Cumartesi / 8 Ağustos 2020

Şişli halkı ‘Bomonti’ için sokağa çıkıyor

Şişli Kent Konseyi ve Bomonti Hepimizin İnsiyatifi, tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın yıkımına "dur" demek için Şişli halkı ile toplanıyor.

206,480BeğenenlerBeğen
8,611TakipçilerTakip Et

Şişli Kent Konseyi ve Bomonti Hepimizin İnsiyatifi, yarın tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın yıkımına dur demek için toplanıyor. Yapılan açıklamada, eylemin yarın 17.00’de basın açıklaması ile başlayacağı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“1890 yılında yapılan Bomonti Bira Fabrikası ve ona ait binalar 1998 yılında İstanbul 1 no’lu Koruma Kurulu tarafından ‘Korunması gereken kültür varlığı’ statüsüne alınarak tescil edilmiştir. 13.06.2019 tarihinde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından bu statüden çıkarılarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Kurul kararının iptali için açılan dava devam ederken Şişli Belediyesi de devre dışı bırakılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan yıkım izniyle binalar yıkılmaya başlamıştır. Aldığımız duyumlara göre Diyanet İşleri Başkanlığı burayı Arnavutköy’de bulunan bir derneğe devrederek inşaatı bu dernek aracılığıyla yaptıracaktır. Ancak burada ne yapılacağı net olarak açıklanmamaktadır. Bir yandan külliye yapılacağı söylenirken diğer yandan otel ve otopark olacağından bahsedilmektedir.”

“KÜLTÜR VARLIĞI OLAN BU YERDE NE YAPILACAĞINI BİLMEK İSTİYORUZ”

Açıklamanın devamında ise şunlar kaydedildi:

“Biz Şişli halkı olarak; endüstriyel bir kültür varlığı olan bu yerde ne yapılacağını bilmek istiyoruz. İlçemizde deprem toplanma alanları, yeşil alan ve parklar yeterli değilken bir külliyeye ihtiyaç olmadığını düşünüyor ve  burada ne yapılmasını istediklerinin Şişli halkına sorulmasını talep ediyoruz. İhtiyaçlarımız belirlenmeden, ne yapılacağı açıklanmadan, merkezi Şişli’de olmayan ve ne ile iştigal ettiğini bilmediğimiz bir derneğin burada inşaat yapmasını da kabul etmiyoruz.

Bu yıkıma dur demek için 25 Temmuz Cumartesi günü (yarın) saat 17.00’de fabrika ve binaların bulunduğu Bomonti’de bir basın açıklaması yaparak eylemlerimize başlayacağız.”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Muharrem İnce açık açık konuştu: Yüzde 31 ile bıraktım, harekete geçiyorum

Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılıp yeni parti kuracağı iddia edilen Muharrem İnce, suskunluğunu bozdu ve çarpıcı açıklamalarda bulundu

CHP’nin İnce’ye vereceği ‘yeni parti’ cevabı hazır

Muharrem İnce ve ekibinin ‘CHP 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde 60 bin sandığa gözlemci koymadı’ iddiasıyla yönetimi eleştireceği kulislerde dolaşıyor.

Deniz Baykal’dan Muharrem İnce ve CHP’lilere çağrı

Deniz Baykal, Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılmaması için genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edeceğini açıkladı.

Deniz Zeyrek’ten CHP’ye uyarı: İnce ve Kılıçdaroğlu bu istatistiklere bakmalı

Yargıtay Başsavcılığı'nın siyasi partilerle ilgili rakamlarını inceleyen Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, ortaya çıkan tabloya hem Kılıçdaroğlu'nun hem de İnce'nin dikkat etmesi gerektiğini yazdı.

Muharrem İnce’den flaş yeni parti açıklaması

CHP'den ayrılacağı ve yeni parti kuracağı ileri sürülen Muharrem İnce çarpıcı bir açıklama yaptı
206,480BeğenenlerBeğen
8,611TakipçilerTakip Et