Salı / 7 Temmuz 2020

Sivrisinek, antibiyotik, sarımsak… Tüm efsanelere Türk Eczacılar Birliği’nden açıklama geldi

Hazırlanan bilgilendirme dosyasında, "Soğuk hava koronavirüsü öldürür mü? Antibiyotikler ya da sıcak su banyosu hastalığı önlemede etkili mi?" gibi soruların yanıtları veriliyor

207,003BeğenenlerBeğen
7,860TakipçilerTakip Et

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hızla yayılırken sosyal hayatı da olumsuz etkiliyor.

Özellikle sosyal medyada “asılsız” bilgilerin yer alması, salgın konusunda kamuoyunu da yanlış yönlendirilmesine neden oluyor.

Kovid-19 dezenformasyonuna karşı harekete geçen Türk Eczacıları Birliği, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerinden yola çıkarak “Koronavirüs Efsaneleri” dosyası hazırladı.

Türk Eczacıları Birliği’nin, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinden yola çıkarak hazırladığı “Koronavirüs Efsaneleri” dosyasında yanlışlar ve doğrular şu şekilde:

1 – Efsane: Kovid-19 sıcak ve nemli iklime sahip bölgelerde bulaşabilir

Gerçek: Yeni koronavirüs sıcakve nemli iklimlerde yayılabilir.

2 – Efsane: Soğuk hava ya da karkoronavirüsü öldürür

Gerçek: Soğuk hava ya da kar koronavirüsü öldürmez.

3 – Efsane: Sıcak suyla banyo yapmak yeni koronavirüs hastalığına karşı korur.

Gerçek: Sıcak suyla banyo yapmak sizi Kovid-19 enfeksiyonundan korumaz.

4 – Efsane: Kovid-19 sivrisinek ısırığı ile bulaşır

Gerçek: Yeni koronavirüsü sivrisinek ısırığı ile bulaşamaz

5 – Efsane: El kurutma makineleri yeni koronavirüsü öldürmede etkilidir.

Gerçek: El kurutma makineleri Kovid-19’u öldürmede etkili değil. Ellerinizi temizledikten sonra kağıt havlu ya da sıcak hava üfleyen kurutucular ile iyice kurulamalısınız.

6 – Efsane: Ultraviyole (morötesi) dezenfeksiyon lambası yeni koronavirüsü öldürebilir.

Gerçek: Böyle bir şey yok. UV radyasyonu cilt tahrişine yol açabileceğinden UV lambaları ellerin ya da cildindiğer bölgelerinin sterilizasyonunda kullanılmamalıdır.

7 -Efsane: Termal tarayıcılar Kovid-19 ile enfekte olmuş kişileri tespit etmekte etkili

Gerçek: Termal tarayıcılar yeni koronavirüs enfeksiyonuna bağlı olarak ateşi çıkan kişileri tespit etmekte etkilidir. Ancak bu tarayıcılar enfekte olmuş fakat ateşi çıkacak kadar hastalanmamış kişileri tespit edemezler.

8 – Efsane: Bütün vücudunuza alkolya da klor sürmek Kovid-19’u öldürür

Gerçek: Bedeninize alkol ya da klor sürmek halihazırda vücudunuza girmiş virüsleri öldürmez. Bu maddeleri sürmek, elbiselerinize ve mukoza zarlarınıza zarar verebilir. Hem alkol hem de klorun yüzeylerin dezenfekte edilmesinde faydalı olabileceğini ancak bunların tavsiyelere uygunbir şekilde kullanılmaları gerektiğini unutmayın.

9 – Efsane: Zatürre aşısı koronavirüse karşı korur.

Gerçek: Hayır korumaz. Virüs kendi özel aşısını gerektirecek türde yeni ve farklıdır.

10 – Efsane: Burnunuzu düzenli olarak tuzlu su ile yıkamak yeni koronavirüs enfeksiyonunu önlemede yardımcı olur.

Gerçek: Düzenli olarak tuzlu su ile burun yıkamanın insanları yeni koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruduğuna dair herhangi bir kanıt yok. Düzenli olarak tuzlu su ile burun yıkamanın, tipik soğuk algınlığının daha hızlı atlatılmasında yardımcı olduğuna yönelik sınırlı da olsa bir miktar kanıt vardır. Ancak, düzenli olarak burun yıkamanın solunum enfeksiyonlarını önlediği gösterilmemiştir.

11 – Efsane: Sarımsak yemek yenikoronavirüs enfeksiyonunu önlemede yardımcı olabilir.

Gerçek: Sarımsak bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilecek sağlıklı bir besindir. Ancak mevcutsalgında sarımsak yemenin insanları yeni koronovirüse karşı koruduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

12 – Efsane: Yeni koronavirüs sadece yaşlıları etkilemekte.

Gerçek: Her yaştan insan Kovid-19 ile enfekte olabilir. Yaşlılar ile daha öncesinden astım,diyabet, kalp hastalıkları gibi tıbbi rahatsızlıkları olanlar, virüsün yol açacağı ağır hastalıklara daha yatkın görünmektedir. DSÖ her yaş grubundan kişilere el ve solunum hijyenine dikkat etmek gibi önlemlerle virüse karşı kendilerini korumalarını tavsiye etmektedir.

13 – Efsane: Kovid-19’un önlenmesinde ve tedavisinde antibiyotikler etkilidir. 

Gerçek: Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir, yalnızca bakteriler üzerinde etkilidir.

14 – Efsane: Koronivirüsü önlenmek veya tedavi etmek için kullanılabilecek herhangi bir ilaçlar

Gerçek: Bugüne kadar yeni koronavirüsü tedavi edecek ya da önleyebilecek herhangibir ilaç tavsiye edilmemiştir. Bununla birlikte, virüsle enfekte olmuş kişiler semptomların hafifletilmesi ve tedavisiiçin uygun bir bakım almalıdır ve ağır hasta olanlara da kendilerine en uygun destekleyici bakım verilmelidir. Kimi belirli tedavi yöntemleri incelenmektedir ve klinik deneylerle test edilecektir.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Levent Gültekin açıkladı: Erdoğan’a çok yakın isimden “Ülke yıkıma gidiyor engelleyemiyoruz” itirafı

Gazeteci Levent Gültekin, Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi programına konuk oldu. Programda, Erdoğan'a çok yakın bir kişiyle konuştuğunu belirten Gültekin, birinci halkadaki ismin kendisine "Ülke büyük bir yıkıma gidiyor ve engelleyemiyoruz" dediğini aktardı.

CHP Sözcüsü, CNN’in İlhan Kesici üzerinden İmamoğlu gerilimi yaratma stratejisini üç cümleyle bozdu!

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının soru cevap bölümünde CNN Türk muhabiri Öztrak'a İlhan Kesici'nin İBB ve Ekrem İmamoğlu'na yönelik sert eleştirilerini hatırlattı. Öztrak soruya "İBB'yi ve İmamoğlu'nu ilk günde tebrik ettim, şimdi de tebrik ediyorum" dedi.

Davutoğlu’ndan Ahmet Hakan’a çok konuşulacak ‘Erdoğan’ yanıtı!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma Bakanı’nın bir gecede aniden görevden alınmasının arkasından Cengiz, Limak ve Kalyon’un kaybettiği ihale çıktı: Yeni Bakan geldi, kaybedilen ihale iptal edildi!

16 Mart’ta yapılan Çukurova Havalimanı ihalesine 2 firma girdi. Bu firmalardan biri olan Cengiz, Limak ve Kalyon’un girişimi ihaleyi kaybetti. 12 gün sonra ulaştırma bakanı görevden alındı, yeni bakan 15 Nisan’da eski ihaleyi iptal etti. Bu hafta yeniden ihaleye çıkılacak

Erdoğan’ın masasında: Sosyal medya düzenlemesi için iki formül

Erdoğan'ın masasında sosyal medya düzenlemesi için iki formül var, ya Fransa modeli ya ABD modeli.
207,003BeğenenlerBeğen
7,860TakipçilerTakip Et