Sol Kemalistler emperyalizmin ‘soykırım’ sopasına ne yanıt vermeli?

ABD Temsilciler Meclisinde yapılan 1915 olaylarıyla ilgili oylamada Osmanlı döneminde Ermenilerin öldürülmesini soykırım olarak tanıyan karar 11'e karşı 405 oyla kabul edildi. 

ABD Temsilciler Meclisinde yapılan 1915 olaylarıyla ilgili oylamada Osmanlı döneminde Ermenilerin öldürülmesini ‘soykırım’ olarak tanıyan karar 11’e karşı 405 oyla kabul edildi.

Peki, ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye karşı sopa olarak kullandığı adımların başında gelen ‘soykırım’ iddiasına sol çevreler ne diyor?

Karara tepki gösteren bazı isimlerin 1915 olaylarında Osmanlıyı aklayan ifadeler kullanarak eleştirmesi itiraza neden oldu.

soL Portal yazarı, gazeteci ve iktisatçı Osman Çutsay, bugünkü köşesinde Kemalistlerin bir bölümünün eksik, hatalı ve yanlış değerlendirmelerinin olduğunu belirtti.

OSMANLI’YI İDAMA MAHKUM ETTİK

Çutsay, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı sopa olarak kullanılmaya çalışılan 1915 olaylarına Sol Kemalistlerin vermesi gereken tepkiyi şöyle tarif etti:

104 yıl önce Ermeni halkına Anadolu’da reva görülen alçaklık nedeniyle, diğerlerinin yanında, fakat özellikle bu “feci” suçu nedeniyle, bir hanedan örgütlenmesini tarihin çöplüğüne gömdük. Osmanlı’yı idama mahkûm ettik ve cumhuriyeti kurarak da bu kararımızı infaz ettik!

“Emperyalizmin Türkiye Cumhuriyeti’ni başından itibaren bir ‘soykırım cumhuriyeti’ olarak damgalama kararlılığına, sadece devrimci bir Türkiye programı karşı çıkabilir” diyen Çutsay şunları söyledi:

“ABD Temsilciler Meclisi’nin ezici bir çoğunlukla 29 Ekim’de “Ermeni soykırımını” tanımasını kimse tuhaf karşılamasın, eğer solculuk iddiası varsa. Günümüzün gerçek cumhuriyetçileri, sosyalistler/komünistler için bunun şaşılacak bir yanı yok. Emperyalizm, Türkiye Cumhuriyeti’ni bir soykırım cumhuriyeti olarak ortadan kaldırmakta kararlıdır. Bu yangına Türkçülükle, İslamseverlikle, Osmanlı’yı mazur göstermekle vs. yaklaşanlar, ancak benzin dökmüş olur. Sol Kemalistlerin sol kürdizmle yakınlaşması, bunun için gerekli. Bu ise ancak güçlü bir komünist hareket aracılığıyla gerçekleşebilir.

“Emperyalizmin Türkiye Cumhuriyeti’ni başından itibaren bir “soykırım cumhuriyeti” olarak damgalama kararlılığına, sadece devrimci bir Türkiye programı karşı çıkabilir. Osmanlı hayranı “Kemalistler” değil. Çeşitli dinci, milliyetçi renkleriyle liberal sürü, hiç değil”

Yazının tamamı için tıklayınız.

Son Haberler