Salı / 1 Aralık 2020

Sorsan Almanya bizi kıskanıyor: Oradaki esnafa hibe buradaki esnaf bankaların kucağına

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'yi de ikinci dalga korkusu sardı. Hükümet ikinci dalga tedbirleri kapsamında dükkkanların kapatılmasına sadece paket servis yapmasına karar verdi. Paket servis yapamayan esnaf endişeli...

204,505BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Korona virüsün Mart ayında ülkemizde görülmesinin ardından Haziran ayında başlayan normalleşme sürecine kadar dükkanları kapalı olan kafe ve restoran sahipleri yine kepenk indiriyor.

FOX’un haberine göre aynı yasakların uygulandığı Almanya’da ise esnaf rahat, çünkü Alman Hükümeti’nin aldığı tedbirler kapsamında esnafa yıllık cirosunun yüzde 70’i kadar ödeme yapılıyor.

KARŞILAŞTIRMALI ESNAFLIK 

Türkiye’de bir esnaf derdini “Savaş gördüm, krizler gördüm ama hiç böyle bir şey yaşamadım. Hiçbir zaman personele ödeme yapılamadı diye bir şey yaşamadım” sözleriyle anlatıyor.

İşçilerinin ücretlerini ödeyemediğini, dükkanının elektrik, su, doğalgaz, kira ve stopaj bedellerini yatıramadığını belirten esnaf Türkiye’de kan ağlıyor.

Esnaf sağlık için yapılan kısıtlamalara karşı değil ancak girdikleri darboğazdan nasıl çıkacaklarını düşünüyor.

PEKİ BU LOKANTA ALMANYA’DA OLSAYDI NE OLURDU? 

Almanya’da bir Türk esnaf ise “Şu anda önceki yıl yaptığımız cironun yüzde 70’i hibe ediliyor” diyerek iki ülke arasındaki uçurumu gözler önüne seriyor.

Almanya’da dükkanı olan esnafın çalışan işçilerinin maaşının yüzde 70’ini de devlet ödüyor.

Ciro desteği ikinci dalga nedeniyle gelen ek paketten…

Almanya’da pandemi sonrası Mart ayından itibaren küçük esnafa zaten aylık 3 bin avroluk destek veriliyordu.

Almanya’da tüm bu desteklere rağmen yeni talepler görüşülürken, Türkiye’de esnaf kaderine terk edilmiş durumda.

İŞTE ALMANYA’DAKİ NURETTİN İLE TÜRKİYE’DEKİ NURETTİN’İN FARKI: 

 

Son Haberler

SGK batıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Görüşmeler...

Dolar fitili ateşledi… Fahiş zamlar geliyor, işte en çok etkilenecek ürünler

Dolar kuru yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 16 değer kazanırken, ithal ürünler başta olmak üzere birçok ürüne en az yüzde 10-15 kur zammı...

SGK’de yine skandal, Bakan’dan itiraf: Sıkıntı olacak

SGK faaliyet raporunu yayımlamadığı için Sayıştay’ın da denetim yapamadığı ortaya çıktı. Gelecek yıl 21.6 milyar lira açık vermesi beklenen ve bütçeden tam 116.6 milyar lira...

Kredi kartından otomatik ödeme talimatı verenler dikkat

Fatura ödemelerinin otomotik olarak kredi kartından yapan tüketici, faiz şikâyetiyle tüketici derneklerine başvurdu.

Yaş meyve ve sebzede Rusya krizinin faturası belli oldu: 503 milyon dolar

Yaş meyve ve sebze sektörünün, Rus uçağının düşürülmesinin yıldönümünde, Rusya'ya ihracatta kaybı 503 milyon dolar oldu. Narenciye ve bazı sebze meyvede ihracat yasağını kaldıran Rusya'nın domates, üzüm, salatalık gibi ürünlere yönelik yasağı halen devam ediyor.

Gündem

Enver Aysever: Acaba aynaya bakıp ‘Ben ne ettim’ diye soruyorlar mıdır kendilerine?

Sözü Bilim Kurulu’na getireceğim. Aydın kimse ‘kandırıldık’ bahanesi ardına saklanamaz. Aklıma geldi, bir ara ‘akil adamlar’ vardı hani, memlekete barış getireceklerdi. Saray’dan aldıkları komutla...

Kadir Şeker’in kurtardığı Ayşe Dırla’nın bulunduğu araçta 1 kilo eroin çıktı

Konya Emniyet Müdürlüğü’nün bir araca yaptığı operasyonda 1 kilo eroin ele geçirildi. Araçta gözaltına alınanlardan Ayşe Dırla, Kadir Şeker’in kurtardığı kadın.

Acun’un acımasızca kovduğu MasterChef yarışmacısı Uğur’a sosyal medya sahip çıktı!

Son 8 yarışmacının kaldığı MasterChef Türkiye'de Uğur Deniz Yılmaz, yarışmadan diskalifiye edildi. Bir hafta önce diskalifiye edilmesine rağmen kameralar karşısında Uğur Deniz Yılmaz'a yaşatılanlara tepki yağdı.

Abdüllatif Şener’den MHP ve Tayyip Erdoğan’la ilgili çok konuşulacak iddia

AKP'nin kurucuları arasında yer alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, MHP'lilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için "Ellerim kırılsaydı da oy vermeseydim" dediğini savundu.

Twitter paylaşımları nedeniyle diskalifiye olan Masterchef Uğur kimdir?

Twitter paylaşımları nedeniyle MasterChef'ten diskalifiye edilen Uğur Yılmaz Deniz, pazar günü Ayyüce'nin elenmesiyle son sekize kalan isimler arasında yer aldı.