Somali’ye yardım Somalıya dayak

Manisa’nın Kırkağaç ilçesi girişindeki alanda 24 gündür eylem yapan Somalı tazminat mağduru maden işçileri, sorunlarına çözüm bulunmadığı gerekçesiyle ikinci defa Ankara’ya yürümek isterken jandarma tarafından engellendi. Kırkağaç yolu üzerinde oturma eylemi yapan madenciler jandarma tarafından yaka çapa yol kenarına alındı. Manisa Kırkağaç ilçesindeki Çam Mesire Alanı’nın önünde 24 gündür, 14 yıldır alamadıkları tazminatları için eylem […]

Manisa’nın Kırkağaç ilçesi girişindeki alanda 24 gündür eylem yapan Somalı tazminat mağduru maden işçileri, sorunlarına çözüm bulunmadığı gerekçesiyle ikinci defa Ankara’ya yürümek isterken jandarma tarafından engellendi. Kırkağaç yolu üzerinde oturma eylemi yapan madenciler jandarma tarafından yaka çapa yol kenarına alındı.

Manisa Kırkağaç ilçesindeki Çam Mesire Alanı’nın önünde 24 gündür, 14 yıldır alamadıkları tazminatları için eylem yapan Somalı tazminat mağduru madenciler ikinci defa jandarmanın engeli ile karşılaştı.

Geçtiğimiz haftalarda Ankara’ya yürümek isterken Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma tarafından engellenen ve gözaltına alınan madenciler, 24 gün bekledikten sonra sorularına çözüm bulunmayınca tekrar Ankara’ya yürümek istediler.

Türkiye’de Somalı madencilerin kıdem tazminatları eylemleri engellenip madenciler gözaltına alınırken, ekonomik kriz, pandemi ve doğal afetlerin etkileri ile mücadele etmeye çalışırken ilginç bir karara imza atıldı. Somali’nin Uluslararası Para Fonu’na olan ve vadesi geçmiş borcunun 3,5 milyon dolarını (yaklaşık 30 milyon lira) ödeyecek.

Karar, Resmi Gazete’de “Milletlerarası Andlaşma” başlığıyla şöyle duyuruldu:”Somali Federal Cumhuriyeti’nin Uluslararası Para Fonuna Olan vadesi geçmiş borçlarının silinebilmesi amacıyla Fonun ihtiyat hesaplarında biriken ülkemiz payından 2.372.189 Özel Çekme Hakkı (SDR) tutarında nakdi hibe verilmesine dair 5/10/20 tarihli İlişik Hibe Anlaşmasının yürürlüğe girmesine 28/3/2002 tarihli ve 4749 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.” Kaynak: Türkiye Somali’nin IMF’ye olan borcunu ödeyecek!

 

 

 

Son Haberler