Salı / 24 Kasım 2020

Sovyet bale sanatçısı: Atatürk vals performansıyla bize taş çıkardı

Ünlü Sovyet ve Rus bale sanatçısı Asaf Messerer, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çok iyi vals yaptığını belirterek "Atatürk baloda Sovyet sanatçı Mariya Maksakova ile vals yaptı ve bize taş çıkardı" ifadelerini kullandı.

204,594BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Bolşoy Tiyatrosu, merhum sanatçı Messerer’in Türkiye ile ilgili anılarını yayınladı. Messerer, 1935 yılında Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye’de bir konser turuna katıldığını belirterek, konuklar arasında ünlü besteci Dmitriy Şostakoviç, kemancı David Oistrah, Maksakova, Natalya Dudinskaya, Abram Makarov, Lev Oborin gibi isimlerin yer aldığını vurguladı. Karadeniz üzerinden feribotla İstanbul’a geldiklerini belirten Messerer, Türk bakanların makam araçlarını kendileri için tahsis ettiğine de dikkat çekti. Sanatçı İstanbul’da Pera Palace otelinde ağırlandıklarını ve kendileri için sağlanan yiyecek ve içeceklerin ücretsiz olduğunu da ifade etti. Türkiye’de 1,5 ay kaldıklarını vurgulayan Messerer, şu ifadeleri de kullandı: “23 konser yaptık. İstanbul’da 5, Ankara’da 15 ve İzmir’de 3 konser düzenledik. Çok çalıştık, ama mutluyduk. Salonlarda sanata olan saygıyı hissettik”

‘ATATÜRK ETKİLEYİCİ VE GÜÇLÜ BİR İNSANDI’

Ankara’da konser dönüşü Atatürk tarafından bir köşkte özel olarak ağırlandıklarını belirten Messerer şöyle devam etti: “Resepsiyon sabaha kadar sürdü. O ana kadar Atatürk’ün resimlerini görmüştük. O an da kendisini gördük. Atatürk  etkileyici ve güçlü bir insandı. Atatürk kadeh kaldırırken uzun bir konuşma yaptı… Daha sonra müzik ve danslar başladı. Ben Dudinskaya ile vals yapmak istedim. Vals yaparken Dudinskaya’yı sadece sağ tarafa değil sol tarafa da doğru çekerek dans hareketlerinde bulundum. Tabii bizim opera sanatçıları bunu yapamıyordu… Birden Atatürk, Maksakova’yı dansa davet ederek vals yapmaya başladı. Atatürk dans hareketlerini iki taraflı uyguladı ve çok güzel vals yaptı! Üstelik omzunun üzerinden bana bakarak şunu ima etti: Böyle dans hareketlerini, böyle dans yapmayı sadece sen değil biz de yapabiliyoruz… Atatürk bize sonra üzerinde kendi resimleri ve imzası olan altın tabaklar hediye etti… Ben birçok kenti gezdim. Ama Türkiye gezisi hayatımda unutmadığım bir seyahat olarak hatıralarımda kaldı.”

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Rektörden Fethullah isimli öğrenciye: Babana söyle ismini değiştirsin

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmenler Günü nedeniyle gittiği Yarımca İlkokulu'nda, bir öğrencinin adının Fethullah olduğunu öğrenince, "Babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.

Gündem

MHP’den bomba açıklama: Arınç’ın koruması artık kalktı; ‘bileti kesildi’

HaberTürk TV’de yayınlanan Kübra Par’la Açık ve Net programında MHP’li üst düzey isimle yaptığı görüşmeyi aktaran gazeteci İsmail Saymaz “MHP’liler artık (Arınç’ın) bileti kesildi diye düşünüyorlar” dedi.

Koronavirüse yakalanan Onur Akın, hastaneye kaldırıldı

Koronavirüse yakalanan sanatçı Onur Akın, doktorlarının lüzum görmesi üzerine tedavisine hastanede devam edileceğini açıkladı.

DEVA Partisi yönetiminde dikkat çeken Ilıcak detayı

DEVA Partisi'nin 70 kişiden oluşan İstanbul Yönetim Kurulu belli oldu. Yönetimde Nazlı Ilıcak'ın kızı Aslı Ilıcak da yer aldı.

Yılmaz Özdill ”Medeniyet bilinci” başlıklı seminer skandalını yazdı… Atatürk yok, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet devrimleri yok…

"Yüzyıl önceki geri kafa yüzyıl sonra yine aynı yöntemi deniyor"

Akşener’den Erdoğan’a karantina çağrısı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, koronavirüs vakalarındaki artışa değinerek "Buradan Sayın Erdoğan'a bir kez daha sesleniyorum; gelin en az 14 günlük bir karantina uygulayın. Aşı umuduna kadar Türkiye rahatlasın," çağrısında bulundu.