

Hatırlarsanız 2018 yılının ortalarında Öksüz’ün Berlin’in Neukölln ilçesindeki bir evde saklandığına dair haberler yapılmıştı.

Ancak Almanya’ya olan dost muhabbetimizden olsa gerek… Darbe girişiminin tertipçisi Adil Öksüz’ün iddia edildiği gibi Almanya’da olabileceğine ihtimal vermemiş ve üzerinde fazlaca durmamıştık.

Oysa ki Almanya Zekeriya Öz, Muammer Akkaş gibi FETÖ’nün en kritik isimlerine de kucak açan bir ülke…

Nitekim Öksüz için de aynı ev sahipliğini esirgememiş.

İşte Türk basınında mahrem imam, darbe tertipçisi olarak bilinen Adil Öksüz’ün kaldığı iddia edilen apartmanın fotoğrafı dahil birçok ayrıntının verildiği o haberler Alman basınının da ilgisini çekince Öksüz’ün de Almanya’da olduğu kesinlik kazanmış.

Ben de dün konuyu yazmak için yola çıktığımda bu durumu öğrendim…

Meğer Almanya’da… Böylesi durumlarda soru yöneltilen kurum sorulan soruya bazı gerekçeler göstererek cevap vermeyebilirmiş…

Ama eğer cevap veriyorsa da o zamanda doğruyu söylemekle mükellefmiş…

Hülasa… Berlin merkezli , “Der Tagesspiegel” gazetesi tarafından Alman makamlarına bu sual yöneltilince…

Ve sorunun muhatabı yetkili makam da cevap verme gafletinde bulununca…

Öksüz’ün Almanya’da olduğu resmi olarak kabul edilmiş…

Der Tagesspiegel gazetesinin muhabirlerinden Alexander Fröclich ve Susanne Güsten imzasıyla yayımlanan haberde, Alman güvenlik birimlerinin bu konuda çok çekingen davrandığı ancak Eyalet Kriminal Dairesi’nin soruya verdiği cevapta, devlet güvenlik biriminin, Adil Öksüz’ün korumasına ilişkin tedbirler aldığı yönünde bir açıklama yapıldığına da dikkat çekilmiş…

Yani Almanya kendi basının sorduğu soruya; “Evet! Adil Öksüz Almanya’da. Bizim ülkemizde!” diyerek düz bir cevap vermemiş ama “Kişinin korunmasına dair tedbirler aldık” diyerek dolaylı yoldan Öksüz’ün kendi kanatları altında olduğunu itiraf etmiş.

https://m.tagesspiegel.de/politik/guelen-bewegung-tuerkische-medien-veroeffentlichen-berliner-anschrift-von-erdogan-gegner/22684322.html

Bu arada Soylu’nun açıklamalarının üzerine meseleye dalınca dün… Epeyce farklı bilgiler de aldım kaynaklarımdan.

Mesela Berlin’de olduğu ortaya çıktıktan sonra bu rahatsızlık yaratmış hem güvenlik birimlerinde hem de Öksüz kanadında.

Ve oradan ayrılıp Baden-Württemberg eyaletine geçmiş.

İltica işlemi de bu eyalette gerçekleşmiş.

Ancak sahte bir isimle…

Tarafıma aktarılana göre Adil Öksüz hâlâ bu eyalette ikamet ediyor ama zaman zaman Hessen’ne de gidip geliyor.

Türk istihbaratının da haberdar olduğu bir kritik bilgi daha vereyim…

İddiaya göre Almanya’da yaşayan bir gurbetçi tarafından Adil Öksüz otobanda Türk plakalı bir araçla seyir halinde görülmüş.

Gurbetçi Öksüz’ü tanıyınca takip etmiş bu aracı bir süre ama herhalde takip edildiği anlaşılınca Öksüz’ü taşıyan bu Türk plakalı araç güzel bir manevra ile bir biçimde izini kaybettirmiş.

Söylenene göre gurbetçi vatandaşımız aracın fotoğrafı ile birlikte bu bilgiyi Almanya’da temsilcilikleri olan bazı gazetelere bildirmiş.

Onlar da Türkiye ile kontağa geçip Türk plaka taşıyan araç hakkında bir istihbarat yapmış…

Akıbetini bilmiyorum henüz ama bana aktarılana göre yapılan tahkikatta söz konusu aracın darbe girişiminden bir gün sonra Gürcistan’dan çıkış yaptığı tespit edilmiş.

Kiminmiş o araç? Kime aitmiş meraktayım ben de…

Çok zorladım şartları, öğrenemedim.

Ama hâlâ peşindeyim…

Alır isem mutlaka paylaşacağım sizlerle…

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,496BeğenenlerBeğen
4,597TakipçilerTakip Et