Solomon Adaları’nda 8,0 büyüklüğünde deprem… Tsunami bekleniyor

Solomon Adaları yakınında 8,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yetkililer tsunami uyarısı yaptı. Akşam saatlerinde ABD'nin Kaliforniya eyaletinde de 6,5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

Son haftalarda dünyanın çeşitli yerlerinde şiddetli depremler meydana geliyor. Bugün akşam saatlerinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 6, 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 

Yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem, Kaliforniya Ferndale kentinin 157 kilometre açığında yerel saatle 14.49’da meydana geldi. ABD Jeolojik araştırma merkezi depremin büyüklüğünü 6.5 olarak açıkladı.

Beklenen deprem

1 Ekim’de ABD Jeoloji Araştırma Dairesi (USGCS) elde ettiği verilere göre 7 Ekim’e kadar bölgede 7 büyüklüğünde bir deprem olma ihtimali binde 2 ile yüzbinde 6 arasında açıklamıştı. 30 yıl içinde California’da 6.7 büyüklüğünde bir deprem olma ihtimali yüzde 99, 7.5 büyüklüğünde deprem ihtimalini ise yüzde 46 olarak duyurmuştu.

Kuzey Anadolu fayının benzeri  San Andreas

Güney California’daki altı ilçe bir hafta içinde meydana gelebilecek böyle bir depremden etkilenebileceğini duyurmuştu.

Ancak asıl endişeyi depremlerin olduğu bölgenin hemen kuzeyindeki San Andreas Fay Hattı oluşturuyordu. Bu fay hattının en çok tehdit ettiği büyükşehir, 4.6 milyon nüfuslu San Francisco. San Andreas Fay Hattı’nın yapısı, İstanbul dahil birçok şehri tehdit eden Kuzey Anadolu Fay Hattı’na benzetiliyor.

Solomon Adaları’nda8,0 büyüklüğünde deprem:  Tsunami bekleniyor

21.03 sularında Solomon Adaları’nda 8,0 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Yetkililer 3 saat içerisinde tsunami gerçekleşmesini bekliyor.

 

İki depremde de can ve mal kaybına ilişkin henüz bir bilgi gelmedi.

Son Haberler