Sosyal medya düzenlemesine muhalefetten tepki: ‘Özgürlükleri boğan yasa teklifi’

AKP ve MHP'nin hazırladığı sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Twitter’da #SansürYasasınaDurDe etiketiyle yapılan paylaşımlar ile düzenlemeye pek çok kesimden tepki geldi.

AKP ve MHP’nin hazırladığı sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Twitter’da #SansürYasasınaDurDe etiketiyle yapılan paylaşımlar ile düzenlemeye pek çok kesimden tepki geldi. CHP ve İYİ Partili isimlerden yapılan açıklamalarda ‘sansür yasası’ olarak nitelendirilen yasanın ifade özgürlüğüne saldırı olduğu savunuldu.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, sosyal medya hesabından “Sosyal medya sansür yasası ile kendilerine yeni bir tarih yazma, unutulma hakkı getirdiler. Özgürlük alanlarını kapatma hakkı aldılar. İfade özgürlüğüne en ağır saldırıyı gerçekleştirdiler. Şimdi yeni yol ve yöntemlerle özgürlüklerimizi koruyup mücadelemizi büyüteceğiz” sözleri ile tepki gösterdi.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise düzenlemenin mecliste kabul edilmesine “Dün saat 15.00’de başladığımız Meclis çalışmaları, bugün sabah 07.22’de nihayet buldu. Sansür Yasası yine bir gece yarısı operasyonu ile Meclis’ten geçti. Bunun için de yarınlarda kandırıldık diyeceklerdir” paylaşımı ile tepki gösterdi.

CHP’li Veli Ağbaba da “Sosyal Medyaya Sansür Yasası” AKP ve MHP oylarıyla yasalaştı. Demokrasi, İnsan hakları ihlalleri, basın,düşünce ve ifade özgürlüğünde zaten sicili bozuk olan Türkiye’yi bir de sosyal medyaya sansür uygulayan ülke konumuna getirdiler. Yazıklar olsun… #SansürYasasınaDurDe” paylaşımında bulundu.

CHP’li Muharrem İnce ise “Sosyal medya düzenlemesi için sabaha kadar çalışan Meclis özgürlüklerin fişini çekti. Sorunların konuşulmasını, yazılmasını, paylaşılmasını engellemek o sorunları ortadan kaldırmaz. Ne yaparsan yap elbet yap bir yol bulunur. #SosyalMedyamaDokunma” ifadeleri ile düzenlemeye tepki gösterdi.

CHP eski milletvekili İlhan Cihaner ise “İktidarın sosyal medyayı ve özgürlükleri boğan yasa teklifi de TBMM’den hızla geçti. Artık “hız tümseği” niteliğini bile kaybetmiş, kamuoyu yapma gücünü yitirmiş bir TBMM var. Sarayın baskıcı metinlerine meşruiyet vermek dışında bir işlevi kalmamış durumda” dedi.

Son Haberler